Czy praca z dziećmi to zajęcie dla Ciebie?

Czy praca z dziećmi to zajęcie dla Ciebie?

Znalezienie satysfakcjonującego zajęcia, które pozwoli Ci się rozwijać a jednocześnie zapewni stabilizacji finansową nie jest łatwe. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wiele kobiet nie może pozwolić sobie na pracę na pełen etat. Obowiązki domowe czy wychowywanie dzieci sprawiają, że jest to spore wyzwanie. Jeżeli lubisz przebywać z ludźmi, jesteś empatyczna i masz sporo cierpliwości, doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie może być zawód opiekunki. Co warto wiedzieć o tym zajęciu i jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc je wykonywać? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej.

Cechy idealnej opiekunki

Zanim zdecydujesz się na pierwsze zlecenie bądź odbycie odpowiedniego kursu, zadaj sobie pytanie, czy jesteś osobą, która będzie odnajdowała się w pracy z dziećmi. To ciekawe, jednak zarazem trudne  zajęcie. Wymaga nie tylko ogromnej empatii, ale przede wszystkim cierpliwości i opanowania. W pracy z maluchami bywają sytuacje kryzysowe i nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Ty zawsze musisz zachowywać zimną krew i nie możesz pozwolić sobie na niekontrolowany wybuch złości.

 Poza tym bardzo ważna jest punktualność oraz odpowiedzialność. Jeżeli rodzic spóźni się do pracy ze względu na to, że nie wywiązałaś się z umowy możesz, może szybko zakończyć z Tobą współpracę. Oprócz tego konieczne jest respektowanie zasad wychowawczych, które narzucają rodzice. 

Jednak do pracy z dziećmi niezbędne jest nie tylko odpowiednie usposobienie. W tym zawodzie liczy się pomysłowość oraz kreatywność. Większość pracodawców oczekuje, że opiekunka zajmie dziecku czas w twórczy sposób.

Często się o tym zapomina, ale ważna jest również dobra kondycja. Praca z dziećmi bywa naprawdę wyczerpująca. Wymaga ciągłego ruchu, podnoszenia maluchów, zabawy oraz spacerów. Poza tym warto interesować się rozwojem dzieci i nieustannie aktualizować swoją wiedzę w tym temacie. 

Praca z dziećmi – jakie wymagania trzeba spełnić?

 Niestety nie każdy może pracować z dziećmi. Wymagania są różne w zależności od tego, jaką formę pracy wybierzesz. Wszystkie osoby, które pracują z maluchami do trzeciego roku życia, są zobowiązane do zdobycia odpowiednich uprawnień. Umożliwiają one podjęcie pracy opiekuna w żłobku. Praca w klubach dziecięcych często nie wymaga posiadania konkretnych kwalifikacji, jednak warto ukończyć szkolenie, aby zyskać w oczach potencjalnego pracodawcy, a także wiedzieć, jak zachować się w danej sytuacji. Przydatny może okazać się także kurs pierwszej pomocy.

 Jeżeli szukasz pracy jako niania, również zwróć uwagę na to, aby się kształcić. Nawet jeżeli przepisy nie wymagają tego od Ciebie, to Twoi potencjalni pracodawcy mogą oczekiwać wykazania się konkretnymi kompetencjami. Dlatego zwłaszcza, gdy nie masz dużego doświadczenia w pracy z dziećmi, warto zdecydować się na kurs.

Gdzie mogę zdobyć uprawnienia?

Jeżeli interesuje Cię odbycie szkolenia dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wejdź na stronę zawodniania.pl. Szkoła oferuje możliwość uczestnictwa w kursie bez konieczności wychodzenia z domu, całkowicie przez internet. Szkolenie można ukończyć nawet w miesiąc. Dzięki zajęciom zdalnym masz możliwość jednocześnie wychowywać dzieci czy pracować na etacie. Szkoła ma ponad 10 lat doświadczenia. W programie znajduje się nie tylko teoria, ale także kilkadziesiąt z godzin zajęć praktycznych, które pomogą Ci zdobyć niezbędne doświadczenie. 

Dodaj komentarz