Wszyscy właściciele samochodów wiedzą, jak ważne jest stosowanie odpowiednich produktów do silnika i konwersji pojazdu, ale mnogość ich rodzajów dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy nawet tych, którzy nie są kompletnymi laikami w tym temacie. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej olejom półsyntetycznym. Czym one dokładne są i do jakich samochodów są zalecane? Jaka jest ich cena w porównaniu z innymi olejami dostępnymi na rynku? Na te pytania odpowiadamy w naszym tekście.
Zadbaj o serce swojego samochodu
Używając medycznych porównań, można stwierdzić, że olej jest dla silnika tym, czym dla naszego serca są kwasy omega-3. Olej silnikowy wpływa na sprawne funkcjonowanie całego samochodu. Niezależnie od wieku naszego samochodu, olej silnikowy wywiera wpływ na sprawność funkcjonowania silnika, jego awaryjność, a także – na zużycie paliwa, co jest szczególnie istotne zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy ceny benzyny poszybowały znacznie w górę. Każdy użytkownika samochodu powinien pamiętać o regularnej wymianie oleju, najczęściej powinno to następować co 30 – 50 tys. przejechanych kilometrów.
Czym jest oleje półsyntetyczne i do jakich samochodów są zalecane?
Półsyntetyki to oleje, które stanowią kompromis między olejami syntetycznymi (powstającymi w laboratorium ze związków chemicznych) oraz mineralnymi (rafinowanymi z ropy naftowej). Olej syntetyczny stanowią najdroższy rodzaj oleju i zalecane są do samochodów nowych lub z niewielkim przebiegiem. Z kolei najbardziej ekonomiczne oleje mineralne, charakteryzują się najsłabszą jakością i wybierane są zwłaszcza do samochodów starszych. Opcją pośrednią są oleje półsyntetyczne. Ich nazwa jest jednak myląca, gdyż w rzeczywistości proporcje bazy olejowej nie rozkładają się w nich równomiernie. W półsyntetykach (zwanych też olejami semisyntetycznymi) znajduje się najczęściej ok. 70% bazy mineralnej oraz ok. 30% bazy syntetycznej. Oleje półsyntetyczne wybierane jest najczęściej do samochodów ze średnim przebiegiem, których właściciele nie chcą ponosić nadmiernych wydatków, ale jednocześnie zależy im na dobrej ochronie silnika. Na rynku znajdziemy dzisiaj duży wybór półsyntetycznych olejów wielu renomowanych producentów, takich jak Castrol, Shell, Elf czy Mobil.
Warto poradzić się specjalistów
Jakość oleju przekłada się oczywiście na jego cenę. Jak już była mowa najwięcej zapłacimy za oleje syntetyczne, najtańszą opcją są zaś te mineralne. Należy jednak pamiętać, że mają one zdecydowanie gorsze właściwości od syntetyków oraz olejów półsyntetycznych i mogą na przykład znacznie utrudnić odpalenie silnika zimą, w szczególności w naszej strefie klimatycznej. Przed wyborem oleju najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, wsłuchując się choćby w zalecenia producentów samochodów. Warto też pamiętać, że nie w każdym wypadku najlepszą opcją będzie olej najdroższy. Wielu producentów poleca do swoich aut oleje półsyntetyczne. Duży wybór wysokiej jakości olejów silnikowych renomowanych producentów dostępny jest między innymi w sklepach internetowych, np. https://esklep.pesta.com.pl.