5 kroków do zabezpieczonej skarpy

5 kroków do zabezpieczonej skarpy

Dobrze wykonana i odpowiednio zabezpieczona skarpa może być niezwykle malowniczym elementem przydomowego ogrodu czy terenów zielonych wokół firmy. Zabezpieczenie skarpy zapobiega erozji oraz osypywaniu się gruntu. Sprawdźmy, jakie są sposoby na zabezpieczenie skarpy i jak można zrobić to własnymi siłami.

4 sposoby na zabezpieczenie skarpy

Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie skarpy w ogrodzie. W niektórych przypadkach tego zadania będziemy mogli podjąć się samodzielnie, w innych najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego wykonawcy. 

Zabezpieczenie skarpy w ogrodzie roślinami

Obsadzenie skarpy roślinami lub darnią to chyba najprostszy, choć także najmniej efektywny sposób. Założenie jest takie, że korzenie i pędy roślin wzmocnią zbocze i zapobiegną jego osuwaniu się. Istnieje jednak kilka poważnych wad takiego rozwiązania. Po pierwsze ziemia na zboczu będzie wysychać o wiele szybciej niż na poziomie gruntu. Wiąże się to z koniecznością częstego podlewania roślin posadzonych na skarpie. Dodatkowo same korzenie mogą nie zabezpieczyć zbocza przed wypłukiwaniem ziemi. Jeśli skarpę obsadzimy trawą, to ukształtowanie terenu będzie nam utrudniać koszenie. O zabezpieczenie skarpy samymi roślinami możemy pokusić się w przypadku naprawdę niewielkiego wzniesienia. 

Kratka trawnikowa na skarpę

Dużo bardziej skutecznym rozwiązaniem jest zabezpieczenie skarpy geokratką, czyli tak zwaną kratką trawnikową. Geokrata ma postać ażurowych segmentów, wykonanych z odpornego na uszkodzenia i warunki atmosferyczne tworzywa. Montaż kratki trawnikowej jest banalnie prosty. Poszczególne segmenty łączą się ze sobą za pomocą znajdujących się na brzegach zaczepów. Do przytwierdzenie kratki trawnikowej do podłoża służą specjalne kotwy. Poprawnie wykonane wzmocnienie skarpy za pomocą kratki trawnikowej, pozwala na zachowanie naturalnego obiegu wody i zapobiega osuwaniu się gruntu. 

Jak układać kratkę trawnikową na skarpie?

Dużym atutem zastosowania kratki trawnikowej jest również to, że takie zabezpieczenie skarpy możemy wykonać samodzielnie. Poniżej przedstawiamy w kilku krokach jak układać kratkę trawnikową na skarpie:

  1. Zbocze skarpy dokładnie oczyszczamy z szaty roślinnej i wyrównujemy.
  2. Na wyrównanym zboczu segmenty kratki trawnikowej układamy rzędami, kierując zaczepy do dołu. Oczywiście poszczególne segmenty łączymy ze sobą.
  3. Kratkę możemy docinać w zależności od ukształtowania terenu.
  4. Mocujemy kratkę do podłoża. Jeśli grunt jest miękki, używamy standardowych plastikowych kotw. Na podłożu kamienistym lub bardzo twardym lepiej wybrać kotwy stalowe.
  5. Tak przygotowaną nawierzchnię możemy wypełnić żyzną ziemią lub ozdobnym kruszywem. 

Zabezpieczenie skarpy przed osuwaniem się murkami oporowymi

Jeśli mamy do czynienia z bardzo wysoką skarpą o dużym nachyleniu, możemy pomyśleć o wzmocnieniu jej za pomocą tak zwanych murków oporowych. W praktyce jest to podzielenie skarpy na stopnie ograniczone niewielkimi murkami. Minusem takiego rozwiązania jest to, że wymaga ono specjalistycznej wiedzy. Jeśli nie mamy doświadczenia z tego rodzaju konstrukcjami najlepiej zdać się na zewnętrznego wykonawcę.

Beton na skarpę – czy to dobry pomysł?

W przeszłości do zabezpieczenia skarp ogrodowych dosyć często wykorzystywano ażurowe płyty betonowe, które po położeniu obsadzano roślinami. Ze względu na swój ciężar płyty musiały być osadzone bardzo precyzyjnie, aby zapobiec ich osuwaniu się. Do wad tego rozwiązania należy również mało estetyczny wygląd betonowych płyt. Do momentu, w którym zostaną one całkowicie przykryte przez rośliny, na pewno nie będą ozdobą naszego ogrodu. Same rośliny również powinny być odpowiednio dobrane. Należy postawić na gatunki z bardzo mocnym systemem korzeniowym, który będzie w stanie dodatkowo zabezpieczyć całą konstrukcję. Możliwość osunięcia się ciężkich płyt sprawia, że nie jest to również rozwiązanie bardzo bezpieczne. 

Niezależnie do tego, na który sposób się zdecydujemy, zabezpieczenie skarpy powinno być wykonane solidnie i precyzyjnie. Dzięki temu stanie się ona rzeczywiście ozdobą naszego ogrodu, a nie ciągłym utrapieniem.

autor: HaiGala / fot: stock.adobe.com

Dodaj komentarz