Ciepły montaż okien – co to jest i na czym polega?

Ciepły montaż okien – co to jest i na czym polega?

W celu zapewnienia szczelności okien nie wystarczy jedynie wybrać stolarkę o odpowiednich parametrach technicznych. Konieczne jest również jej prawidłowe zamontowanie. W tym celu można zastosować dwa rodzaje montażu – tradycyjny oraz ciepły. Na czym polega każdy z nich? Jakie są zalety montażu ciepłego?

Montaż tradycyjny a montaż ciepły 

Tradycyjny sposób montażu okien polega na zastosowaniu jednej warstwy uszczelniania. Nie zapewnia to tak wysokiej szczelności, nawet przy inwestycji w zaawansowane technologicznie okno. Jest on jednak tańszy oraz zajmuje mniej czasu niż montaż ciepły, polegający na uszczelnieniu przestrzeni występującej pomiędzy ramą ościeżnicy a murem budynku. Stosując montaż standardowy, jedyną warstwą izolacji jest piana poliuretanowa, którą kładzie się w szczeliny dylatacyjne. Nie jest to więc wystarczające zabezpieczenie przed działaniem wilgoci, której wpływ spowoduje degradację ościeżnicy, a w konsekwencji ubytki ciepła w pomieszczeniach. Chociaż nowoczesne okna są coraz cieplejsze, a ich współczynnik ciepła wynosi około 1,3 W/(m2.K), to jednak ich zamontowanie nie odniesie oczekiwanego skutku, jeżeli montaż ten nie będzie uszczelniał okien w sposób precyzyjny. 

Montaż ciepły – na czym polega 

Montaż ciepły pozwala natomiast na znacznie bardziej precyzyjne uszczelnienie okna. Fachowo ten typ montażu nazywany jest montażem warstwowym, bowiem polega na użyciu trzech różnych warstw izolacji, tj. taśmy paroszczelnej, izolatora termicznego (piany poliuretanowej) oraz taśmy paroprzepuszczalnej. Opcjonalnie można zastosować dodatkowo taśmę rozprężną. Każda ze wskazanych powyżej warstw pełni inne funkcje. Pierwsza z nich montowana jest w celu wewnętrznego uszczelnienia pomieszczenia, bowiem zapobiega przenikaniu pary wodnej do jego wnętrza. Środkowa warstwa służy izolacji termicznej i akustycznej. Zadaniem taśmy paroprzepuszczalnej oraz taśmy rozprężnej jest zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz budynku. Ponadto stanowi ochronę przed wiatrem oraz promieniowaniem słonecznym, a także umożliwia odparowanie wody gromadzącej się w szczelinie wskutek dyfuzji pary.  

Montaż ciepły – zalety 

Ciepły montaż pozwala na znacznie lepsze uszczelnienie okien. W porównaniu z oknami zamontowanymi w sposób tradycyjny, przy montażu ciepłym szczelność połączenia może wzrosnąć nawet o 75 proc. Konsekwencją lepszej szczelności okien są natomiast mniejsze koszty ponoszone w celu ogrzewania. Co więcej, w długoterminowej perspektywie budynek ma wyższą ochronę przed wilgocią, pleśnią oraz zagrzybieniem. Ten typ montażu jest również bardzo trwały oraz powoduje zwiększoną dźwiękoszczelność, przez co hałasy z zewnątrz znacznie mniej przenikają do środka budynku. Ciekawe jest także, że przy wymianie okien i ich ciepłym montażu możemy ubiegać się o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze” lub odliczyć poniesione w tym celu wydatki od podatku, stosując tzw. ulgę termomodernizacyjną.  

Jeżeli zatem decydujemy się na wymianę okien lub dopiero budujemy nasz wymarzony dom, nie wystarczy jedynie zainwestować w okna o odpowiednich parametrach technicznych. Jeżeli bowiem nie zapewnimy odpowiedniego montażu, to potencjał stolarki nie będzie w pełni wykorzystywany, a jej szczelność może pozostawiać wiele do życzenia. Z tego względu na montażu nie warto oszczędzać, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że okna to inwestycja na lata. Co więcej, warto pamiętać, aby fachowcy, których zatrudniamy do wykonania ciepłego montażu mieli odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie, gdyż instalacja okien nie jest niczym prostym do wykonania.  

fot: pixabay.com

Dodaj komentarz