Cruelty free – jak znaleźć kosmetyki nie testowane na zwierzętach?

Cruelty free – jak znaleźć kosmetyki nie testowane na zwierzętach?

Zmiany, jakie pod wpływem nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego w ostatnim czasie zachodzą w przyrodzie, zmuszają nas do podejmowania bardziej świadomych decyzji. Dotyczy to także produktów do pielęgnacji ciała.

Kosmetyki nie testowane na zwierzętach, określane mianem cruelty free, cieszą się więc coraz większą popularnością. I bardzo dobrze, bowiem większa troska o środowisko i jego mieszkańców ze strony konsumentów zmusza koncerny kosmetyczne do wprowadzenia zmian w zakresie produkcji kosmetyków, zwłaszcza w obszarze ich testowania przed dopuszczeniem do sprzedaży. Dlaczego tak istotna jest ta zmiana i czy łatwo znaleźć kosmetyki nietestowane na zwierzętach? Sprawdźmy!

Kosmetyki cruelty free kontra kosmetyki testowane na zwierzętach

Dokonanie wyboru pomiędzy kosmetykami na półce w sklepie wydawać by się mogło bardzo prostym zadaniem. Wystarczy bowiem kierować się swoimi indywidualnymi preferencjami dotyczącymi jego działania, składu, wyglądu, zapachu czy też ceny.

Tymczasem jest jeszcze jeden czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup kosmetyku. Jest nim sposób jego testowania, gdyż pomimo tego, jak wiele mówi się o konieczności troski o zwierzęta, wciąż nie brakuje firm kosmetycznych, które testują swoje produkty oraz poszczególne składniki w nich zawarte na zwierzętach.

Poddawane owym testom, często przetrzymywane w okropnych warunkach zwierzęta są na stałe okaleczane i giną w strasznym cierpieniu. I choć prawo w większości krajów (w tym na terenie całej Unii Europejskiej) zakazuje tego typu praktyk, duże koncerny kosmetyczne skutecznie omijają te zakazy, kontynuując swoje działania.

Z tego powodu kosmetyki testowane na zwierzętach wciąż są dostępne na sklepowych półkach. I tylko od nas zależy, czy będą na nich nadal. Nas – konsumentów zmiana nawyków zakupowych nic nie kosztuje, dla zwierząt poddawanych testom jest natomiast decyzją o życiu lub śmierci.

Lista PETA – co to takiego?

Lista PETA – organizacji walczącej o prawa zwierząt – jest publikowana każdego roku. Widnieje na niej spis firm kosmetycznych, które wciąż dokonują testów na zwierzętach, wykorzystując do tego celu kraje, w których taki proceder jest legalny (m.in.: Chiny). Skorzystanie z niej jest więc łatwym sposobem na weryfikację tego, czy interesujący nas produkt był testowany na zwierzętach.

Ponadto organizacja, która opracowuje ową listę, przyznaje także stosowne certyfikaty tym firmom, które zaprzestają dokonywania testów na zwierzętach. Certyfikaty te, często w formie symbolu (np. charakterystycznego królika), umieszczane są na opakowaniach kosmetyków, nietestowanych na zwierzętach. Tego rodzaju symbole są zatem kolejną wskazówką, która umożliwia nam wybranie produktu, który nie został przetestowany na zwierzętach.

Jak łatwo zauważyć, znalezienie kosmetyków nietestowanych na zwierzętach nie jest trudne. Tak naprawdę wystarczy poświęcić krótką chwilę na przeczytanie informacji umieszczonych na opakowaniu produktu, by dokonać właściwego wyboru.

Dodaj komentarz