Alternatywa dla światła LED

Alternatywa dla światła LED

Jeżeli Twoją pasją są rośliny i chciałbyś zająć się ich hodowaniem również w domu, to na pewno rozważałeś już, jak powinien wyglądać Twój growbox. Być może zdecydowałeś się na zakup gotowego modelu albo też zbudowałeś go samodzielnie, jednakże w obydwu tych sytuacjach pozostaje jeszcze kwestia optymalnego oświetlenia, które pozwoli roślinom na szybki wzrost. Doskonałym rozwiązaniem może być w takiej sytuacji lampa cfl, która ma znacznie mniejszy pobór mocy od standardowych rozwiązań i nie nagrzewa się tak mocno, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać optymalną dla roślin temperaturę.

Czym różni się CFL od LED?

Lampy cfl w porównaniu do ledowych mają co prawda niższą żywotność, ale w przypadku upraw indoor sprawdzają się dużo lepiej. Dzieje się tak w znacznej mierze ze względu na ich rozsył światła. W ledach wynosi on maksymalnie 120 stopni, podczas gdy świetlówka kompaktowa cfl dysponuje rozsyłem 360 stopni. Pozwala to na zmniejszenie ilości używanych żarówek, a tym samym znaczące obniżenie kosztów ich eksploatacji.

Drugim istotnym czynnikiem jest wspomniany już wcześniej niższy pobór mocy. Wpływa to nie tylko na rachunki za prąd, ale przede wszystkim na łatwiejsze dopasowanie najlepszej dla roślinek temperatury. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacji, kiedy Twoja hodowla znajduje się w mieszkaniu, a Ty musisz często i na długo wychodzić z domu, ponieważ minimalizuje ryzyko pożaru. Lampa cfl jest odpowiednia zarówno w okresie kwitnienia, jak i wzrostu plantacji, czyli jest rozwiązaniem, które poza obniżeniem kosztów jest także uniwersalne.

Świetlówki cfl są stosowane coraz szerzej

Lampy cfl na dobre zagościły w domach polskich hodowców indoor. Mimo skróconej w stosunku do LEDów żywotności, mają więcej zalet niż wad. Przy tym wszystkim ich zastosowanie jest bardziej uniwersalne, a fakt, że rozsył światła odbywa się na wszystkie kierunki, pozwala na zaoszczędzenie znacznych sum pieniędzy. Można ich używać w growboxach wykonanych ze wszystkich materiałów, od płóciennych i drewnianych, po wykonane z tworzywa oraz metalowe.

Decydując się na dokonanie zakupu, pamiętaj o tym, żeby kupować oświetlenie od uznanych i sprawdzonych marek. Dobra lampa cfl nie będzie najtańsza, ale ten wydatek szybko się zwróci. Na pewno będzie bezpieczniejsza niż tani model od firmy, o której nikt nie słyszał. Lepiej również nie sprowadzać świetlówek z popularnych chińskich portali, ponieważ ich rzeczywista specyfikacja oraz moc mogą się w znaczący sposób różnić od znamionowych, które są deklarowane przez producenta.

Dodaj komentarz