Blaty kuchenne na wymiar z kamienia naturalnego czy konglomeratu?

Blaty kuchenne na wymiar z kamienia naturalnego czy konglomeratu?

Kamienne blaty kuchenne od lat cieszą się ogromnym uznaniem wśród współczesnych użytkowników. Są synonimem trwałości, solidności i długowieczności, przez co tak chętnie inwestujemy w nie swoje pieniądze. Właściwości blatów kamiennych w dużej mierze są jednak uzależnione od kamienia, z którego zostały wykonane. Osoby stojące przed wyborem konkretnego surowca, często wahają się, czy wybrać blaty kuchenne na wymiar z kamienia naturalnego czy z konglomeratu.

Blaty kuchenne na wymiar z kamienia naturalnego – jakie opcje mamy do wyboru?

Blaty kuchenne są bardzo często wytwarzane na bazie kamienia naturalnego. Najpopularniejszymi z nich są granit, kwarcyt naturalny oraz marmur. Są to kamienie bardzo atrakcyjne wizualnie, zróżnicowane pod względem wyglądu oraz oferujące różne właściwości użytkowe. Jednym z najbardziej polecanych wyborów jest granit. To kamień naturalny, który jest solidny, trwały i bardzo klasyczny pod względem estetycznym. Jego zaletami są m. in. odporność na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury, wodę, kwasy, a także unikalne właściwości bakteriobójcze, które gwarantują wysoką higienę jego wykorzystania w kuchni.

Marmur jest z kolei kamieniem naturalnym o przepięknym, luksusowym wyglądzie. Jest jednak przy tym dość delikatny i miękki, a w efekcie podatny na uszkodzenia mechaniczne, odbarwienia oraz powstawanie plam. Z tego powodu jest raczej niepolecany na blaty kuchenne na wymiar, chyba że będziemy się z nimi obchodzili z dużą ostrożnością. Świetną alternatywą dla marmuru jest natomiast kwarcyt – popularny kamień naturalny o twardości większej niż granit, odporny na wodę, wysoką temperaturę oraz inne czynniki występujące w każdej kuchni. Kwarcyt jest ponadto dostępny w szerokiej i zróżnicowanej palecie kolorystycznej, którą można dostosować do wystroju niemal każdego pomieszczenia.

Czym charakteryzuje się nowoczesny konglomerat kwarcowy?

Konglomerat kwarcowy, w przeciwieństwie do kamieni naturalnych, jest dziełem człowieka. Powstaje z mieszanki rozdrobionych kamieni naturalnych, które w specjalnym procesie technologicznym są łączone z żywicą poliestrową. Często dodaje się do nich także barwniki, rozdrobnione szkło, ceramikę i inne dodatki w celu nadania jeszcze ciekawszych efektów wizualnych. Blaty na wymiar z konglomeratu mogą więc występować w niemal każdym kolorze oraz posiadać dodatkowe elementy ozdobne, niespotykane w przypadku kamieni naturalnych.

Konglomerat posiada całkiem sporo zalet. Jest lżejszy od kamienia naturalnego, przez co można go wykorzystać także w przypadku mniej solidnych mebli, bez konieczności ich przeróbek. Ciekawą zaletą konglomeratu jest jego zdolność do przyjmowania temperatury z otoczenia – blaty kuchenne na wymiar wykonane z tego materiału są więc cieplejsze w dotyku od blatów kamiennych. Są także bardzo uniwersalne, na co wpływa praktycznie nieograniczony wybór kolorów i wzorów blatów. Nie sposób nie wspomnieć także o aspekcie ekonomicznym – blaty kuchenne na wymiar z konglomeratu są tańsze w zakupie niż ich odpowiedniki z kamienia naturalnego, co również wpływa na ich stale rosnącą popularność.

Dodaj komentarz