Ceramika Bolesławiec – jak powstają najpiękniejsze naczynia ręcznej produkcji?

Ceramika Bolesławiec – jak powstają najpiękniejsze naczynia ręcznej produkcji?

Każdy, kto twierdzi o sobie, że jest miłośnikiem rodzimej ceramiki, z pewnością zna na wylot ceramiczne wyroby z Bolesławca. Posiadają one charakterystyczne kształty, nietuzinkowe wzory, a do tego wspaniałe, stonowane kolory. Ceramika Bolesławiec od dawien dawna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a ponadto coraz szybciej zdobywa nowych wielbicieli nie tylko w naszym kraju, ale również poza jego granicami.

Bolesławiec ceramika – historia

Ceramika z Bolesławca może pochodzić nawet już z okresu średniowiecza, co potwierdzają badania. Szacuje się, że już w okresie XVI wieku zaczęły działać zakłady ceramiczne w tamtejszym regionie. Wtedy produkowano naczynia charakteryzujące się wspaniałymi formami oraz dekoracjami. Akcesoria do kuchni, do domu, które sprawdzały się także jako prezent na wyjątkową okazję. Polska ceramika z Bolesławca może pochwalić się bardzo długą historią. Od pierwszych lat działania zakładów, można było zakupić tam naczynia w różnych formach, bogato barwione i dekorowane. Jak widać zakłady ceramiczne Bolesławiec praktycznie nie zmieniły swojej polityki. Sklep internetowy to idealny przykład tego, jak wiele pięknych wyrobów możemy u nich zakupić.

Porcelana Bolesławiec – metody produkcji 

Wszystkie oferowane przez zakłady ceramiczne naczynia wykonywane są wyłącznie z naturalnych glin. Po wypaleniu zyskują one kolor kremowy. W Bolesławcu istnieją dwa sposoby wytwarzania ceramiki. Pierwszy polega na formowaniu naczyń z użyciem toczków ręcznych lub mechanicznych, drugi zaś na odlewaniu kształtów z masy lejnej. Niezależnie od tego, który sposób jest wybierany chętniej i częściej, gładkie i oczyszczone naczynia są w następnej kolejności suszone. Zazwyczaj po tym etapie wkłada się je do wypalenia. Najczęściej dzieje się to w 800 stopniach Celsjusza. Końcowe wypalanie odbywa się w temperaturze sięgającej 1200 stopni.

Zastanawiasz się, co możesz zakupić w sklepie internetowym? Ceramika bolesławiecka to przede wszystkim talerze Bolesławiec, miseczki kamionkowe czy maselniczka Bolesławiec. Oczywiście w zakładach powstaje wiele więcej różnorodnych naczyń, których nie powstydziłby się nikt z nas.

Ceramika Bolesławiec – jak to jest wykonane?

Najbardziej zachwycające w przypadku ceramiki z Bolesławca są kolory oraz wzory. Gama wykorzystywanych barw jest  naprawdę ogromna i wciąż poszerzana. Królują tutaj bardziej ludowe wzory, a kilka niezmiennie kojarzonych jest wyłącznie z tą ceramiką z Bolesławca. Chodzi tutaj głównie o wszelkie motywy roślinne czy pawie oczka bądź kropki.

Materiał partnera

Dodaj komentarz