Arłukowicz: w ciągu trzech do pięciu lat możliwy jest finał pracy nad szczepionką na raka

Arłukowicz: w ciągu trzech do pięciu lat możliwy jest finał pracy nad szczepionką na raka

Pojawiła się obietnica naukowców, że w ciągu trzech do pięciu lat dojdą do finału pracy nad szczepionką na raka – zaznaczył europoseł Bartosz Arłukowicz (EPL), przewodniczący komisji PE ds. walki z rakiem.

W grudniu, po półtora roku prac, Komisja Specjalna Parlamentu Europejskiego ds. Walki z Rakiem (BECA), przyjęła swój raport. Wcześniej zorganizowano bezprecedensowy proces konsultacji, w których uczestniczyło prawie 90 ekspertów. Arłukowicz ocenił, że powołanie komisji było „historycznym momentem” dla Parlamentu Europejskiego.

„Podczas naszych prac w komisji, (pojawiła się) publiczna obietnica naukowców, że w ciągu trzech do pięciu lat, dzięki wysiłkowi pracy nad szczepionką nad COVID, dojdą oni do finału pracy nad szczepionką na raka. Jeśli udałoby się doprowadzić do sytuacji, w której Europa będzie miała dostęp do szczepionki na raka, byłby to niebywały sukces naukowców, Europy, nas wszystkich” – podkreślił europoseł.

Zauważył, że komisja BECA wypracowała szereg rekomendacji, które zdaniem eurodeputowanych należy wprowadzić w Europie.

„Myślę, że najważniejszą z nich jest walka i zniesienie dysproporcji w dostępnie do wczesnej diagnozy, nowoczesnego leczenia, nowoczesnych technologii medycznych – powiedział Arłukowicz. – To jest niedopuszczalne, żeby pacjent z chorobą nowotworową miał inne możliwości leczenia w zależności od kraju, w którym żyje. Żyjemy we wspólnocie, potrafimy razem budować drogi, szpitale, potrafimy prowadzić politykę klimatyczną, rolną, musimy (wspólnie) stawić czoła wyzwaniu, jakim jest leczenie raka” – dodał.

Zdaniem europosła, ważną kwestią, na którą wskazała komisja BECA, są również wspólne zakupy leków nowotworowych, opartych o najdroższe technologie, gdyż w pojedynkę poszczególne państwa członkowskie mają dużo mniejsze szanse wynegocjowania dobrych cen i dostępu do tych technologii.

„Jeśli kupimy je razem, a zakup szczepionki na COVID pokazał, że można to zrobić, szanse dla naszych chorych rosną” – zauważył.  

Według Arłukowicza, kluczowe jest też stworzenie zapasów leków krytycznie potrzebnych w leczeniu raka, żeby nigdy nie dochodziło do sytuacji, w której pacjent nie jest leczony, ponieważ brakuje leków. „A leków często brakuje w całej Europie, tego być w przyszłości nie może” – zaznaczył.

Na początku roku Komisja Europejska przedstawiła nieco opóźniony z powodu pandemii Europejski plan walki z rakiem. Plan ten określa działania mające na celu wspieranie, koordynowanie lub uzupełnianie wysiłków państw członkowskich na każdym etapie choroby: od zapobiegania, wczesnego wykrywania, diagnozowania i leczenia po poprawę jakości życia pacjentów chorych na raka i osób, które przeżyły. Przy budżecie wynoszącym 4 mld euro plan ma wykorzystać wszystkie dostępne instrumenty finansowania, w tym nowy program EU4Health, Horyzont Europa i program Cyfrowa Europa.

Źródło informacji: EuroPAP News

Dodaj komentarz