Chemia przemysłowa – co warto o niej wiedzieć?

Chemia przemysłowa – co warto o niej wiedzieć?

Chemia przemysłowa jest jednym z nieodłącznych elementów, bez których nie mogłaby działać żadna firma produkcyjna. Tak naprawdę jej poszczególne komponenty są podstawowym są zawsze obecne w warsztatach samochodowych, narzędziowniach czy innych zakładach rzemieślniczych, przemysłu lekkiego czy ciężkiego. Pod jej pojęciem rozumie się przede wszystkim wiele różnorodnych produktów, które wykorzystuje się do smarowania, olejowania, rozklejania czy nawet czyszczenia. Jednak co warto wiedzieć o chemii przemysłowej?

Chemia przemysłowa- co kryje się pod tym pojęciem?

Chemia techniczna to niezwykle złożone pojęcie, które swoim obszarem obejmuje niezwykle pokaźną grupę produktów. Wspomniane zostało, że przede wszystkim obejmuje ona wszystkie smary, oleje, produkty do uszczelniania, a także produkty służące do mycia i klejenia. Niemniej jednak w zakresie chemii technicznej coraz częściej wyróżnia się również niezwykle profesjonalne narzędzia, które pomogą aplikować produkty, by praca z wykorzystaniem chemii technicznej mogła być jeszcze bardziej efektywna. W zakresie chemii technicznej można również wyróżnić produkty, przeznaczone do zmniejszania tarcia pomiędzy powierzchniami, a także preparaty służące konserwacji i zabezpieczeniu poszczególnych komponentów.

Kleje elastyczne- do czego można je wykorzystać?

Kleje elastyczne to jeden z podstawowych produktów chemii przemysłowej. Wyróżniają się one nie tylko dużą łatwością aplikacji, ale również i niezwykle wysoką trwałością. Niemniej jednak do czego można je wykorzystać? Otóż zwykle kleje te znajdują zastosowanie podczas kładzenia podłóg i ścian z płytek lub z gresu. Na podstawie europejskiej normy PN EN 12004, można podzielić kleje elastyczne na dwa rodzaje w zależności od ich typu i klasy. Wówczas wyróżniamy:

  • kleje elastyczne z oznaczeniem C- jest to innymi słowy rodzaj klejów elastycznych, cementowych.
  • kleje elastyczne z oznaczeniem D- są to kleje elastyczne o właściwościach dyspersyjnych.
  • kleje elastyczne z oznaczeniem R- to szczególny rodzaj klejów elastycznych, nazywanych również reaktywnymi. Produkowane są one zwykle na bazie żywic syntetycznych czyli żywicy poliuretanowej i żywicy epoksydowej.

Żywica epoksydowa- szczególny rodzaj żywicy

Żywice epoksydowe często nazywana jest szczególnym rodzajem żywicy. Zwykle wykorzystuje się je w zakładach przemysłowych, jednak coraz częściej można spotkać się z ich wykorzystywaniem w zakresie tworzenia nietuzinkowych posadzek, a nawet i do dekoracji mebli. Zwykle żywica epoksydowa jest również składnikiem farb, a dzięki swoim właściwościom skutecznie zabezpiecza ona ściany, a także pokryte nią elementy przed niekorzystnym działaniem wody i wilgoci. Można najprościej powiedzieć, że żywica epoksydowa jest szczególnym rodzajem masy syntetycznej, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie laminowania, a także impregnującego zalewania na wielu różnych typach powierzchni. Żywica epoksydowa również wchodzi w skład chemii przemysłowej, a co najważniejsze jest produktem funkcjonalnym i niezwykle trwałym.

Chemia przemysłowa tanio

Dodaj komentarz