Co warto zrobić, jeśli pierwszy raz zwiedzamy Chicago, USA

Co warto zrobić, jeśli pierwszy raz zwiedzamy Chicago, USA

Chicago to miasto znane w naszej kulturze jako miejsce zarobkowej emigracji naszych rodaków. Jednak to miasto ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko możliwość zarobku, poniżej przedstawię listę rzeczy, które warto zrobić jeśli pierwszy raz odwiedzamy to miasto w celach turystycznych.

  1. Spacer po parku Millennium

            Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych obecnie miejsc do robienia sobie pamiątkowych zdjęć w Chicago jest wykonana ze stali nierdzewnej lustrzana rzeźba Anish Kapoor „Cloud Gate” zwana potocznie „Fasolą”. Jest zlokalizowana w Millennium Park, rozległej publicznej przestrzeni zielonej wręcz przepełnionej dziełami sztuki. W parku znajduje się również Crown Fountain, nowoczesna fontanna z dwiema wieżami wyświetlającymi obrazy wideo oraz pawilon Pritzkera zaprojektowany przez Franka Gehry’ego, który organizuje w nim bezpłatne koncerty w miesiącach letnich. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

  1. Podziwiaj sztukę światowej klasy w Art Institute of Chicago

            Przebojowa wystawę każdego roku, wydaje się, że Art Institute of Chicago – drugie co do wielkości muzeum sztuki w kraju, po Metropolitan Museum of Art – jest obowiązkowa dla miłośników sztuki. Sam obiekt posiada również skrzydło sztuki współczesnej w którym znajduje się nabyta w 2015 roku 40-częściowa kolekcja, która obejmuje dzieła m. in. Jacksona Pollocka, Jeffa Koonsa i Andy Warhola. Art Institute of Chicago jest w posiadaniu jednej z  największych na świecie kolekcji francuskich obrazów impresjonistycznych w tym między innymi „Lilii” i „Stogów siana” Claude’a Moneta. 

  1. Rusz śladami historii i nauki z placem muzealnym

            Zanim ruszysz na podbój tego pełnego antropologicznych i paleontologicznych artefaktów miejsca, w Campus Museum przywita Cię Sue, gigantyczny Tyranozaurus Rex. Trzy z najważniejszych muzeów w Chicago, wszystkie poświęcone naukom przyrodniczym, znajdują się właśnie na tym całkiem sporym parku nad jeziorem Michigan. Oprócz , że w muzeum znajdują się szczątki dinozaurów, posiada ono również w na wystawie repliki drogocennych klejnotów zaskakujące jak i kolekcje buddyjskich ołtarzy tybetańskich mnichów oraz ich mumii, które zajmą nasze oczy i umysły na długi czas. Z kolei Adler Planetarium pozwoli Ci odkryć tajemnice naszej galaktyki poprzez przedstawione tam w wyjątkowy sposób historie o eksploracji kosmosu. Wszystko to dodatkowo łączą eksponaty z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. Egzotyczne ryby w kolorach tęczy w Shedd Aquarium, razem z delfinami i wielorybami tworzą. Do tego wystawa Wild Reef w której mamy okazję przejść po przeźroczystej podłodze i oglądać płaszczki przepływające pod naszymi stopami.

  1. Zobacz zwierzęta w Lincoln Park Zoo

            Jednak jest coś wyjątkowego w wyprawach do zoo, a szczególnie jeżeli te zoo jest dużym obiektem z pełnym wachlarzem różnych stworzeń. W pobliżu jeziora Michigan znajduje się Lincoln Park Zoo, w którym możemy podziwiać takie zwierzęta jak lwy przed Domem Lwa Kovlera. Miłośnicy ptaków powinni udać się do McCormick Bird House, a będą mogli podziwiać niezwykle piękne i rzadkie gatunki ptaków, rzadkie na tyle, że uznane za wymarłe na wolności. Centrum Małp Afrykańskich Regenstein to okazja, żeby obserwować chwilę z życia około dwóch tuzinów szympansów oraz goryli. Na terenie tego kompleksu możemy także zobaczyć zarówno podstępne gady, takie jak pytony, jak te dziwnie spokojne, takie jak leniwce. Oba rodzaje znajdziemy pod szklaną kopułą Regenstein Small Mammal and Reptile House. Zwierzęta większych rozmiarów takie jak czarne nosorożce hipopotamy i żyrafy możemy znaleźć w Regenstein Animal Journey.

  1. Przepłyń się rzeką Chicago

            Istnieje wiele sposobów dzięki którym możemy podróżować drogą wodną w centrum Chicago. Jeśli chcemy możemy wziąć udział w rejsie łodzią i jest nawet kilka możliwości, ale można szczerze polecić 90-minutowy rejs Architecture Foundation po rzece Chicago.  Możemy również wypożyczyć kajak od Wateriders. Martwisz się o to jaki poziom stabilności byłbyś w stanie uzyskać na swojej łodzi samodzielnie? Wystarczy wybrać jednego z przewodników kajakowych, który będzie nam towarzyszem podróży, a także opowie o licznych faktach historycznych dotyczących tego miasta.

  1. Poczuj się jak na szczycie świata w Willis Tower Skydeck

            Wybierz się na niesamowitą przejażdżkę na 103 piętro Willis Tower, tam możesz dostać się do Skydeck Chicago, gdzie w pogodny dzień widok rozciąga się aż do Michigan, Indiany i Wisconsin. Znajdziemy tam również interaktywne eksponaty przedstawiające znanych mieszkańców Chicago. Na terenie obiektu znajduje się Knee-High Chicago, wystawa o wysokości około metra, przedstawiająca fragmenty pamiętnych chwil z historii i kultury Chicago, wszystko to na wysokości oczu dziecka. Nieustraszeni stanąć w podwójnej szklanej skrzynce wystającej około metra od Skydeck, i spojrzeć w dół przez przeźroczystą podłogą, na ziemię znajdującą się ponad 400 metrów niżej.

Jak dopełnić formalności przed przyjazdem

            Dobór atrakcji to zwiedzania już nie stanowi problemu, jednak pozostaje co jest potrzebne by dostać się do tego miasta. Dla nas, Polaków, konieczność wyrobienia wizy to już przeszłość, ale mimo to musimy dopełnić paru obowiązków. Konieczne będzie paszport biometryczny, ważny jeszcze co najmniej 90 dni. Należy również być w posiadaniu wykupionego biletu powrotnego do Polski. Same wnioski należy składać na oficjalnej stronie ESTA USA – w ten sposób przekażemy nasze dane tam gdzie trzeba. Pozwolenie na wyjazd jest ważne maksymalnie do dwóch lat, lub do końca ważności paszportu, gdy jego data ważności jest krótsza niż 24 miesiące od daty złożenia wniosku. Aplikacje są rozpatrywane praktycznie od razu, lub trwa to maksymalnie do kilku godzin, Po upływie tego krótkiego czasu sprawdź status ESTA i jeśli wszystko poszło zgodnie z planem możesz zacząć się pakować.

Dodaj komentarz