Czy trzeba posiadać pieczątkę firmową?

Czy trzeba posiadać pieczątkę firmową?

Pieczątka kojarzona jest często ze znakiem graficznym, który jest emblematem reprezentującym daną firmę lub osobę. Pozostawia trwały ślad, co, w powszechnym przekonaniu, symbolizuje wiarygodność i nadanie mocy prawnej każdej dokumentacji. W wielu sytuacjach usprawnia to prowadzenie własnego biznesu, choć posiadanie pieczątki firmowej nie jest regulowane prawnie.

Wymogi prawne dotyczące pieczątek firmowych

Żadna z instytucji publicznych nie może wymagać od przedsiębiorcy posiadania pieczątki firmowej, gdyż nie jest to w żaden sposób usankcjonowane prawnie. Wyjątkiem od reguły są jednak instruktorzy nauki jazdy i przedstawiciele zawodów medyczne, czyli m.in. lekarze i pielęgniarki, którzy są zobowiązani do posiadania pieczątki z numerem prawa do wykonywania zawodu. W pozostałych przypadkach wystarczającym poświadczeniem składanych oświadczeń i tożsamości, według polskiego prawa, jest odręczny podpis. W przypadku, gdy na dokumencie widnieje miejsce na pieczątkę, wystarczy złożyć tam wspomniany już podpis i napisać krótkie oświadczenie o braku pieczątki firmowej. Niemniej istnieją również, nie objęte normami prawnymi, wewnętrzne regulacje m.in. banków, które wymagają pieczątek przy np. otwieraniu kont firmowych.

Zalety zakupienia firmowej pieczątki online

Korzyści z posiadania pieczątki jest bardzo wiele. Oprócz wspomnianej już konieczności posiadania jej do założenia konta firmowego, usprawnia także wiele innych obszarów działania przedsiębiorstwa. Jest przydatna przy wstawianiu faktur, podpisywaniu deklaracji i dokumentów, oraz zawieraniu umów. Wyrobienie swojej firmie pieczątki online pozwala zaoszczędzić czas, który trzeba przeznaczyć na ręczne uzupełnianie danych znajdujących się na pieczątce, bądź składanie oświadczenia o jej braku. Obecność pieczątki jest również usankcjonowaną przez tradycję formą poświadczenia, która podnosi wiarygodność każdego biznesu w oczach kontrahentów i klientów.

Gotowa pieczątka online – co powinna zawierać?

Profesjonalnie wykonana pieczątka online powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Zależy zawrzeć na niej niezbędne informacje takie jak nazwa i adres firmy oraz NIP. Pozostałe informacje zależą od formy biznesu. W przypadku spółek będzie to kapitał zakładowy i numer KRS, w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych – imię i nazwisko właściciela. W celu ułatwienia komunikacji na linii klient-firma warto podać też informacje kontaktowe, takie jak numer telefonu, adres e-mail czy stronę internetową. Pieczątka firmowa może też zawierać logo. Jest to coraz bardziej powszechną praktyką i czyni pieczątkę wizualną formą reklamy.

Powyższe argumenty dowodzą, że warto posiadać pieczątkę firmową. Aktualnie można ją wyrobić w wielu punktach usługowych, jednak najwygodniejszą formą jest zamówienie jej online, bez wychodzenia w domu. Profesjonalne wykonana pieczątka firmowa gwarantuje uwierzytelnienie przedsiębiorcy w oczach świata biznesu, usprawnia funkcjonowanie firmy i pozwala na oszczędność czasu.

Dodaj komentarz