Czy Wisła Kraków ma szansę na szybki powrót do Ekstraklasy?

Czy Wisła Kraków ma szansę na szybki powrót do Ekstraklasy?

Ekstraklasa bez Wisły Kraków – czy rok temu, ktoś przeczuwał taki scenariusz? Po raz kolejny okazało się, że problemy mogą dosięgnąć absolutnie każdą drużynę. Piękna historia jest ważna, ale przeszłość nie wymaże smutnej rzeczywistości. Niemniej teraz skupimy się na przyszłości – czy podopieczni Jerzego Brzęczka mają szansę na szybki powrót do elity?

Jedyną możliwością awans?

Przede wszystkim trzeba zacząć od przesadnej pewności siebie. I liga to nie Ekstraklasa, ale nikt nie da Wiśle niczego za darmo. Krakowscy piłkarze muszą wręcz liczyć się ze szczególną mobilizacją rywali. Wisła Kraków to klub, który nieustannie wywołuje ogromne emocje – spadek z najwyższej klasy rozgrywkowej tego nie zmieni. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na zespół Widzewa Łódź – Widzew wrócił do Ekstraklasy po ośmiu latach, a mimo to nieustannie wzbudzał niemałe zainteresowanie.

Co bukmacherzy sądzą na temat Wisły Kraków?

Szanse Wisły można oceniać też pod kątem tego, co widzimy w zakładach bukmacherskich. Zakłady te to rzecz jasna nie wszystko, ale widać wyraźnie, że bukmacherzy wierzą w awans podopiecznych Jerzego Brzęczka. Gdyby kogoś interesowały szczegóły, nie pozostaje nic innego jak założenie konta w jednej z legalnie działających firm. Ponadto zawsze warto pomyśleć o zwróceniu uwagi na najlepsze aplikacje bukmacherskie.

Obiecujący początek i pierwsze problemy

Rozgrywki trwają od połowy lipca, także możemy pokusić się o wnioski. Początek mimo remisu z Sandecją należy uznać za bardzo udany, ale sezon jest długi. Dla wielu to prawdopodobnie banał, ale zawodnicy trenera Brzęczka szybko się o tym przekonali. Na początku mogło wydawać się, że zespół pewnie zmierza po awans, a teraz na koncie mamy już kilka porażek i tym samym tabela nie wygląda tak okazale, jak wcześniej.

Problemy są w zawodowym sporcie czymś normalnym, ale sukcesy mogą osiągać wyłącznie nieliczni. Tylko osoby, które są w stanie poradzić sobie z trudnościami. Czy taką osobą jest Jerzy Brzęczek?

Wywołuje spore emocje

Są trenerzy chwaleni, są trenerzy krytykowani i mamy osoby, które wywołują spore emocje. Do tego ostatniego grona zaliczymy Jerzego Brzęczka. Wszystko zaczęło się od Zbigniewa Bońka, który uznał, że to ówczesny trener Wisły Płock będzie najlepszym kandydatem do zastąpienia Adama Nawałki. Nominacja ta spotkała się z ogromną krytyką – kibice uważali, że Brzęczek miał w swojej karierze zaledwie jeden dobry sezon.

Reprezentacja Brzęczka błyskawicznie (i raczej słusznie) zaczęła być krytykowana za styl. Niemniej awans na mistrzostwa Europy nie sprawił szczególnych kłopotów. Ponadto mistrzostwa te później przełożono, a w styczniu 2021 roku Brzęczka zwolniono. W międzyczasie o selekcjonerze pojawiła się nawet książka, z której mogliśmy się dowiedzieć o ogromnym hejcie wymierzonym w jego osobę. Niektórzy kibice z pewnością przesadzali, ale trudno nie odnieść wrażenia, że przesadę mieliśmy po obu stronach. Powstała oblężona twierdza.

Zwolnienie z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski oznaczało odpoczynek od futbolu. Gdy emocji jest bardzo dużo, taka sytuacja może okazać się zbawienna. W pewnych okolicznościach warto sobie wszystko spokojnie przemyśleć i zmienić nastawienie. Brzęczek nastawienia jednak raczej nie zmienił. Podpisanie kontraktu z Wisłą Kraków miało miejsce 14 lutego 2021 roku i zadaniem było utrzymanie się w Ekstraklasie. To się nie udało i trzeba przyznać, że mieliśmy do czynienia ze spektakularną katastrofą. Trudno inaczej określić trzynaście spotkań, podczas których Wisła wygrała zaledwie raz. Do tego wiele mówiło się o sędziach. Postawa panów z gwizdkiem wzbudzała sporo dyskusji, ale można było się zastanawiać, czy problemów nie powinno się szukać głównie w klubie.

Z kolei w obecnym sezonie szybko mogliśmy usłyszeć, że rywale na mecz z Wisłą Kraków będą dodatkowo motywowani. Znowu też nie brakuje narzekań na sędziów.

Co będzie dalej?

Prawdopodobnie wielu kibiców zastanawia się nad dalszymi losami zespołu – wielkie zespoły wzbudzają spore zainteresowanie. Do tego niewykluczone, że części neutralnych kibiców zależy na tym, aby prestiż najwyższej klasy rozgrywkowej był możliwie duży (a powrót klubów z bogatą historią zawsze temu sprzyja).

Z drugiej strony poprzedni sezon był najlepszym dowodem na to, że nie można ciągle żyć historią. Tyczy się to bieżących wydarzeń boiskowych, jak i tego, co miało miejsce wiele lat temu. Takie podejście nie prowadzi do niczego dobrego i chyba trener Wisły wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy. Do tego nie możemy zapomnieć o tym, co z perspektywy ludzi związanych z Wisłą Kraków powinno mieć największe znaczenie – spadek z Ekstraklasy to poważny kłopot i trzeba zrobić wszystko, aby jak najszybciej wrócić do elity. Dodatkowo nie ulega wątpliwości, że jest to zadanie w zasięgu krakowskiej ekipy.

Gra w zakładach bukmacherskich dozwolona jest dla osób pełnoletnich. Osoby te muszą pamiętać, że można korzystać wyłącznie z usług legalnie działających operatorów. Graj odpowiedzialnie!

Dodaj komentarz