Czym jest erekcja – sprawdź, czy wiesz o niej wszystko!

Czym jest erekcja – sprawdź, czy wiesz o niej wszystko!

Erekcja, czyli wzwód, to sprawa, o której nie każdy mężczyzna wie wystarczająco dużo, i nie zawsze wszystko, co naprawdę jest istotne. Sprawdź swoją wiedzę o erekcji i dowiedz się, jak przedłużyć czas wzwodu.

Czym tak naprawdę jest erekcja?

Erekcja to usztywnienie i zwiększenie długości oraz obwodu prącia spowodowane napływem krwi do ciał jamistych członka. Dzieje się tak w wyniku podniecenia, w odpowiedzi na określone bodźce sensualne, a czasem spontanicznie, jak przy okazji porannego wzwodu. Erekcja pojawia się jako rezultat współdziałania obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, układu naczyniowego oraz układu hormonalnego. W wyniku pobudzenia neuronów w rdzeniu kręgowym rozszerzają się tętniczki, które doprowadzają krew do ciał jamistych oraz ciała gąbczastego członka. Udział w tym procesie bierze też tlenek azotu, który umożliwia zwiększony napływ krwi do prącia. Podobny mechanizm powoduje późniejszy wytrysk. Osiągnięcie pełnego wzwodu możliwe jest dzięki uciskowi naczyń żylnych i zmniejszeniu odpływu krwi, więc erekcja to naprawdę skomplikowany i precyzyjny proces. Umożliwia penetrację i z tego względu określana jest jako wyznacznik sprawności seksualnej mężczyzny. Utrzymanie członka we wzwodzie pozwala na odbycie stosunku seksualnego, który może, ale nie musi zakończyć się ejakulacją, czyli wytryskiem.

Pierwsza erekcja

Pierwsze erekcje pojawiają się u chłopców bardzo wcześnie, już w okresie niemowlęcym. To normalne zjawisko, świadczące o prawidłowym rozwoju. Erekcje są też nieodłączną częścią okresu dojrzewania u chłopców. To właśnie wówczas uświadamiają sobie oni swoją seksualność, a zdolność do erekcji staje się swoistym wyznacznikiem męskości.

Erekcja a potencja

Zdolność do osiągnięcia erekcji i jej utrzymania przez potrzebny do odbycia stosunku czas, określana jest mianem potencji. Wzwód trwa zazwyczaj od 7 do 13 minut, ale czas ten może się bardzo różnić w zależności od indywidualnego przypadku. Panowie przykładają do tego dużą wagę i często zastanawiają się, w jaki sposób można potencję poprawić. Warto podkreślić, że płodność mężczyzny nie ustaje wraz z wiekiem. Natomiast wraz z upływem lat mogą pojawiać się problemy z erekcją, co jest związane z pogarszającym się stanem zdrowia i kondycją. Niepełny wzwód lub jego brak to problem, z którym warto zgłosić się do lekarza – urologa lub seksuologa [1]. Specjalista na podstawie zleconych badań określi przyczynę problemów i zaleci sposób postępowania. Jednym z nich są ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla, które pozwalają opóźnić wytrysk i przedłużyć czas trwania erekcji [1]. Można też, po konsultacji z lekarzem, zastosować metody farmakologiczne przedłużenia erekcji. Leki na erekcję zawierające syldenafil wspomagają osiągnięcie i utrzymanie erekcji, intensyfikują przyjemność [2] oraz przyczyniają się do opóźnienia wytrysku [2]. Dobrym wyborem będzie produkt leczniczy Mensil lub Mensil Max – tabletki z odpowiednio 25 lub 50 mg syldenafilu. Efekty działania Mensil i Mensil Max widoczne są już po 12 minutach i utrzymują się nawet przez 5 godzin [3]. Tabletki Mensil i Mensil Max przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18. roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem.

Przypisy

1. Violetta Skrzypulec-Plinta, Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny, online: https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112965,jak-przedluzyc-czas-stosunku-u-mezczyzn, data dostępu 30.09.2021.

2. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.

3. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

/ Materiał partnera