Czym pomalować basen ogrodowy przed sezonem?

Czym pomalować basen ogrodowy przed sezonem?

Coraz częstsze upały sprawiają, że przydomowy basen jest bardzo pożądanym elementem aranżacji ogrodu. Wykonany z betonu jest bardzo trwały, ale wymaga starannej pielęgnacji. Dowiedz się, kiedy i dlaczego warto przeprowadzić malowanie basenu betonowego. Sprawdź też, jaka farba do basenu będzie najlepsza.

Malowanie basenu betonowego – sposób na renowację przed sezonem

Dno i ściany basenu dość łatwo ulegają zabrudzeniom, szczególnie w przypadku zaburzenia pH i flory bakteryjnej wody. Wskazane jest oczywiście ich regularne czyszczenie, ale po pewnym czasie mogą się pojawić zabrudzenia, których nie da się łatwo usunąć. Warstwa farby może też zacząć się łuszczyć i odpadać, co stanowi problem nie tylko natury estetycznej, ale również funkcjonalnej. Powłoka malarska chroni bowiem beton przed nadmiernym nasiąkaniem, a jej brak w niektórych miejscach może spowodować poważne problemy.

Jeśli Twój basen nie wygląda już tak jak kiedyś, warto poddać go renowacji. Malowanie basenu betonowego wcale nie jest trudne ani kosztowne, a zapewnia zdecydowanie większy komfort kąpieli i możliwość poprawienia estetyki niecki. Dlatego przeprowadzenie takiego zabiegu przed sezonem może być znakomitym pomysłem.

farba do basenu – pęknięcie powłoki

Pęknięcie powłoki malarskiej w basenie to sygnał, że należy poddać ją renowacji. Farba spełnia bowiem nie tylko funkcję estetyczną, ale również ogranicza nasiąkliwość betonu.

Czym powinna się cechować farba do basenu?

Jak nietrudno się domyślić, zbiornika nie można pomalować „pierwszą lepszą” farbą. Konieczne jest zastosowanie produktu o określonych właściwościach. Farba do basenu powinna być:

  • wysoce odporna na działanie wody i promieniowania UV,
  • odporna na środki chemiczne (ze szczególnym uwzględnieniem chemii basenowej),
  • trwała,
  • higieniczna,
  • gładka.

Powinna również dobrze współpracować z podłożem betonowym i pomagać w zwiększaniu jego odporności na korozję. Znakomitym wyborem będzie farba do basenu, która tworzy powłokę odporną na zabrudzenia i podatną na zmywanie. Dzięki temu efekt renowacji utrzyma się przez dłuższy czas. Ze względu na stałą ekspozycję na wodę i konieczność zapewnienia szczelności, do malowania basenów zwykle wykorzystuje się farby rozpuszczalnikowe – np. chlorokauczukowe, takie jak farba basenowa Wodnik.

Ponadto bardzo ważna jest estetyka. Dno i ściany basenu zwykle wykańcza się w odcieniach niebieskiego, co pozwala uzyskać bardzo atrakcyjny kolor wody. Ciekawym rozwiązaniem może być również pomalowanie zbiornika na biało.

Malowanie basenu – jak to zrobić?

Aby malowanie basenu zapewniło trwały i estetyczny efekt, należy się do tego odpowiednio przygotować. Jeśli malowany ma być nowy basen, należy poczekać, aż beton całkowicie zwiąże, co wymaga co najmniej 28 dni. W przypadku renowacji trzeba wypompować wodę, a po wyschnięciu niecki usunąć luźną i łuszczącą się starą farbę. Ewentualne ubytki w betonie warto uzupełnić, następnie powierzchnię dobrze oczyścić, zaimpregnować i zagruntować.

Farba do basenu może być zwykle nanoszona zarówno wałkiem czy pędzlem, jaki natryskowo (po rozcieńczeniu). Prace należy przeprowadzać tylko przy umiarkowanej temperaturze i wilgotności, unikając bezpośredniego słońca. Farbę do basenu należy nakładać w co najmniej dwóch warstwach – zgodnie z zaleceniami producenta.

Dodaj komentarz