Dlaczego zdjęcia kwadratowe są coraz popularniejsze?

Dlaczego zdjęcia kwadratowe są coraz popularniejsze?

Kwadratowe zdjęcia stały się popularne już w latach siedemdziesiątych dzięki firmie Polaroid. Produkowane przez nie aparaty pozwalały na niemal natychmiastowe wywołanie fotografii, i to bez konieczności izolowania się od światła słonecznego. Szacuje się, że przy pomocy popularnego polaroida wykonywano rocznie około miliarda zdjęć. Kolejne lata tylko umacniały pozycję firmy na świecie, która swój szczyt rozwoju osiągnęła w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Dopiero rozwój technologii cyfrowej, zaczął sprawiać, że stopniowo firma Polaroid musiała ustępować nowym rozwiązaniom. W roku 2008 zamknięto produkcję aparatów, z uwagi na niskie zapotrzebowanie rynku.

Oczywiście obecnie można kupić aparaty, które jak legendarny Polaroid umożliwiają natychmiastowe wywołanie wykonanego zdjęcia, jednak nie cieszą się już takim zainteresowaniem, jak we wcześniejszych latach.

Instafoto, czyli zdjęcia kwadratowe

Kwadratowy format zdjęć nie odszedł w zapomnienie. Dzięki serwisom społecznościowym, takim jak Instagram cieszy się olbrzymią popularnością. Wiele internetowych fotolabów dostrzegło ten trend i w swojej ofercie posiadają odbitki w tym formacie.

Zdjęcia kwadratowe można wywoływać w standardowych formatach, takich jak 10×10, 15×15 można także zamówić duży format. Kwadratowe zdjęcia XXL najczęściej dostępne są w rozmiarach od 40×40 aż do 100×100.

Czy odbitki kwadratowe są drogie?

Niektóre fotolaby oferują bardzo niską cenę dla zdjęć w tym formacie. Przykładowo fotografie w rozmiarze 10×10 można zamówić już za 15 groszy. Oczywiście duży rozmiar jest o wiele droższy. Cena tego rodzaju fotografii, to koszt około 20 zł dla formatu 40×40, jeżeli jednak chcemy zamówić bardzo duże zdjęcie np. 100×100 to musimy się liczyć z wydatkiem ponad 100 złotych.

Gdzie wywołać zdjęcia kwadratowe?

Obecnie w każdym niemal każdym mieście możemy zamówić tę usługę w lokalnym fotolabie. Jednak jeżeli zależy nam na wygodzie i niskiej cenie, to warto rozważyć wywoływanie zdjęć online. Fotolaby internetowe z reguły oferują doskonałej jakości usługi w konkurencyjnych cenach. Dodatkowo podczas wysyłania zdjęć do wywołania, mamy możliwość wpływu na końcowy efekt. Aplikacje, którymi przesyłamy fotografie, umożliwiają ich kadrowanie, oraz użycie różnych filtrów.

zdjęcie kwadratowe

Jak możemy wykorzystać zdjęcia kwadratowe?

Instafoty w standardowych rozmiarach doskonale pasują do fotoalbumów na zdjęcia wklejane. W tego typu albumach nie tylko możemy umieścić ulubioną kolekcję zdjęć, możemy także dodać do nich podpisy, a nawet umieścić niewielkie rysunki, które nadadzą fotografiom oryginalny charakter. Na zdjęcia kwadratowe przeznaczone są także specjalne ramki, tzw. galeryjki. Możemy umieścić w nich kilka fotografii obok siebie, dzięki czemu otrzymamy ciekawy gadżet na biurko.

Dodaj komentarz