Czy stosowanie soczewek kontaktowych jest bezpieczne?

Czy stosowanie soczewek kontaktowych jest bezpieczne?

Ponad milion osób na świecie używa soczewek kontaktowych, a każdego roku przybywa 100 tysięcy nowych użytkowników. To popularna forma korekcji wzroku i osoby, które korzystają z tego typu produktów medycznych, zachwalają wygodę i komfort noszenia, możliwość swobodnego uprawiania aktywności fizycznych, czy wykonania pełnego makijażu i niezasłaniania go okularami. Jakie jeszcze zalety mają soczewki kontaktowe, kiedy i dlaczego warto je nosić? Czy stosowanie ich jest bezpieczne dla zdrowia? 

Alergie sezonowe a soczewki kontaktowe

Sezonowe alergie mogą uprzykrzać życie. Katar, kichanie, łzawienie i szczypanie oczu, uczucie drapania w gardle i ogólny stan pogorszenia samopoczucia bardzo często towarzyszą osobom, które są uczulone na kwitnące rośliny. Wielu alergików ma dylemat związany z noszeniem soczewek w tym czasie. Jak się okazuje, szkła kontaktowe mogą być pomocne w ograniczeniu dolegliwości związanych z przedostaniem się alergenów. Niektórzy specjaliści uważają, że soczewki kontaktowe są dodatkową barierą dla pyłków i bakterii, dzięki której nie przedostają się one do oczu. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, najlepszą opcją jest obserwowanie swojego organizmu i konsultowanie wszelkich niepewności z alergologiem i okulistą.

​Soczewki a praca w trudnych warunkach 

Kurz, pył i inne zanieczyszczenia podrażniają oczy, mogą powodować ból, łzawienie i pieczenie. Osoby, które pracują w szczególnie trudnych warunkach, często muszą korzystać ze specjalnych gogli chroniących narząd wzroku. Noszenie okularów korekcyjnych pod nimi mogłoby utrudniać wykonywanie zadań. W takich przypadkach sprawdzają się soczewki kontaktowe, dzięki którym można wyraźnie widzieć i zachować komfort. Najwygodniejszą opcją w tym przypadku są szkła jednodniowe, które po skończonej pracy można wyrzucić.

​Odpowiednie użytkowanie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są bezpieczne, jeśli stosuje się do instrukcji użytkowania i przestrzega zasad prawidłowej higieny i pielęgnacji. Produkt medyczny musi być dobrany przez specjalistę. Nie może być zakupiony na podstawie recepty na okulary – parametry mogą się różnić. Szkła kontaktowe muszą być nabywane ze sprawdzonego miejsca jak np. autoryzowany salon Bezokularow.pl.  Można w nim znaleźć  taki asortyment jak m.in. soczewki Air Optix renomowanego producenta, firmy Alcon, które są wygodne w użytkowaniu dzięki wykonaniu z wysokiej jakości hydrożelowo-silikonowego tworzywa i wysokiej przepuszczalności tlenu. Stosując szkła kontaktowe, należy bezwzględnie przestrzegać zalecanego czasu noszenia w ciągu dnia, nie przekraczać go, a po zastosowaniu produktów innych niż jednodniowe, zastosować się do zasad dezynfekcji i pielęgnacji, by przygotować soczewki do kolejnego użycia następnego dnia.

​Innowacyjne soczewki ortokorekcyjne

Poza szkłami kontaktowymi, które zapewniają komfort i są doskonałą alternatywą dla okularów korekcyjnych, wyróżnia się soczewki ortokorekcyjne. To nowoczesny produkt, który pomaga stabilizować wzrok osobom krótkowzrocznym. Przeznaczone są do stosowania w nocy w trakcie snu. Ta nieinwazyjna metoda korygowania wzroku pozwala wyeliminować wadę nieprzekraczającą -5.00 dioptrii.  Jest to rozwiązanie czasowe – zaprzestanie stosowania produktu, sprawia, że rogówka wraca do swojego kształtu i znów wymagana jest korekcja w ciągu dnia odpowiednio dobranymi okularami lub szkłami kontaktowymi. Z tego typu produktu najczęściej korzystają dzieci i ludzie młodzi.

Dodaj komentarz