Bezpieczeństwo a korzystanie z Wifi

Bezpieczeństwo a korzystanie z Wifi

Wiele osób w dzisiejszych czasach korzysta z internetu. Jest to jedyna droga do uzyskania szybko informacji, zrobienia zakupów, kontaktowania się ze znajomymi, rodzinną itp. Internet jest globalną siecią, w której każdy może uczestniczyć. Istnieją dwie metody do komunikowania się z internetem za pośrednictwem komputera. Mianowicie możemy połączyć się bezpośrednio kablem do urządzenia zwanego ruterem lub też skorzystać z sieci bezprzewodowej zwanej WiFi. Tutaj w tym wypadku nie musimy używać połączenia przewodowego, więc jest prościej i wygodniej. Jednak warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas korzystania z bezprzewodowych sieci internetowych, szczególnie tych niezabezpieczonych.

Internet bezprzewodowy

Internet bezprzewodowy umożliwia połączenie się komputera z internetem bez używania do tego celu przewodów. Połączenie odbywa się z użyciem częstotliwości radiowej. Możemy korzystać z tego rodzaju komunikacji na odległość do około 10 metrów. Używanie WiFi jest wygodniejsze i pozwala na równie szybkie przesyłanie różnych dokumentów jak w przypadku połączenia kablowego. Dużo urządzeń typu smartfony korzysta właśnie z połączeń bezprzewodowych. I w ten sposób w każdej chwili możemy mieć dostęp do internetu. WiFi, aby mogło być bezpieczne musi przede wszystkim korzystać z metod umożliwiających mu połączenie w trybie szyfrowanym.

Bezpieczeństwo w sieci WiFi

Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne, ponieważ coraz częściej zdarzają się włamania do komputerów osobistych podczas korzystania z zasobów internetowych. Wiele połączeń po prostu nie jest zabezpieczonych i w ten sposób oszuści mogą dostać się do naszych dokumentów, haseł na komputerze, smartfonie, tablecie itp. Dlatego też warto zwrócić uwagę podczas łączenia się z siecią bezprzewodową. Musimy zweryfikować czy sieć jest szyfrowana, czy otwarta. Otwarta sieć podczas komunikowania się z nią nie będzie żądała hasła. Taka sieć jest podatna na ataki hakerów, którzy będą mogli zastosować oprogramowanie szpiegujące do wykradania naszych informacji. Hakerzy mogą również podsyłać podobne niezabezpieczone sieci WiFi ze zmienioną nazwą wraz z niebezpiecznymi, podrobionymi stronami internetowymi

Metody zabezpieczenia sieci WiFi

Najlepszą metodą na zabezpieczenie się w sieci WiFi jest przede wszystkim korzystanie ze szyfrowanych połączeń bezprzewodowych, które mają odpowiednie hasła oraz protokoły szyfrowane kluczem cyfrowym wraz z odpowiednimi certyfikatami. Tak zabezpieczone WiFi podczas próby skomunikowania się z komputerem będzie prosiło nas o podanie klucza dostępu. Wtedy sieć jest bezpieczna. Warto również podczas używania sieci bezprzewodowej korzystać z połączeń SSL z tak zwanym certyfikatem bezpieczeństwa. Najczęściej tego typu połączenia mają w adresie strony internetowej nazwę zaczynającą się od HTTPS. Kolejną metodą jest użycie bezpiecznej wirtualnej sieci VPN. Pozwala to na stworzenie szyfrowanego połączenia z siecią nawet w niezabezpieczonym WiFi. Darmowy VPN jest wystarczający na zabezpieczenie naszego połączenia WiFi. Warto zaznaczyć ze najlepszy vpn jest z reguły każdy, ponieważ posiadają one specjalne wygenerowane hasła bezpieczeństwa, z odpowiednimi szyfrowanymi połączeniami. Używając zabezpieczonego wirtualnego tunelu możemy bez obaw przesyłać wrażliwe dane oraz korzystać ze stron internetowych, które wymagaj podania przez nas hasła. Mój Startup pozwala znaleźć oprogramowanie dla twojego biznesu, by było również w pełni bezpieczne i funkcjonalne.

Dodaj komentarz