Nie istnieje chyba bardziej romantyczne wyobrażenie, niż spokojny wieczór z lampką wina i swoim partnerem lub dobrą książką w cieple ognia trzaskającego w kominku. Jednak za zakupem pieca kominkowego przemawiać mogą znacznie bardziej praktyczne argumenty. Kupujemy je do domków letniskowych, żeby ogrzać je w zimie, lub do domów, gdzie często pomagają nam zmniejszyć koszty ogrzewania. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taki zakup?
Zdroj: https://favi.cz/inspirace/album/768-obyvaci-pokoj-ricany/7991
- Jak będziesz korzystać z pieca?
Do czego służyć Ci będzie kominek lub piecyk? Stanowić będzie główne źródło ciepła czy tylko dodatek, mający na celu roztaczanie przytulnej atmosfery? Niektórzy również decydują się na kominki, aby nie musieli korzystać z ogrzewania w okresach przejściowych, takich jak początek jesieni i koniec wiosny.

Zdroj: https://favi.cz/inspirace/album/18-chaluparsky-styl/95
- Piecyk kominkowy z wymiennikiem czy bez?
Zazwyczaj piecyk kominkowy ogrzewa wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje. Ciepło możesz wpuścić do innych pomieszczeń wyłącznie za pomocą otwartych drzwi. Jeśli zdecydujesz się na zakup piecyka z wymiennikiem ciepła, zyskasz dodatkowy bonus. Podłączenie do istniejącego już systemu dystrybucji ciepłej wody poprowadzi ciepło również do pozostałych pomieszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu piecyk kominkowy stać się może głównym źródłem ciepła.
- Czym grzać?
Do wyboru będziesz miał kilka opcji, ogrzewanie może być elektryczne, paliwami stałymi, gazem, drewnem, peletem, paliwem płynnym itd.
Ulubieńcem w dziedzinie ogrzewania jest drewno, ale i ono ma swoje wady. Jeśli nie posiadasz jego stałego źródła w rozsądnej cenie, dobrym pomysłem będzie wypróbować inną możliwą alternatywę. Ponadto do przechowywania drewna potrzebować będziesz szopy lub innego miejsca. Przyjmuje się, że zazwyczaj drewno potrzebuje minimalnie dwóch lat, aby odpowiednio doschło. W innym przypadku nie miałoby tak dobrej kaloryczonści, trzeba by bez przerwy wynosić popiół, a ponadto szyba wciąż byłaby zabrudzona. W wyniku długoterminowego używania niedosuszonego drewna może również dojść do zatkania komina i przewodów wentylacyjnych.
Jakie są pozostałe możliwości? Dobrą alternatywą dla drewna mogą być sprasowane brykiety lub pelet. Innym możliwym rozwiązaniem może być piecyk gazowy, elektryczny lub kominek alkoholowy. Większy wybór i przegląd rodzajów kominków znajdziesz na znajdziesz na Favi.pl.

Zdroj: https://favi.cz/produkty/kategorie/Krby-a-kamna/kose-na-drevo
- Kominek dopasowany do wielkości budynku
Nie kupuj od razu kominka z najwyższą wydajnością. Wręcz przeciwnie – idealne jest, aby jego wydajność odpowiadała wielkości domu i jego własnościom izolacyjnym. Jeśli wybierzesz model o zbyt wysokiej wydajności, będziesz musieć często wietrzyć, przez co nie uda Ci się zaoszczędzić.
- Wygląd również jest ważny
Jak będzie wyglądał Twój wymarzony kominek zależy od stylu, w którym już masz, lub dopiero planujesz mieć wykończony cały dom lub domek letniskowy. Wspaniale wyglądają klasyczne piece żeliwne, jednak do małego domku letniskowego lepiej pasować może coś mniej wyrazistego. Biokominki są doskonałą alternatywą dla klasycznych piecyków. Nie będziesz potrzebować komina i spokojnie możesz wkomponować go do każdego wnętrza.

Zdroj: https://favi.cz/produkty/kategorie/Krby-a-kamna