Czy przeszczep włosów to zabieg bezpieczny?

Czy przeszczep włosów to zabieg bezpieczny?

Z problemem łysienia zmaga się wiele osób, choć zdecydowanie częściej dotyczy on mężczyzn. Jedną z najczęstszych przyczyn tego zjawiska jest tzw. łysienie androgenowe, które prowadzi do stopniowej utraty włosów na całej głowie, w największym stopniu na jej czubku i skroniach. Leczeniem tego typu schorzenia zajmują się wyspecjalizowane ośrodki, takie jak klinika przeszczepu włosów. Zabiegi wykonywane w takich placówkach są bezpieczne, ale pod pewnymi warunkami.

Kto może przeszczepić włosy?

Rozwój technologii i medycyny sprawił, że zabiegi realizowane w profesjonalnych klinikach transplantacji włosów stały się bardziej dostępne. W związku z tym powstało błędne przekonanie, że są to zabiegi dla każdego. Niestety tak nie jest. Istnieje wiele przeciwwskazań do przeszczepu włosów i tego typu zabiegi wykonywane są jedynie w niektórych formach łysienia. Jedną z nich jest wspomniane łysienie androgenowe, a także pourazowe, przeprowadzane w celu maskowania blizn czy korekcyjne, służące wyrównaniu linii zarostu. Transplantacje nie są wskazane przy łysieniu plackowatym, przy chorobach zapalnych skóry, a nawet takich schorzeniach jak cukrzyca. Profesjonalna klinika przeszczepu włosów dba o jakość świadczonych usług, dlatego przed zabiegiem lekarz zawsze przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny. W tym sensie przeszczepy włosów w profesjonalnych klinikach są jak najbardziej bezpieczne. 

Jak wygląda przeszczep włosów?

Sam zabieg może być wykonany jedną z kilku dostępnych metod transplantacyjnych. Profesjonalne kliniki transplantacji włosów korzystają dziś z takich metod jak FUE czy BHT. To metody uznawane za bardzo bezpieczne, mało inwazyjne, które nie powodują powstawania podłużnych blizna w miejscu pobierania włosów. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu organizm pacjenta jest mniej obciążony i ryzyko ewentualnych powikłań jest mniejsze. Dzięki znieczuleniu zabieg jest również bezbolesny. Uciążliwy może być co najwyżej czas jego trwania. W przypadku przeszczepiania dużych ilości włosów zabieg może trwać kilka-kilkanaście godzin. Klinika przeszczepu włosów, w której wykonywany jest zabieg, powinna zapewnić opiekę ambulatoryjną. Tego typu leczenie nie wymaga jednak hospitalizacji i po zakończeniu zabiegu pacjent zwykle wraca do domu.

Przeszczep wykonywany nowoczesną metodą, przez specjalistę w profesjonalnym ośrodku transplantacji włosów, w możliwie sterylnych warunkach, jest jak najbardziej bezpieczny. Oczywiście, jeśli pacjent nie zataił żadnej choroby, a przeprowadzony przed zabiegiem wywiad medyczny był przeprowadzony w sposób rzetelny.

Dodaj komentarz