Anna German życiorys, mąż, syn, dzieci, śmierć Anny German

Anna German życiorys, mąż, syn, dzieci, śmierć Anny German

Anna German – Spis treści:

 1. Wstęp
 2. Kim jest Anna German – życiorys wokalistki
 3. Anna German i jej mąż – Zbigniew Tucholski
 4. Anna German – syn
 5. Anna German – wypadek
 6. Śmierć Anny German
 7. Inne ciekawostki z życia

Wstęp

Anna German, a właściwie Anna Wiktoria German-Tucholska była uznaną polską piosenkarką i kompozytorką. Wszyscy znają jej piosenkę „Człowieczy los„. Jej utwory były głównie poezją śpiewaną. Głos Anny German był sopranowy. Podczas swojej kariery została laureatką wielu festiwali m.in. w Monte Carlo, San Romeo czy Cannes. Występowała na całym świecie. Jej koncerty odbywały się nawet w Stanach Zjednoczonych, Mongolii, Kanadzie oraz ZSRR. Jej płyty były wydawane w trzech językach- polskim, rosyjskim oraz włoskim. Prywatnie była żoną Zbigniewa Tucholskiego. Poznaj życiorys Anny German i dowiedz się, jakie niezwykłe i burzliwe było jej życie.

Kim jest Anna German – życiorys wokalistki

Anna German urodziła się 14 lutego 1936 r. w Urgenczu w Uzbekistanie. Miała ona polsko-niemiecko-rosyjsko- holenderskie korzenie. Wynikało ono z tego, że jej ojciec- Eugeniusz German pochodził z Niemiec, a matka- Irma Berner z holenderskich menonitów. Gdy Anna miała dwa lata, jej ojciec został aresztowany i rozstrzelany pod zarzutem szpiegostwa. Po wojnie rodzina Anny German osiedla się w Nowej Rudzie, a następnie we Wrocławiu.

We Wrocławiu kończy liceum oraz studia geologiczne. W 1960 r. we wrocławskim Kalamburze debiutuje jako piosenkarka. Jej kariera nabiera tempa. W 1963 r. zdobywa drugą nagrodę na festiwalu w Sopocie. W 1965 r. wygrywa opolski festiwal piosenki. W tym okresie poznaje Zbigniewa Tucholskiego, który później zostaje jej mężem. Zostaje także wtedy zaproszona do Włoch, gdzie w 1966r. podpisuje trzyletni kontrakt z firmą fonograficzną CDI. W 1967 r. jako pierwsza i jedyna Polka występuje na festiwalu w San Romeo oraz na Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej (była tam nie tylko pierwszą Polką, ale także pierwszą cudzoziemką). W 1967r. wracając z jednego z włoskich koncertów uległa wypadkowi samochodowemu.

W 1970 r. pojawiła się ponownie na Festiwalu Piosenki w Opolu. Zdobyła tam nagrodę za piosenkę „Człowieczy los” oraz „Być może”. Rok później w Opolu została nagrodzona nagrodą publiczności. 

W 1972 r. Anna German wyjechała na pierwszą trasę po ZSRR. Jej popularność tam nie słabła, więc w 1975 r. wyjechała w drugą trasę po ZSRR. Wystąpiła także w rosyjskim programie „Dzwonki Przyjaciół”. W ZSRR wykonała także piosenkę „Echo miłości” do filmu „Los”, wystąpiła w finale festiwalu „Piosenka-77”, a także zaśpiewała w moskiewskim kinie „Warszawa„.

W 1979. wyjechała w trasę po Azji Środkowej, gdzie dała 14 koncertów.

Anna German i jej mąż – Zbigniew Tucholski

Anna German poznała swojego męża Zbigniewa Tucholskiego nad jednym z wrocławskich basenów. Zbigniew zakochał się w niej do szaleństwa. Opiekował się nią dzielnie po wypadku. Stworzył nawet urządzenie do ćwiczeń, aby mogła jak najszybciej powrócić do sprawności. Pobrali się po wielu latach od pierwszego spotkania- 1972 r. Mieszkali w domu z ogródkiem na warszawskim Żoliborzu.

Anna German – syn

W listopadzie 1975 r. Anna German i Zbigniew Tucholski powitali na świecie swoje jedyne dziecko- syna Zbigniewa juniora. Zbigniew German studiował historię techniki oraz bibliotekoznawstwo. Przez wiele lat był związany zawodowo z Katedrą Transportu Szynowego Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach. Pracował także jako rzeczoznawca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Syn Anny German mieszka w domu na warszawskim Żoliborzu razem z ojcem. 

Anna German – wypadek

W 1967 r. wracając z jednego z włoskich koncertów Anna German uległa wypadkowi samochodowemu na Autostradzie Słońca. Przyczyną wypadku było zaśnięcie kierowcy, przez co samochód uderzył w mur. Siła uderzenia była duża, co spowodowało, że została wyrzucona o kilka metrów z samochodu. Przez to, że wokalistka została wyrzucona z samochodu, to nikt jej nie zauważył. Pomoc medyczną otrzymała dopiero po całej nocy.

Przez dwa tygodnie była nieprzytomna. Przez 4 miesiące od wypadku musiała przebywać w specjalnym gorsecie z gipsu. Wokalistka miała złamany obojczyk, kość udową oraz kość ramieniową. Na własne życzenie wypisała się z włoskiego szpitala. Trafiła później do warszawskiej kliniki. W początkowym okresie po wypadku Anna German była bardzo przygnębiona, ponieważ obawiała się, że nigdy nie będzie już chodzić.

Jej powrót do zdrowia trwał 3 lata. Rehabilitacja była bardzo ciężka, ale to właśnie podczas niej przyjęła oświadczyny ukochanego Zbigniewa. Jej stan był na tyle poważny, że powrót do sprawności nazywano cudem. W trakcie rekonwalescencji napisała książkę „Wróć do Sorrento?”. Na scenę powróciła w 1970 r. 

Śmierć Anny German

W połowie lat 70 u Anny German został zdiagnozowany nowotwór. Jego nawrót nastąpił w 1980 r. Anna German zmarła 25 sierpnia 1982 r. w jednym z warszawskich szpitali po dwóch ciężkich latach walki z nowotworem. Została pochowana 30 sierpnia 1982 r. na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie. Osierociła niespełna 7-letniego syna. Na jej grobie widnieje cytat „Pan jest pasterzem moim„.

Inne ciekawostki z życia

Życie Anny German było bardzo barwne i niezwykłe. W jej życiorysach rzadko pisze się o niektórych faktach. Oto ciekawostki z życia wokalistki:

 • Miała młodszego brata Friedricha
 • Wokalistka była uczennicą VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu
 • Na studiach była uczestników wypraw jaskiniowych Wrocławskiej Sekcji Grotołazów
 • We Włoszech piosenkarka nagrała longplay i trzy single.
 • W 1982 r. przyjęła chrzest adwentystyczny.
 • Otrzymała Nagrodę Komitetu do spraw Radia i Telewizji za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polskiej piosenki popularyzowanej w radiu i telewizji.
 • Otrzymała Honorową Odznakę Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej
 • Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
 • We Wrocławiu mieszkała przy ul. Trzebnickiej. Aktualnie znajduje się tam tablica, która upamiętnia Annę German
 • Jedna z asteroid jest nazwana imieniem i nazwiskiem wokalistki
 • W 2012 r. powstał biograficzny serial „Anna German„. W rolę wokalistki wcieliła się Joanna Moro.

Dodaj komentarz