Czym się kierować przy wyborze lampy do kuchni?

Czym się kierować przy wyborze lampy do kuchni?

W każdym domu wyróżnić można centralny punkt, w którym codziennie spotykają się wszyscy domownicy – takim miejscem jest kuchnia. Nic w tym dziwnego, wszak gdzie każdy z nas się udaje, gdy jest głodny lub spragniony? Kuchnia tętni życiem zarówno rano, przy przygotowywaniu śniadań, jak i po południu lub wieczorem, kiedy szykujemy późny obiad bądź rodzinną kolację. Oczywiście, nie byłoby to możliwe bez różnych sprzętów kuchennych, jednak i one na dużo się nie zdadzą, jeśli zastanie nas w niej poranna lub wieczorna ciemność, dlatego też niezbędne jest w niej odpowiednie oświetlenie. Jakie lampy do kuchni wybrać? Sprawdźmy, czym się kierować!

Odpowiednie oświetlenie kuchni – dlaczego jest ważne?

Źle dobrane oświetlenie do kuchni potrafi utrudnić życie. Niedoświetlony blat roboczy czy stół staną się bezużyteczne z wielu względów, a w takim pomieszczeniu jak kuchnia nie możemy sobie na to pozwolić. Jak bowiem przygotować posiłek, nie widząc dokładnie wybranych do niego produktów? Brak dobrego oświetlenia będzie zmuszał nas do przemieszczania się po całej kuchni w poszukiwaniu odpowiedniego natężenia światła, np. w momencie, gdy zechcemy doprawić daną potrawę z pewnością, że nie przesadzimy z żadną z przypraw.

Właściwa ilość światła w kuchni jest ważna także pod kątem naszego bezpieczeństwa. Dobrze oświetlony blat kuchenny czy stół sprawią, że będziemy dokładnie widzieć wykonywane czynności, dzięki czemu nie skaleczymy czy nie poparzymy się przypadkowo. Warto też pamiętać o tym, że oświetlenie w kuchni to część jej aranżacji – ciekawa lampa może nie tylko rozświetlić przestrzeń, ale również nadać jej eleganckiego wyglądu.

Jaką lampę do kuchni wybrać? Kilka podstawowych wskazówek

Decydując się na zakup oświetlenia do kuchni, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych aspektów, m.in. jej wielkość, rozmieszczenie mebli lub przyzwyczajenia domowników. Lampa do kuchni powinna być także dobrana pod kątem stylu, w jakim urządzone zostało to pomieszczenie.

Jakie oświetlenie do małej kuchni, a jakie do dużej?

Metraż jest bardzo ważnym czynnikiem, gdy chodzi o wybór lamp do kuchni. Inaczej bowiem powinna być oświetlona niewielka przestrzeń, a inaczej duża. W kuchniach o sporym metrażu potrzebne będzie oświetlenie centralne, np. w formie lampy sufitowej lub wiszącej o kilku źródłach światła, lampy punktowe nad stołem i blatami kuchennymi oraz ewentualne lampy dekoracyjne, dopasowane do aranżacji i uzupełniające ją. Jeśli posiadasz dużą kuchnię, możesz postawić na lampy o sporej wielkości i dużym stopniu ozdobności. Pamiętaj jednak, by były one dopasowane do pozostałych elementów wyposażenia nie tylko kuchni, ale i całego mieszkania.

W niewielkich metrażowo kuchniach także niezbędne jest światło centralne, ale w formie niewielkich lamp podsufitowych czy plafonów. Zbyt duża lampa mogłaby przytłoczyć pomieszczenie i sprawić, że całość wyglądałaby po prostu śmiesznie. Zamiast tego, należy postawić na dodatkowe źródła światła i wybrać odpowiednie kinkiety oraz oświetlenie podszafkowe, np. w formie splotów bądź pasków ledowych. Delikatne, ale umieszczone w najbardziej strategicznych miejscach oświetlenie sprawi, że kuchnia będzie równie funkcjonalna, co piękna.

Na co się zdecydujesz? Weź pod uwagę powyższe wskazówki i zestaw je z własnymi oczekiwaniami, a wybrane oświetlenie kuchenne będzie doskonale sprawdzało się w swojej roli. Wybierz lampy do kuchni o dużej odporności i wysokiej energooszczędności, a w Twojej kieszeni zostanie trochę gotówki na codzienne przyjemności.

Dodaj komentarz