Dlaczego warto wybrać Teatr Muzyczny Poznań?

Dlaczego warto wybrać Teatr Muzyczny Poznań?

„Tylko świnie nie chodzą do kina” – to popularne stwierdzenie wskazuje, że kultura należy do osób wyjątkowych. Ale nie jest ono ani miłe, ani trafne. Ze zdobyczy kultury, jakie daje nam chociażby teatr, może korzystać każdy – jest on zarówno świetnym miejscem dla dzieci jak i dorosłych. Większość z nas, gdy nadchodzi sobota, woli wybrać ciekawy koncert. A co, gdyby można było to połączyć? Muzykę z teatrem? Tak w uproszeniu powstał teatr muzyczny. W Poznaniu, mieście historii, kultury i innowacji, jest miejsce szczególne, a jest nim Teatr Muzyczny Poznań.

Po co nam kultura?

W szerokim rozumieniu kultura jest czymś, co nas określa. Nie jest to tylko zbiór zasad dobrego wychowania, swoistego savoir vivre’u. W dziejach świata, mieliśmy i nadal mamy do czynienia w różnymi „kulturami”. Kulturoznawcy rzekli by, że na kulturę składa się wiele rzeczy takich jak tradycje, język, wiara itp. W rozumieniu potocznym jednak kultura postrzegana jest przez nas w wąski sposób jako sposób spędzania czasu, polegający na stykaniu się ze sztuką. 

Można chodzić do kina, do filharmonii, odwiedzać muzea czy galerie. Ale z pewnością teatr stanowi jedną z ciekawszych form wyrazu. Znajdziemy w nim połączenie dobrego słowa, wspaniałego aktorstwa, performance’u, znajdziemy tu śpiew, taniec i pasję.

Korzystając z kultury, chodząc do teatru z pewnością możemy się zrelaksować, przenieść do innego świata. Możemy spotkać innych wielbicieli sztuki wyższej lub po prostu dobrze się bawić i spędzić czas. Powodów, aby chodzić do teatru może być wiele, ale niezaprzeczalnym jest fakt, że bez niego odczuwamy w naszym życiu jakąś pustkę, której żadna inna nowoczesna sztuka tj. film czy serial oglądany na Netflixie nie jest w stanie zapełnić.

Poznań i jego teatr

Co przychodzi ci do głowy, gdy słyszysz „teatr muzyczny poznań„? Dumę? Zdziwienie? A może radość? Z całą pewnością w teatrze muzycznym znajdziesz wiele dobrych tradycji i pasję ludzi, którzy go tworzą każdego dnia, a także echa wszystkich artystów, którzy go stworzyli.

Na mapie Poznania wiele jest miejsc wartych odwiedzenia przez turystów. To tu naradzała się nasza historia kraju, tu obecnie ściągają inwestorzy.

Sam Teatr powstał jako Państwowa Operetka Poznańska w 1956 roku. W siedzibie Ligii Przyjaciół Żołnierza w rok skompletowano wybitny zespół artystyczny i rozpoczęto działalność teatru. Od pierwszej operetki „Wiktoria i jej huzar” powstały tu takie tytuły jak „Bal w Savoyu”, „Wesoła wdówka”, „Kraina uśmiechu” czy „Życie paryskie”. 

Stanisław Renz podłożył podwaliny pod dzisiejszy repertuar teatru, zapoznając widzów ze światem ówczesnych musicali – „Can Can Cole” Portera i „My Fair Lady Fredericka Loewego, a z czasem prezentowano spektakle autorskie tj. „Skrzydlaty kochanek” czy „Dziękuję ci Ewo”. 

Na przełomie 1972 i 1973 roku operetka przekształcona została w Teatr Muzyczny. Od tego czasu na scenie zagościły takie tytuły jak „Zamek na Czorsztynie”, „Targ z dziewczętami” czy klasyki musicalu jak „Zemsta nietoperza”, „Skrzypek na dachu”, „Hello Dolly”.

Współcześnie, musicalowa przygoda w Teatrze Muzycznym” trwa nadal, odkąd pieczę na nim podjął dyrektor Przemysław Kieliszewski.

Wyjątkowe spektakle

Musical to gatunek, który zwłaszcza w ostatnich latach święci swoje tryumfy. Mimo tego, że na scenach teatrów gościł już wcześniej, został spopularyzowany przez wielkie musicale filmowe. Dzięki temu rzesza widzów zaczęła trumnie ciągnąć do teatru, aby zobaczyć znane historie w innej odsłonie, na innym stopniu poznania. 

Ostatnie 10 lat istnienie Teatru Muzycznego w Poznaniu to wspaniałe, znane tytuły takie jak „Jeckyll i Hyde”, „Evita”, „Jesus Christ Superstar”, „Nine” czy „Footlose”. To także cykliczne przedstawienia znanych musicalowych piosenek jak „All that jazz”.

Obecnie w repertuarze znajdziecie między innymi takie musicale jak „Zakonnica w przebraniu”, „Rodzina Addamsów”, „Pippin”, „Skrzypek na dachu” czy „Księga dżungli”.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi spektaklami Teatru i rozsmakowania się w kulturze. W końcu nigdzie nie znajdziesz tego, co jest w Teatrze Muzycznym.

Dodaj komentarz