Wielonarodowe Państwo Boliwia to kraj o bogatej historii i kulturze. Leży w środkowo-zachodniej części Ameryki Południowej. Kraj ten, mimo tego, że leży od nas tysiące kilometrów jest wspaniałym kierunkiem na wycieczkę marzeń. Zachwyca swym pięknem, życzliwą ludnością i wspaniałym jedzeniem. Oto 5 największych atrakcji Boliwii, które trzeba zobaczyć.
Jezioro Titicaca
Wyruszając w podróż do Boliwii, możemy na chwilę zatrzymać się w Peru. Peru i Boliwia to dwa kraje, które zachwycają ogromnymi górami, pustyniami i wysoko położonymi jeziorami. Jednym z nich jest jezioro Titicaca, szerokie na 80 kilometrów i długie na 190 km. Sztuczne wyspy położone na jeziorze zamieszkiwane są przez Indian Uno. Odbywając rejs po jeziorze, można poczuć się jak rdzenni mieszkańcy, czczący pradawną Matkę Ziemię. Ten naturalny zbiornik wodny, do którego wpływa aż 25 rzek, jest bardzo stary. Powstał prawdopodobnie w miocenie. U jego brzegu zobaczyć można rzadkie gatunki ptaków oraz flory. Jego nazwa pochodzi od dwóch słów, które można przetłumaczyć jako „skała” i „górski kot”. Zgodnie z legendą, przodkowie Indian dostrzegli na skale świecące oczy pumy i postanowi właśnie tak nazwać to wielkie jezioro.
Milionowe La Paz
Po przekroczeniu granicy z Boliwią warto przyjechać do jednego z najwyżej położonych miast świata — La Paz. Zostało założone w 1548 roku przez Alfonsa de Mendoza. Miasto ma wiele do zaoferowania swoim turystom. Znajduje się w nim jeden z najokazalszych kościołów w kraju zbudowany w stylu mykeńskim, Kościół św. Franciszka.
W La Paz głównym ośrodkiem życia codziennego jest plac miasta o nazwie Plaza Murillo. To właśnie tam znajduje się Pałac Prezydencki, Muzeum Narodowe i budynek Zgromadzenia Narodowego. Będąc w tej aglomeracji, warto, choć na chwilę zatrzymać się na targu czarownic (Mercado de los Brujos), dostaniemy tam magiczne posążki i amulety. Targ tętni życiem, a wokół unosi się zapach orientalnych przypraw i nasion.
Tajemnicze świątynie Puma Punku
Na zachodzie Boliwii w ośrodku archeologicznymi Tiwanaku znajduje się olbrzymi kompleks świątynny Puma Punku. Ruiny zajmują powierzchnię ponad 3 kilometrów kwadratowych i zbudowane są w formie prostokąta. Centralne miejsce kompleksu modlitewnego stanowiła Brama Słońca ważąca ponad 130 ton. Boliwia Puma Punku to precyzyjna konstrukcja z kamiennych bloków. Do dziś naukowcy zachodzą w głowę, jak Indianie zdołali wykonać bez wiedzy inżynieryjnej i odpowiednich maszyn kamienne monumenty, które wyglądem przypominają układankę z puzzli.
Camino de las Muerte- Droga Śmierci
Boliwia to kraj o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Jednak dzięki rozwojowi gospodarczemu powstała sieć dróg, która łączy ze sobą najważniejsze ośrodki w kraju. Jedną z dróg, która pochłania rocznie ponad 300 ofiar, jest Droga Śmieci. To najniebezpieczniejsza droga świata łącząca miasto La Paz z dżunglą. Drogę zbudowali paragwajscy jeńcy wojenni w latach 30 XX wieku. Odważni turyści mogą na własne oczy przekonać się o trudności trasy i wybrać się na wycieczkę rowerową, tuż nad przepaścią. Część drogi pokryta jest asfaltem, jednak liczne miejsca wybrukowane są jedynie kamieniami, które osuwają się podczas ulewnych deszczy.
Największa pustynia solna na świecie
Pustynia Solna Salar de Uyni to jedno z najpiękniejszych miejsc w Boliwii. Największa pustynia solna na świecie, w której znajduje się ponad 10 miliardów ton soli, obfituje w gorące źródła. Leży ona w południowo- zachodniej części kraju na obszarze płaskowyżu Altipano. Oprócz bezkresnych połaci soli warto zobaczyć wyspę Incahuasi, która porośnięta jest olbrzymimi kaktusami. Na wyspie gołym okiem można dostrzec pozostałości rafy kolorowej, liczne szczątki roślin i skamieliny.
Podczas trwania pory deszczowej na pustyni Salar de Uyni pojawia się bardzo cienka warstwa wody, która przypomina taflę lustra. Natomiast w trasie pory suchej pustynia solna jest popękana i wygląda niczym odległa kosmiczna planeta.
Park Eduardo Avaroa
Boliwijski Park Eduardo Avaroa to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Jeśli pogoda dopisze, jesteśmy w stanie zobaczyć krajobrazy zapierające dech w piersiach pełne gejzerów, wulkanów i solnisk. Położony jest w dalekim południowo-zachodnim regionie Boliwii i jest najczęściej odwiedzanym obszarem chronionym w kraju. Głównymi atrakcjami rezerwatu są wybuchające wulkany, gorące źródła, gejzery, jeziora, fumarole, góry, w szczególności trzy endemiczne gatunki flamingów. Średnia temperatura w parku narodowym wynosi 3 ° C. Najniższe temperatury notowane są w maju, czerwcu i lipcu. Rezerwat jest siedliskiem wielu gatunków ptaków, ryb i płazów.
Na terenie boliwijskiego parku w niewielkich wioskach żyją rdzenni mieszkańcy plemienia Quetena, posługujący się głównie językiem hiszpańskim. Ciekawostką jest, że dopiero od około 10 lat mają oni dostęp do państwowej opieki zdrowotnej i szkolnictwa. Wcześniej było to niemożliwie w związku z trudnym ukształtowaniem terenu. Społeczność Quetena zajmuje się hodowlą lam i alpaksów, które pasą się na rodzimych trawach rezerwatu.