Dieta dla dorosłego psa

Dieta dla dorosłego psa

Dieta każdego psa musi zostać dostosowana do jego wieku, stanu zdrowia, wagi, a także poziomu aktywności fizycznej. Ponieważ psią dietę należy stosować długotrwale, właściciel pupila powinien postawić na taki sposób żywienia czworonoga, który będzie w stanie stosować na co dzień przez długi czas. Jakie są podstawowe zasady komponowania diety dla dorosłego psa?

Kiedy zmienić karmę dla szczeniaka na karmę dla juniora?

Karmę dla szczeniąt należy zmienić na karmę dla psa juniora lub psa dorosłego po szóstym miesiącu życia pupila. Ma to na celu stopniowe obniżanie wartości energetycznej pożywienia, aby pies nie rósł zbyt szybko i nie miał problemów ze stawami. W przypadku małych ras karmę warto zmienić w momencie, kiedy zwierzę kończy 10. – 12. miesiąc życia. Natomiast w przypadku ras dużych można poczekać z tym do 18. miesiąca. 

Jakie substancje powinna zawierać karma dla dorosłego psa?

Dorosłego psa najwygodniej jest karmić gotowym psim posiłkiem, czyli karmą. Na stronie sklepu psiedobre.pl właściciele czworonogów mogą znaleźć wiele różnego rodzaju karm, dostosowanych do wieku psa czy rasy. Należy pamiętać przy tym, że dieta dorosłego czworonoga powinna składać się z odpowiedniej ilości białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów – są to tak zwane substancje odżywcze, których niedobór może wpływać niekorzystnie na cały organizm zwierzęcia. 

Podstawą psiej diety jest białko – źródło energii. Białkiem wartościowym dla zwierząt jest natomiast mięso, dlatego karma dla dorosłego psiaka powinna zawierać co najmniej 70% mięsa dowolnego rodzaju.  

Tłuszcz to kolejny ważny składnik psiej diety. Kwasy tłuszczowe wspierają odporność i hamują procesy zapalne. Do psiego jadłospisu można wprowadzić je z pomocą olejów roślinnych czy rybich.  

Węglowodany nie są niezbędne w diecie psa, ale mogą ją uzupełniać. W przypadku karmy ich rolę pełnią przede wszystkim zboża. Najmniejszy udział w psim jadłospisie mają witaminy i minerały obecne w warzywach, owocach czy ziołach. Przyjmuje się, że powinny one stanowić 25% jego diety, podczas gdy pozostałe 5% stanowić będą węglowodany. 

Karma sucha czy mokra?

Mało który właściciel psa decyduje się samodzielnie przygotowywać dla niego codzienne posiłki. Sięgając po karmę, nie tylko oszczędza czas, ale też upewnia się, że jedzenie jego pupila jest odpowiednio zbilansowane. Karma dla psa może być karmą suchą lub mokrą. Obie będą dostarczały zwierzęciu właściwej ilości składników odżywczych. Warto pamiętać jednak, że karma sucha jest 5-krotnie bardziej skoncentrowana niż karma mokra.

Jak często karmić dorosłego psa?

Ilość i częstotliwość psich posiłków zależne są od wieku zwierzęcia, jego rozmiarów, wagi i aktywności fizycznej. Psy ras małych karmi się częściej, mniejszymi porcjami – zwykle dwa razy dziennie. Z kolei duże rasy lepiej karmić raz dziennie, serwując zwierzęciu odpowiednio dużą porcję jedzenia. Ważne jest także, aby podawać psu jedzenie o stałych porach i dbać o to, by po zjedzeniu pupil odpoczął, zanim zacznie biegać czy bawić się z właścicielem.

Dodaj komentarz