Dlaczego warto regularnie chodzić do dentysty?

Dlaczego warto regularnie chodzić do dentysty?

Jedną z podstaw zachowania zdrowego uśmiechu, ale i pełnego uzębienia aż do późnej starości, jest bez wątpienia odpowiednia profilaktyka w gabinecie stomatologicznym. Na szczęście zmienia się trend myślenia i coraz więcej Polaków regularnie odwiedza dentystę nie tylko z powodu bolącego zęba, ale również dla przeprowadzenia kontroli stanu zdrowia jamy ustnej. Tu bardzo dobrze sprawdza się powiedzenie, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlaczego jeszcze warto systematycznie odwiedzać dentystę?

Zdrowe zęby na długie lata

To chyba najważniejszy argument, przemawiający za tym, by dentystę odwiedzić przynajmniej dwa razy w roku, nawet bez odczuwania intensywnego bólu zębów czy zmiennych stanów zapalnych. Dobry dentysta widzi znacznie więcej i może szybko zdiagnozować pierwsze etapy choroby próchniczej. Natomiast szybkie reagowanie na stany chorobowe i uzupełnianie ubytków, zapewnia zdrowe zęby na długie lata. Warto też wiedzieć, że taka wizyta kontrolna wcale nie trwa długo. Wystarczy 10 minut i to dwa raz w roku, by przekonać się też, czy przestrzegane są wszystkie zasady domowej pielęgnacji i czyszczenia zębów, a ponadto, że pacjent wie, jak stosować np. nici dentystyczne, by eliminować osadzanie się też kamienia nazębnego.

Warto wiedzieć też, że nie ma się czego bać, bo kontrolne wizyty są bezbolesne i całkowicie bezinwazyjne, ponieważ polegają tylko na zweryfikowaniu stanu uzębienia. Od czasu do czasu, zazwyczaj raz na kilka lat oraz przy niepokojących symptomach, na które uskarża się pacjent, lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia RTG, w celu sprawdzenia stanu korzeni oraz kanałów. Wizytę kontrolną można łączyć też z zabiegiem higienizacji. Dzięki temu do dentysty można zawitać raz i zrealizować dwie kwestie w jednym czasie.

Niskie koszty leczenia zębów

Kiedy ząb zaczyna boleć, albo – co gorsza – pojawiła się mocna opuchlizna na dziąśle, to można już powoli wnioskować, że wizyta u dentysty nie będzie tania. Wypełnianie ubytków, znieczulenie, wizyty kontrolne czy wykonanie zdjęć RTG przekładają się nierzadko na wysoki rachunek. Można tego jednak uniknąć, odwiedzając regularnie stomatologa i kontrolując na bieżąco stan swojego uzębienia.

Poważne stany zapalne czy zmiany chorobowe na poziomie miazgi i kanałów zęba, to bowiem powolny proces, który często trwa latami. Można wcześniej podjąć działania, aby uniknąć kosztownego leczenia kanałowego, wyrywania zęba i ustawiania mostu, i zamiast tego zainwestować jedynie w uzupełnienie niewielkiego ubytku w zębie. Trzeba też mieć świadomość, że leczenie kanałowe czy wykonanie mostków to złożony proces, na który trzeba przeznaczać sporo czasu. Leczenie nie zakończy się na jednej wizycie, a na fotelu u dentysty trzeba spędzić sporo godzin. Do tego pacjent sam sobie funduje sporą dawkę bólu, ponieważ im większe schorzenie, tym z większym cierpieniem trzeba się liczyć.

Szybsze terminy w razie pojawiających się problemów

Kontrolne wizyty to pierwszy krok, by zaprzyjaźnić się z gabinetem dentystycznym i otrzymać preferencyjne warunki, np. w przypadku ukruszenia zęba czy nagłego bólu przy zapaleniu dziąsła. Osoby, które sporadycznie odwiedzają gabinety, często muszą się liczyć z dłuższym terminem oczekiwania, kiedy dla stałych pacjentów, regularnie odwiedzających gabinet, terminy mogą znaleźć się wręcz błyskawicznie. Lepsze traktowanie można dostrzec także przy umawianiu wizyty na czyszczenie zębów bądź korzystaniu z opcji dodatkowych.

Co zrobić z wiedzą o stanie swoich zębów?

Trzeba jednak mieć świadomość, że wizyty kontrolne przynoszą sens, jeśli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza i umawia się regularnie np. na czyszczenie zębów, przy poważnym problemie nawrotu osadzania się kamienia nazębnego. Konieczne jest też leczenie ubytków, które dentysta wykryje podczas wizyty kontrolnej. Warto też rozważyć np. wykonanie licówek w przypadku mocnych przebarwień czy lakowanie nadwrażliwych zębów. Dobry dentysta zaleci takie zabiegi, jeśli pacjent uskarża się na ból podczas spożywania gorących czy zimnych napojów albo przy chęci szybkiej poprawy wyglądu uzębienia. Wizyty kontrolne zapewniają, więc lepsze samopoczucie i pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Dodaj komentarz