Badania toksykologiczne – co warto o nich wiedzieć?

Badania toksykologiczne – co warto o nich wiedzieć?

Rozwój medycyny oraz rosnąca świadomość Polaków na temat wpływu niektórych substancji na ludzki organizm sprawiają, że badania toksykologiczne cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim można lepiej kontrolować stan zdrowia oraz konstruować nowe metody leczenia kolejnych chorób. 

  1. Czym są testy toksykologiczne?
  2. Jak wygląda test toksykologiczny?
  3. Kiedy warto wykonać badanie toksykologiczne?
  4. Ile kosztuje badanie toksykologiczne?

Toksykologia to obszerna dziedzina wiedzy, zajmująca się badaniem działania na ludzki organizm substancji toksycznych. W ramach tych badań są opracowywane metody wykrywania zatrucia substancjami toksycznymi, ich rozpoznawania oraz typologizowania.

Czym są testy toksykologiczne?

Testami toksykologicznymi nazywa się testy wykonywane na materiale biologicznym człowieka, przeprowadzane w celu wykrycia zatrucia substancjami toksycznymi. Tym mianem określa się nie tylko substancje o działaniu psychoaktywnym, jak narkotyki czy alkohol, ale również środki lecznicze przyjmowanie w terapii wielu chorób, które mają tendencję do odkładania się w organizmie. 

Jak wygląda test toksykologiczny?

Do wykonania tekstu toksykologicznego potrzebny jest materiał biologiczny. Testy najczęściej wykonuje się z krwi – krąży ona po całym organizmie, dlatego można w niej znaleźć ślady nie tylko substancji toksycznych, ale również wskaźników, które jednoznacznie świadczą o zatruciu organizmu. Badania przeprowadza się również na innym materiale, m.in. na moczu, płynie mózgowo-rdzeniowym, innych płynach ustrojowych, próbkach skóry czy na włosach. Pobrany od osoby badanej materiał jest analizowany pod kątem występowania konkretnych substancji lub pod kątem zmian, które te substancje mogą powodować.

Kiedy warto wykonać badanie toksykologiczne?

Wskazaniem do wykonania badania toksykologicznego jest najczęściej stan pacjenta wskazujący na zatrucie substancją toksyczną, a także chęć działania profilaktycznego, np. w leczeniu z użyciem leków, których nawet niewielki nadmiar w organizmie może powodować groźne dla zdrowia lub życia skutki. Z koniecznością wykonania badań toksykologicznych mamy do czynienia również w sądzie – sąd może bez zgody osoby badanej zlecić wykonanie testów toksykologicznych w sytuacji, w której istnieje prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa lub czynu zabronionego pod wpływem środków odurzających.

Toksykologię wykonuje się także w celu ustalenia stopnia zatrucia u osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Do podjęcia skutecznej terapii konieczne jest zazwyczaj odtrucie organizmu, a więc pozbycie się całkowicie uzależniającego środka. Na wynikach badań toksykologicznych specjaliści określają ilość i jakość leków, które można podać uzależnionemu, aby przyspieszyć proces detoksykacji i zmniejszyć jego negatywne skutki.

Ile kosztuje badanie toksykologiczne?

Chcąc wykonać badania toksykologiczne na własną rękę, trzeba liczyć się z niemałym kosztem. W zależności od substancji, jakiej obecność ma być sprawdzona podczas badań, cena testu waha się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za jedno badanie. Najdroższe są zwykle badania zlecone przez sąd, ponieważ na ich koszt wpływa również konieczność zachowania rygorystycznych procedur oraz wydanie oficjalnej opinii biegłego toksykologa. Ceny badań różnią się także w poszczególnych regionach i miastach Polski, dlatego za każdym razem należy sprawdzić cennik wybranego laboratorium.

Przeczytaj więcej o badaniach toksykologicznych na stronie: https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/toksykologia/.

Dodaj komentarz