Co to jest HEMS?

Co to jest HEMS?

Możliwie najtańsze i ekologiczne pozyskiwanie energii jest coraz ważniejsze ze względu na inflację oraz walkę o czysty klimat. Służą temu panele fotowoltaiczne. Z kolei efektywnemu i gwarantującemu komfort gospodarowaniu energią sprzyja system inteligentnego domu (Smart Home) – automatyka domowa. Oba te rozwiązania łączy system HEMS, będący korzystnym rozwiązaniem dla osób poszukujących oszczędności i wygody oraz ceniących ekologię.

Instalacja paneli fotowoltaicznych umożliwia obniżenie kosztów pozyskiwania energii elektrycznej (czyli zapłacimy mniejsze rachunki za prąd) i pozwala na częściowe uniezależnienie się od jej dostawcy. Dzięki nim przykładamy też rękę do walki o czyste powietrze.

Z kolei Smart Home, czyli inteligentny dom, jest systemem zdalnego zarządzania urządzeniami elektrycznymi w domu i jego otoczeniu oraz domową elektroniką za pomocą komputera, tableta lub smartfona podłączonych do internetu. Sprawia on, że z poszczególnych urządzeń, oświetlenia czy ogrzewania korzystamy w najbardziej ekonomiczny, wydajny oraz dostosowany do naszych potrzeb sposób. Dotyczy to nie tylko sprzętów we wnętrzu naszego domu, ale też zarządzania ogrodem, systemami alarmowymi czy bramą wjazdową.

Jeżeli zależy nam na jak najbardziej ekonomicznym i ekologicznym wykorzystaniu zarówno instalacji fotowoltaicznej, jak też automatyki domowej i systemu Smart Home, warto zainteresować się HEMS.

HEMS – co to takiego?

Najprościej można zdefiniować HEMS jako inteligentny dom (Smart Home) zasilany panelami fotowoltaicznymi. Rozwiązanie to pozwala maksymalnie wykorzystać zalety fotowoltaiki i automatyki domowej, ogrodowej, alarmowej, itd. Jego zastosowanie skutkuje jeszcze bardziej racjonalnym gospodarowaniem energią, a zarazem zwiększa komfort i wygodę naszej codziennej egzystencji. System ten pozwoli nam nie tylko włączyć ulubioną muzykę czy zaparzyć kawę bez wstawania z łóżka, uruchamiać światła podczas naszej nieobecności, by zmylić potencjalnych złodziei czy w racjonalny oraz efektywny sposób sterować ogrzewaniem lub klimatyzacją, ale też wygenerować jeszcze większe oszczędności, niż przy panelach fotowoltaicznych bez automatyki domowej.

HEMS – co zyskujemy?

Działanie automatyki domowej i automatyki budynkowej za sprawą systemu HEMS jest wydajniejsze i tańsze niż bez jego wykorzystania. Pozwala on cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi i ogromną wygodą. Dlaczego?

HEMS wykrywa nadwyżki energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych i wykorzystuje je do maksimum. Przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań, nadwyżki te oddajemy do sieci, skąd je odzyskujemy, ale z pewnym ubytkiem. HEMS minimalizuje te właśnie „straty”.

Można tak zaprogramować inteligentny dom, inteligentny ogród, inteligentne ogrzewanie i klimatyzację, inteligentne oświetlenie, automatyczną bramę wjazdową, automatyczne rolety, monitoring, itd., by w możliwie wydajny, a zarazem korzystny i wygodny dla nas sposób korzystały z nadwyżek energii. Przykładowo, zapełniona zmywarka do naczyń albo pralka uruchomi się wówczas, gdy system wykryje taką nadwyżkę – wtedy mycie naczyń i pranie stają się tańsze oraz bardziej ekologiczne. W ten sposób odbywa się też automatyczna kontrola zużycia światła, sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem, działania urządzeń ogrodowych, itd.

HEMS łączy więc zalety Smart Home z ekologią oraz ekonomią.

Więcej informacji na temat korzyści oferowanych przez HEMS znaleźć można tutaj: nestino.pl.

HEMS – jaka cena?

Cena HEMS zawiera w sobie koszty instalacji fotowoltaicznej oraz systemu Smart Home. Ten drugi może być tańszy lub droższy, w zależności od projektu (ilość instalacji, urządzenia podłączone do sieci, wybór funkcjonalności), wielkości i rodzaju budynku, itd. Dolna granica cenowa automatyki budynkowej waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za dom wolnostojący lub mieszkanie. Górnej granicy w zasadzie nie ma, szczególnie w przypadku ogromnych inwestycji o charakterze komercyjnym, takich jak system BMS w biurowcach czy centrach handlowych.

Ile więc konkretnie zapłacimy, zależało będzie od miejsca naszego zamieszkania, naszych potrzeb oraz wybranych rozwiązań.

Opracowanie:

Adam Magdoń

Dodaj komentarz