Dieta bezglutenowa – przekonaj się, czy jest dla Ciebie

Dieta bezglutenowa – przekonaj się, czy jest dla Ciebie

Jest zwykle zalecana dla osób z celiakią i nadwrażliwością na gluten. Jednak, czy dieta bezglutenowa jest dla każdego? Przekonaj się, dla kogo taki sposób odżywiania jest zalecany i czy Ty również powinieneś go wziąć pod uwagę.

Dieta bezglutenowa polega na unikaniu spożywania produktów zawierających szczególny rodzaj białka obecnego głównie w pszenicy, życie i jęczmieniu. Taka zmiana wymaga od pacjenta świadomego wyboru i sięgania po naturalne produkty bezglutenowe, których receptury oparte są na warzywach i owocach, a także ryżu, kaszy jaglanej, kukurydzy czy komosy ryżowej – wolnych od glutenu.

Czego nie powinno się jeść, będąc na diecie bezglutenowej?

Gluten nie jest zły, ale dla osób, które go nie tolerują, jego wykluczenie może przynieść wyraźną poprawę zdrowia i samopoczucia. Na diecie bezglutenowej należy unikać takich produktów jak:

  • pszennego chleba, ciast, bułek, makaronów, płatków śniadaniowych, mąki pszennej i innych produktów z pszenicy,
  • żytniego chleba, bułek, placków, mąki żytniej, a także innych produktów z żyta,
  • jęczmieniowego chleba, kasz, piwa, a także innych produktów z jęczmienia,
  • owsianki, płatków owsianych, muesli, a także innych produktów z owsa.

Warto zwrócić uwagę na skład sosów sojowych, przetworów mięsnych, kiełbas, fast foodów, czipsów, słodyczy i wyrobów cukierniczych, które mogą również zawierać ten szczególny rodzaj białka. W przypadku diety bezglutenowej ważne jest, żeby dokładnie czytać etykiety produktów spożywczych i zwracać uwagę na to, czy zawierają ten składnik.

Zalety diety bezglutenowej

Badania prowadzone nad bezglutenowym sposobem odżywiania jasno wskazują na lepszą pracę układu trawiennego, zdrowszy wygląd skóry oraz redukcję stanów zapalnych. Korzyści, do jakich należy zaliczyć stosowanie takiej diety, to:

  • zmniejszenie dolegliwości trawiennych – biegunek, wzdę
  •  i bóli brzucha u osób wykazujących nietolerancję lub nadwrażliwość na gluten,
  • „wyciszenie stanów zapalnych” u pacjentów z chorobami skórnymi, takimi jak trądzik, łuszczyca i AZS,
  • lepsze samopoczucie – wiele osób, które nie tolerują glutenu, doświadcza na takiej diecie przypływu energii, mają dobry nastrój i spokojnie śpią,
  • urozmaicenie codziennego menu – żywienie bezglutenowe wymaga eksperymentowania z nowymi produktami i smakami, co prowadzi do bardziej urozmaiconej i zrównoważonej diety,
  • poprawa stanu zdrowia – dla osób z celiakią, dieta bezglutenowa jest niezbędna do zapobiegania poważnym chorobom, takim jak osteoporoza i niektóre typy raka.

Pamiętaj, że rezygnacja z produktów zbożowych nie jest zalecana wszystkim, dlatego warto przed rozpoczęciem diety bezglutenowej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Wady diety bezglutenowej

Dla osób bez schorzeń dieta bezglutenowa nie jest konieczna i może wprowadzać niedobory składników odżywczych, takich jak błonnik, żelazo, wapń, witaminy z grupy B i cynk, zwłaszcza jeśli nie jest ona odpowiednio zbilansowana. Żywienie bez glutenu może być wyzwaniem, ponieważ wymaga ciągłego czytania etykiet i rodzi trudności w momencie, kiedy stołujesz się poza domem, zwłaszcza w restauracjach. Dieta wymaga ciągłej ostrożności, a przede wszystkim edukacji.

Sam odpowiedz sobie na pytanie, czy warto poeksperymentować. Dieta bezglutenowa może przynieść Ci wiele korzyści, ale wymaga uważnego planowania i dostarczania odpowiednich składników odżywczych. 

Dodaj komentarz