Buty narciarskie – wybierz świadomie

Buty narciarskie – wybierz świadomie

Przygotowania do sezonu zimowego często wiążą się z wymianą aktualnie posiadanego sprzętu. O ile zakup nart, raczej nie jest wyzwaniem o tyle zakup dobrych butów narciarskich, które będą wygodne i będą nam służyć latami to już sprawa nieco bardziej skomplikowana. Podstawowym zadaniem buta jest oczywiście ochrona stopy, głównie przed skręceniami, ale mało osób bierze pod uwagę, że buty narciarskie stabilizują sylwetkę i mają wpływ na całą podstawę narciarza. W tym artykule chcemy wam przedstawić skróconą historię butów narciarskich oraz opisać kilka zasad, którymi należy kierować się przy wyborze butów dla siebie.

Długa droga butów narciarskich

Jak zapewne się domyślasz w czasach, gdy o tworzywach sztucznych nikt nawet nie myślał korzystano ze zwyczajnych butów. Chociaż można wskazać pewną różnicę, gdy zdecydowanie bardziej dbano o to, aby buty montowane do nart były suche w środku. Jako że zakładanie na wiązało się często z dłuższą wyprawą wilgoć w skandynawskich mrozach nie była mile widziana. Buty wykonywane były z twardej licowej skór i mieszanki wosku z tłuszczem zwierzęcym. Buty były przywiązywane do nart zwykłymi skórzanymi paskami.

Pomimo tych niezbyt sprzyjających rozwojowi narciarstwa warunków ludzie dostrzegali potencjał w nartach do czegoś więcej niż tylko wykorzystywania ich jako środka transportu. Spore ograniczenia, nie pozwalały myśleć o narciarstwie zjazdowym znanym z dzisiejszych czasów, ale eksperymentowano np. ze skoczniami narciarskimi, oczywiście dużo mniejszymi niż te obecnie budowane.

Narciarstwo zaczęło zmieniać się od dość nieoczywistej strony, a mianowicie wiązań narciarskich, które zastąpiły skórzane paski stalową linką. Istotną rolę w rozwoju butów narciarskich odegrało wynalezienie sposobu zapinania butów na klamry. Kolejnym krokiem milowym było przejście z butów skórzanych na buty wykonywane z tworzyw sztucznych. Twarda skorupa zupełnie zmieniła narciarstwo i pozostała z nami do dzisiaj. Oczywiście w ostatnich latach wciąż pracuje się nad poprawkami, mającymi dawać większy komfort podczas chodzenia bez nart. Bezpieczeństwo zostało doprowadzone do momentu, w którym ciężko już wymyślać coś nowego, więc trzeba zadbać o komfort. Drugim aspektem, nad którym pracują firmy to jeszcze lepsze przenoszenie siły na narty co ma pozwolić na szybsze, ale i bardziej kontrolowane zjazdy.

Jak dobrać dobre buty narciarskie?

Czasem warto wiedzieć co stoi za obecnie kupowanymi produktami. Widząc buty na sklepowej półce nie myślimy o tym jaką drogę musiały przebyć, aby móc dzisiaj znaleźć się na naszych nogach. Historia jest ważna, ale to nie ona jest tu najważniejsza.

Przy wyborze butów narciarskich należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jest to zadanie dużo cięższe do wypełnienia niż kupno normalnego obuwia. Warto spytać o porady specjalistów, uniknie się w ten sposób niepotrzebnych nerwów. Jednak buty można kupić również przez internet i jest kilka zasad, którymi należy się kierować.

Największe znaczenie przy wyborze butów narciarskich ma rozmiar naszej stopy i należy tu zwrócić szczególną uwagę na szerokość stopy. O ile przy normalnych butach nie ma to takiego znaczenia, tak przy wyborze butów narciarskich jest to bardzo istotny czynnik. Czytając opis produktu zwróć uwagę czy jest dedykowany wąskim czy szerokim stopom. Pomiarów swojej stopy dokonaj z rana i wybierz skrajne punkty, czyli miejsca, gdzie stopa jest najszersza. Naturalnie długość stopy to podstawowy wskaźnik, pod który szukamy butów. Choć może wydawać Ci się to mało komfortowe, buty narciarskie nie mają mieć prawa takiego luzu jak normalne. Nie kupuj butów o jeden rozmiar większych, but będzie pracował z twoją stopą i będziesz mieć odpowiednio dużo miejsca.

Kolejny na liście jest Flex buta, czyli parametr wskazujący jak sztywny jest but czy innymi słowy jak mocno się wgina. Flex powinien być dobierany do sztywności nart, więc najpierw kupuj narty dopiero później buty. Zwróć również na kształt i wysokość podbicia, gdyż ma to istotny wpływ na komfort jazdy.

Buty narciarskie tak samo jak normalne obuwie zużywają się i o ile w przypadku dzieci taka wymiana jest naturalna praktycznie, w każdym sezonie ze względu na rozrost stopy, tak dorośli często o tym zapominają. Warto rozglądnąć się za miejscami takimi jak Ski-Sport, które poza prowadzeniem sklepu i serwisu narciarskiego pozwalają pozostawić używane buty w rozliczeniu oczywiście o ile ich stan jest zadowalający.

Jeżeli choć trochę poszerzyliśmy Twoją wiedzę i pomogliśmy w wyborze optymalnego rozwiązania, to bardzo się cieszymy. Mamy nadzieje, że zobaczymy się stoku!

Dodaj komentarz