Co to jest garmażerka? Gdzie kupić wyroby garmażeryjne dobrej jakości?

Co to jest garmażerka? Gdzie kupić wyroby garmażeryjne dobrej jakości?

Wyroby garmażeryjne to częsty wybór osób, które nie lubią lub nie mają czasu gotować. Wstępnie przygotowane danie pozwala zaoszczędzić czas spędzony w kuchni. W sklepach znajdziesz obecnie mnóstwo różnych produktów garmażeryjnych. Które z nich wybierać, aby jeść nie tylko pożywnie, ale przede wszystkim zdrowo?

Garmażerka, czyli dania ze spiżarni 

Garmażerka to produkty, półprodukty i wyroby kulinarne przeznaczone do szybkiego przygotowania lub bezpośredniego spożycia. Słowo “garmażerka” pochodzi od francuskiego wyrażenia “garde-manger”, co w tłumaczeniu oznacza spiżarnię lub kredens. W praktyce wyrobami garmażeryjnymi są różnego rodzaju zimne przekąski z mięsa, ryb, jaj czy warzyw. Polska garmażerka to przede wszystkim gotowe wyroby mączne (kopytka, pyzy, kluski śląskie, naleśniki, krokiety, pierogi, uszka) oraz dania w słoikach (bigos, fasolka po bretońsku, gołąbki). 

Czy warto kupować wyroby garmażeryjne? 

Garmażerka to dobry sposób na szybki i pożywny posiłek. Jeśli masz ochotę na pierogi, ale szkoda Ci czasu na ugniatanie ciasta, a potem żmudne formowanie kształtów pierożków, gotowa paczka z supermarketu wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Czy aby na pewno? Najważniejszym elementem świadomych zakupów jest czytanie etykiet. Wyroby garmażeryjne, produkowane na masową skalę, często mają długie składy pełne obcobrzmiących nazw. Konserwanty, barwniki, emulgatory, ulepszacze smaku i zapachu – im więcej podejrzanych składników, tym wyższe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z produktem wysoko przetworzonym. Spożywanie żywności wysoko przetworzonej w nadmiarze niekorzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Poza tym negatywnie odbija się na funkcjonowaniu układu krwionośnego (wyższe spożycie tłuszczów nasyconych i trans podnosi poziom cholesterolu LDL we krwi) i metabolizmie węglowodanów (wyższa podaż cukru prostego zwiększa ryzyko rozwoju insulinooporności i cukrzycy). 

Garmażerka dobrej jakości 

Czy to oznacza, że w sklepach nie ma produktów garmażeryjnych dobrej jakości? Niekoniecznie! Ważne jednak, aby zawsze uważnie czytać etykiety. Podczas zakupów zwracaj uwagę na skład, wartość odżywczą produktu i datę jego przydatności do spożycia. Dobre jakościowo wyroby garmażeryjne znajdziesz między innymi w mniejszych sklepach i u lokalnych dostawców. Lokalne przetwórstwa dbają o zachowanie tradycyjnych receptur. Garmażerka jest odpowiednio przyprawiona i ma o wiele prostszy skład niż wyroby produkowane na skalę masową. Co więcej, wybierając garmażerkę od lokalnych dostawców, wspierasz polskich przedsiębiorców. 

Czy w zdrowej diecie jest miejsce na produkty garmażeryjne?

Tak, w zdrowej diecie jest miejsce zarówno na garmażerkę, jak i słodycze. Zawsze jednak należy zachować umiar i dokonywać świadomych wyborów konsumenckich. Podstawą każdego odpowiednio zbilansowanego jadłospisu są produkty świeże i jak najmniej przetworzone. Jednak jeśli raz w tygodniu zjesz gotowy bigos z dobrym składem, nic się nie stanie. Co więcej, garmażerkę możesz przygotowywać samodzielnie. Ulepione w wolnym czasie uszka wystarczy zamrozić, a gdy nadejdzie ochota na barszcz – będą jak znalazł!

Dodaj komentarz