Dach domu dwuspadowy a kopertowy – poznaj koszty obu rozwiązań

Dach domu dwuspadowy a kopertowy – poznaj koszty obu rozwiązań

Budowa domu jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie koszty związane z postawieniem nowego domu, to są one zbliżone do ceny mieszkania w mieście.

Jednym z najdroższych elementów każdego domu jest dach. Koszt dachu uzależniony jest od jego rodzaju, dlatego w domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się dach dwuspadowy, lub kopertowy. Zarówno jeden, jak i drugi mają wady i zalety, a także różnią się cenowo.

Dach dwuspadowy, czyli najczęściej spotkany rodzaj dachu

Dach dwuspadowy jest uważany za jeden z najpopularniejszych dachów.Jego popularność związana jest z tym, że ta forma dachu świetnie komponuje się z bryłą domów nowoczesnych, a także tradycyjnych. Ze względu na prostą formę dachu, więźby i pokrycie dachowe wykonuje się bardzo łatwo. Specyficzny kształt i odpowiedni kąt nachylenia sprawia, że odporny jest on na wszelkie warunki pogodowe. Brak załamań oraz zagłębień pozwala na skuteczne odprowadzenie opadów atmosferycznych, dzięki czemu więźba dachowa nie jest nadmiernie obciążona przez zalegający na dachu śnieg. Dodatkową zaletą dachu spadowego jest możliwość sprawnego zagospodarowania poddasza użytkowego.

Czym charakteryzuje się dach kopertowy?

Dach kopertowy nazywany jest także dachem czterospadowym. Jego nazwa pochodzi od czterech skośnych połaci, które zazwyczaj są nachylone pod tym samym kątem, przywodząc trochę na myśl egipskie piramidy. Jedną z najważniejszych zalet dachów kopertowych jest ich sztywna więźba. Ze względu na swoją budowę, dachy czterospadowe wykazują dość dużą odporność na działanie warunków atmosferycznych, takich jak wiatr. Jednakże wadą takiego rozwiązania jest bardzo okrojona powierzchnia poddasza.

Który dach jest droższy – dwuspadowy, czy kopertowy?

Na koszt budowy dachu składa się wiele czynników, takich jak więźby, czy pokrycie dachowe. Sumując wszystkie najważniejsze elementy i wychodząc z założenia, że kładziony jest dach o powierzchni 150m2, to koszt dachu dwuspadowego wynosi ok. 23 500 złotych, natomiast czterospadowego zamyka się w kwocie ok. 33 000 złotych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektów i budowy domu, to koniecznie odwiedź stronę www.domoweklimaty.pl, a także przeczytaj artykuł – Funkcjonalność, ekonomiczność i prostota – przeczytaj o trendach w budownictwie jednorodzinnym na 2020 rok.

Dodaj komentarz