Antena naziemna DVB-T – telewizja naziemna za darmo

Antena naziemna DVB-T – telewizja naziemna za darmo

Serwisy streamingowe coraz częściej wypierają drogie abonamenty na telewizję satelitarną. Jednak całkowita rezygnacja z jej odbioru nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że telewizja naziemna może być odbierana niemal za darmo. Potrzebna jest jedynie antena naziemna, telewizor z tunerem DVB-T (lub osobny tuner, jeśli nie ma go telewizor) i niewielka opłata za abonament RTV. Taki zestaw wystarczy, by w przerwie między seansami ulubionego serialu na Netfliksie obejrzeć wiadomości czy mecz na jednym z otwartych kanałów telewizyjnych.

Jaka antena do telewizji naziemnej?

Odbiór telewizji naziemnej umożliwiają anteny DVB-T. Wybierając taką antenę, określ, gdzie będzie zamontowana – na zewnątrz pomieszczenia czy wewnątrz. Oczywiście zależy Ci na jak najsilniejszym sygnale, więc w pierwszej chwili wybór powinien paść na antenę naziemną zewnętrzną. Sygnał z przekaźnika zamontowanego na elewacji budynku czy balkonie nie musi pokonywać szyby ani ścian pomieszczenia, więc jest znacznie mocniejszy niż ten z anteny pokojowej. Pamiętaj jednak, że taka antena jest narażona na czynniki zewnętrzne, więc musi być wykonana z dobrych materiałów i solidnie przymocowana.

Rodzaje anten zewnętrznych

Wybór anteny zewnętrznej zależy w dużej mierze od tego, w jakim miejscu znajduje się nadajnik sygnału. Wyróżnia się kilka rodzajów tych urządzeń:

  • Kierunkowa – odbiera najsilniejszy sygnał, ale wymaga dużej precyzji ustawienia względem nadajnika, najlepiej sprawdzi się na otwartych przestrzeniach bez przeszkód w postaci bloków czy gór.
  • Szerokokątna – nie wymaga precyzji w ustawieniu i zbiera sygnał z dużej odległości, nawet jeśli jest odbijany przez inne budynki.
  • Dookólna – zbiera sygnał z odbicia i sprawdza się tam, gdzie sygnały z nadajników nachodzą na siebie, np. na zatłoczonych osiedlach.

Problem z montażem? Wybierz antenę pokojową

Montaż anteny naziemnej zewnętrznej nie zawsze jest jednak możliwy, np. ze względu na brak zgody zarządcy. Alternatywą w takiej sytuacji jest antena naziemna pokojowa, która nie wymaga skomplikowanego montażu i wiercenia dziur w elewacji budynku. Istotna jest jednak bliskość nadajnika, gdyż w przeciwnym razie przekaźnik może mieć problemy z przesyłaniem sygnału przez pomieszczenia o grubych murach. Z drugiej strony taka antena pokojowa nie jest narażona na zakłócenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi w postaci wiatru czy deszczu.

Jak wzmocnić sygnał DVB T? Wybierz antenę aktywną

Istotną kwestią jest także to, czy antena DVB-T jest aktywna czy pasywna. Ta pierwsza ma wzmacniacz, który z jednej strony poprawia siłę sygnału, ale może też powodować dodatkowe zakłócenia. Jeśli sygnał z nadajnika jest silny, to lepiej wybrać antenę pasywną, czyli bez wzmacniacza, gdyż zmniejszy ona ryzyko wystąpienia zakłóceń i szumów. Pamiętaj także o użyciu wysokiej jakości kabla koncentrycznego, który łączy antenę z telewizorem i również ma wpływ na stabilność sygnału.

Ile kanałów ma telewizja naziemna? To zależy od częstotliwości i polaryzacji anteny

Jeśli zależy Ci na konkretnych kanałach dostępnych w ramach telewizji naziemnej, to zwróć uwagę na zakres częstotliwości anteny i na to, jakie pasma obsługuje. Anteny typu combo lub szerokopasmowe odbierają pasma UHF oraz VHF i to one zapewnią Ci dostęp do wszystkich czterech multipleksów dostępnych w Polsce, czyli pakietów z określonymi kanałami telewizyjnymi.

Decydując się na dany zakres częstotliwości, zwróć także uwagę na polaryzację anteny, która zależy od kierunku ułożenia tzw. direktorów znajdujących się na niej. W Polsce najpopularniejsza jest polaryzacja pozioma (H), w której nadawana jest większość multipleksów (MUX 1, 2 i 3). Natomiast MUX 8 często jest nadawany w polaryzacji pionowej (V), co oznacza, że direktory anteny są ustawione przeciwlegle do ziemi. Anteny z możliwością montowania w dwóch polaryzacjach są uniwersalnym rozwiązaniem, które pozwoli na optymalne ustawienie i uzyskanie silnego sygnału dla danej częstotliwości.

Zysk energetyczny także ma znaczenie

Zysk energetyczny wyrażany w decybelach (dB) w praktyce określa moc anteny. Im jest ona bliżej nadajnika, to tym mniejszego zysku potrzebuje, dlatego paradoksalnie antena o większej mocy nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Zbyt duża moc może powodować zakłócenia i przesterowania w sygnale, zwłaszcza jeśli zasilacz anteny również dysponuje dużą mocą.

I to najlepiej podsumuje kwestię wyboru najlepszej anteny DVB-T, ponieważ w przypadku tych urządzeń nie da się uniwersalnie zdefiniować czegoś takiego jak „najlepsze parametry”. W każdym przypadku będą one inne i muszą być odpowiednio dobrane z uwzględnieniem ukształtowania terenu oraz lokalizacji nadajnika.

Szeroki wybór anten do odbioru telewizji DVB-T znajdziesz w sklepie Eltrox – https://www.eltrox.pl/

Dodaj komentarz