Akademicy z PZU zdobywają 17 medali na Uniwersjadzie Zimowej

Akademicy z PZU zdobywają 17 medali na Uniwersjadzie Zimowej

Zawodnicy Akademickiej Reprezentacji Polski, której sponsorem jest PZU, odnieśli ogromny sukces na tegorocznej uniwersjadzie zimowej. Wywalczyli w sumie 17 medali, zajmując tym samym 5. pozycję w klasyfikacji medalowej. To dla Polaków druga najlepsza uniwersjada zimowa w historii startów. Największy polski ubezpieczyciel gratuluje biało-czerwonym wspaniałych osiągnięć w amerykańskim Lake Placid.

Największy polski ubezpieczyciel wspiera nie tylko zawodowców, takich jak Iga Świątek, pierwsza rakieta świata. Od 2021 roku PZU jest także sponsorem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego, w tym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski. To właśnie jej zawodnicy w ostatnich dniach zaprezentowali się światu z najlepszej strony, w czterech dyscyplinach zdobywając 17 medali podczas największego święta sportu akademickiego. Więcej udało im się zdobyć tylko dekadę temu na zimowej uniwersjadzie we włoskim Trydencie.

„Za każdym razem kiedy wspierani przez nas sportowcy zdobywają prestiżowe trofea, czujemy ogromną radość i dumę. To satysfakcja z ich osiągnięć na skalę światową, ale również z tego, że po raz kolejny udało nam się dostrzec potencjał drzemiący w młodych zawodnikach. Oprócz sportu wyczynowego wspieramy sport akademicki, ponieważ wiemy, że AZS jest prawdziwą kuźnią talentów. Sukcesy Akademickiej Reprezentacji Polski na uniwersjadzie zimowej są tego potwierdzeniem. Cieszymy się, że przez ostatnie dwa tygodnie zawodnicy tak często stawali na podium, prezentując obok barw narodowych również logo PZU. Gratulujemy wspaniałych osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów” – mówi Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.

Biało-czerwoni mogą pochwalić się pięcioma złotymi medalami (Nicole Konderla w skokach narciarskich, mikst Nicole Konderla i Adam Niżnik w skokach narciarskich, drużyna Kinga Rajda i Nicole Konderla w skokach narciarskich, drużyna Natalia Jabrzyk, Iga Wojtasik i Olga Kaczmarek w łyżwiarstwie szybkim oraz Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie), sześcioma srebrnymi (Iga Wojtasik i Natalia Jabrzyk w łyżwiarstwie szybkim, Barbara Skrobiszewska i Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie, sztafeta Weronika Kaleta, Nicole Konderla i Andrzej Szczechowicz w kombinacji norweskiej oraz drużyna Paulina Cieślar i Anna Twardosz w skokach narciarskich) i sześcioma brązowymi (Joanna Kil w kombinacji norweskiej, Kinga Rajda w skokach narciarskich, mikst Kinga Rajda i Szymon Jojko w skokach narciarskich, Marek Kania w łyżwiarstwie szybkim oraz Wojciech Janik i Barbara Skrobiszewska w biathlonie). Cztery lata temu Polacy wrócili do kraju z zaledwie dwoma medalami, dlatego obecny wynik jest tym bardziej imponujący. Niektórzy młodzi zawodnicy stawali kilkakrotnie na amerykańskim podium, a np. skoczkini narciarska Nicole Konderla aż trzykrotnie na najwyższym jego stopniu.

Uniwersjada zimowa w Lake Placid odbyła się w dniach 12-22 stycznia. Na to wydarzenie zarówno środowisko akademickie, jak i wszyscy miłośnicy sportów zimowych musieli poczekać aż cztery lata. Z powodu pandemii koronawirusa planowana na 2021 rok uniwersjada zimowa w szwajcarskiej Lucernie nie odbyła się ani w 2021 ani w 2022 roku. Ostatnie zmagania sportowców-studentów mogliśmy oglądać w 2019 roku w rosyjskim Krasnojarsku.

„Uniwersjada to największe święto sportu studenckiego, a z powodu pandemii koronawirusa musieliśmy czekać na nie długie cztery lata. Bez wątpienia jednak było warto, bo dzisiaj, już po zakończeniu zimowej uniwersjady w Lake Placid, możemy być dumni z naszych sportowców. Na wielu arenach Polacy pokazali się z bardzo dobrej strony, co ma oczywiście potwierdzenie w liczbie zdobytych medali. Jako szef misji mogę być dumny także z tego, że m.in. dzięki wsparciu Grupy PZU byliśmy w stanie zapewnić tym młodym ludziom optymalne warunki do startu w tej drugiej pod względem wielkości po igrzyskach olimpijskich imprezie sportów zimowych” – mówi Dariusz Piekut, szef polskiej misji na uniwersjadę w Lake Placid i sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego.

Walka o medale nie była łatwa. W uniwersjadzie zimowej wzięło udział 1,5 tys. zawodników z całego świata. 55 Polaków rywalizowało w 9 dyscyplinach: biathlonie, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, narciarstwie alpejskim, snowboardzie alpejskim, snowboardowym freestyle’u i w skokach narciarskich. Skoczkowie narciarscy wywalczyli sześć medali, Biathloniści sięgnęli po pięć krążków, łyżwiarze po cztery, zaś w kombinacji norweskiej Polakom udało się zdobyć dwa medale.

Do dotychczasowego dorobku Polaków z uniwersjad zimowych, który przed rozpoczęciem rywalizacji w Lake Placid wynosił 173 medale, w tym roku sportowcy dołożyli kolejnych 17. Marek Kania przełamał również klątwę, ciążącą na chorążym reprezentacji – zdobył brązowy medal w łyżwiarstwie szybkim.

Na przełom lipca i sierpnia tego roku zaplanowana jest w chińskim Chengdu także uniwersjada letnia, przełożona z ubiegłego roku. Mamy nadzieję, że będzie dla zawodników Akademickiej Reprezentacji Polski równie owocna, jak ta zakończona właśnie w Lake Placid. Sportowcy, jak zwykle będą mogli liczyć na kibicowskie wsparcie swojego sponsora – PZU.

Źródło informacji: PZU

Dodaj komentarz