Czy inwestycja w kocioł elektryczny to dobry pomysł?

Czy inwestycja w kocioł elektryczny to dobry pomysł?

Ogrzewanie elektryczne zyskuje rosnącą popularność, a wybór tego nowoczesnego rozwiązania niesie ze sobą liczne korzyści. Dodatkowo opcja współpracy z ogniwami fotowoltaicznymi pozwala znacznie obniżyć koszty za energię. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą inwestycja w piec elektryczny.

Kocioł elektryczny w domach

Piec elektryczny będzie doskonałym wyborem do domów o niskim zapotrzebowaniu na ciepło – to bezpieczny, nowoczesny i czysty sposób ogrzewania. Instalacja elektryczna jest dostępna w każdym domu, a koszty instalacji takiego kotła są stosunkowo niskie. Urządzenie może pełnić funkcję głównego źródła energii cieplnej lub być dodatkowym generatorem ciepła służącym do ogrzewania domowego wnętrza.

Jeśli budynek będzie odpowiednio docieplony, koszty ogrzewania nie będą duże. Kotły są niedużymi urządzeniami o estetycznym wyglądzie – można je powiesić na ścianie w dowolnym miejscu, nie trzeba wygospodarowywać osobnego pomieszczenia na tzw. kotłownię. Cała aparatura mieści się w jednej obudowie.

Komfortowe i ekonomiczne ogrzewanie

Piec elektryczny do ogrzewania domu, do akumulacji ciepła gwarantuje tanie i komfortowe ogrzewanie, poza tym jest łatwy w montażu. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie kocioł na paliwo stałe lub kominek z płaszczem wodnym, ale wymaga dorzucania opału.

Poza tym palenisko należy często czyścić, a w zimie, nieużywane, może zamarznąć. Montaż instalacji kotła elektrycznego jest rozwiązaniem tych niedogodności. Ogrzewanie elektryczne jest – w porównaniu do ogrzewania centralnego – wygodnym sposobem na zimowe mrozy.

Niskie koszty inwestycyjne i montażu

Kocioł elektryczny i budowa instalacji na nim bazującej to tańsza inwestycja niż stworzenie kotłowni gazowej, na paliwo stałe lub olejowej. Nie dotyczą nas między innymi koszty budowy komina i wkładu czy przyłącza gazowego.

Ekologia i czyste powietrze

Piec elektryczny i ogrzewanie energią elektryczną jest też rozwiązaniem ekologicznym i bezpiecznym dla zdrowia, gdyż nie powoduje niskiej emisji pyłów ani gazów szkodliwych dla ludzi. Jak to się dzieje? Kotły pracują na energii produkowanej w elektrowniach, a tam zanieczyszczenia i gazy są usuwane lub czyszczone.

Poza tym często zdarzają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla w sezonie grzewczym – czad jest poważnym niebezpieczeństwem dla użytkowników niesprawnych kotłów gazowych, olejowych lub stałopalnych. Użytkowanie kotła elektrycznego nie wiąże się z zagrożeniem zaczadzenia – piec elektryczny do ogrzewania domu to popularny i bezpieczny wybór.

Łatwe sterowanie i wygodny serwis

Kotły elektryczne są proste i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Mogą pracować w pełni automatycznie – wystarczy jedynie ustawić odpowiedni tryb, letni lub zimowy. Wybrane piece można też wyposażyć dodatkowo w moduł internetowy do obsługi zdalnej, między innymi z poziomu laptopa czy telefonu. Poza tym inną zaletą są niskie koszty obsługi serwisowej – nie trzeba przeprowadzać przeglądów okresowych. Oznacza to brak kosztów charakterystycznych dla instalacji np. gazowej czy kominowej.

Piec elektryczny – duży wybór modeli

Powyżej wymieniliśmy przykładowe zalety ogrzewania elektrycznego. Ich popularność rośnie, a opcja współpracy z ogniwami fotowoltaicznymi pozwala znacznie obniżyć wydatki na energię. By wykorzystać w pełni możliwości pieca elektrycznego, trzeba wybrać model odpowiedni do potrzeb. Szeroki asortyment kotłów elektrycznych pozwala znaleźć idealny.

Wybór kotła wpływa m.in. na wysokość rachunków, komfort użytkowników i ekologię. Może to być kocioł elektryczny dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny – te drugie służą jedynie do ogrzewania wody w instalacji grzewczej, która jest wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń.

Z kolei kocioł elektryczny dwufunkcyjny służy też do podgrzewania wody do kąpieli i innych czynności. Piec elektryczny indukcyjny (wirowy) to ekologiczne, niezawodne i nowoczesne urządzenie wykorzystujące zjawisko indukcji elektromagnetycznej – przepływający przez rdzeń pieca prąd indukcyjny zamienia się w efekcie w ciepło.

Dodaj komentarz