Dobra kancelaria adwokata kościelnego

Dobra kancelaria adwokata kościelnego

Wiele osób po uzyskaniu orzeczenia z sądu cywilnego o trwałym rozpadzie związku małżeńskiego, decyduje się na kolejny krok, czyli unieważnienie małżeństwa przed Bogiem. Procedura w tym drugim przypadku jest jednak o wiele bardziej wymagająca i skomplikowana, dlatego przydatna jest pomoc adwokata kościelnego, który nie tylko sprawdzi, czy są przesłanki do unieważnienia małżeństwa, ale też przygotuje skargę powodową. Do której więc kancelarii adwokata kościelnego warto udać się?

Kim jest adwokat kościelny?

Mogłoby się wydawać, że ten sam adwokat, który reprezentował strony w sądzie powszechnym, może też szybko i skutecznie przygotować skargę powodową do sądu biskupiego. W końcu zna całą historię, a prawo kanoniczne jest dość przejrzyście opracowane. Nic jednak bardziej mylnego. Tutaj jedynie kompetentną osoba jest adwokat kościelny.

Nie jest to jednak ksiądz z najbliższej parafii, ani pracownik kurii biskupiej, a adwokat legitymujący się dyplomem z prawa kanonicznego w stopniu licencjata lub magistra. W Polsce takich kancelarii kanonicznych istnieje zaledwie kilkadziesiąt i zdecydowanie warto szukać z nimi kontaktu, przed podjęciem decyzji o sporządzeniu skargi powodowej.

Czy przy wyborze kancelarii kanonicznej obowiązuje rejonizacja?

Jeśli chodzi o unieważnienie małżeństwa kościelnego, to obowiązuje rejonizacja przy wyborze właściwego sądu biskupiego, natomiast w wyborze kancelarii kanonicznej, zagwarantowana jest pełna dowolność. Jednym słowem kancelaria kanoniczna z Warszawy, może reprezentować klienta przed sądem kościelnym w Katowicach czy w Zakopanem, ale pod warunkiem, że sama kancelaria będzie zainteresowana wykonywaniem swoich działań na terenie całej Polski. To jednak dotyczy już samego procesu sądowego, ponieważ w kwestii konsultacji przedprocesowych czy tworzenia skargi powodowej z powodzeniem, można kontaktować się za pomocą telefonu czy Internetu. Taki rodzaj kontaktu preferuje wiele kancelarii kanonicznych.

Dyskrecja przede wszystkim

Unieważnienie małżeństwa kościelnego to proces, który mocno ingeruje w prywatną, a nawet intymną strefę powoda. O niuansach i niejednokrotnie krępujących kwestiach trzeba opowiedzieć już podczas konsultacji przedprocesowych, inaczej kancelaria adwokata kościelnego nie stworzy wyczerpującej i rzetelnej skargi powodowej.

Wiele osób ceni sobie tutaj bezpieczeństwo, a także dyskrecję podczas prowadzonych rozmów. I słusznie, ponieważ takie dyskusje powinny się toczyć za zamkniętymi drzwiami, a jeśli ze względu na trudny dojazd, osoba decyduje się na kontakt telefoniczny, to powinna mieć pewność, że adwokat kościelny podczas rozmowy przebywa w sam w biurze. Osoba ma prawo żądać gwarancji, iż maile, rozmowy czy nagrania nie będą udostępniane osobom postronnym, i to przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań. Adwokat powinien też zapewnić dyskrecję podczas kontaktu ze świadkami albo drugą stroną powodową.

Dobra kancelaria to powszechnie chwalona kancelaria

Podejmując decyzję o solidnym partnerze w reprezentowaniu przed sądem biskupim, warto oprzeć się na opiniach innych osób. Tutaj skarbnicą wiedzy jest oczywiście Internet. Na forach, ale i stronach internetowych można znaleźć sporo informacji, czy dana kancelaria adwokata kościelnego właściwie poprowadzi cały proces od konsultacji przedprocesowych, po tworzenie skargi i kompletowanie dowodów. W Internecie można znaleźć dużo opinii na temat adwokatów, zarówno sposobu, w jaki prowadzą konsultacje, jak i skuteczności ich działań. Można też o sposób prowadzenia sprawy i poziom zaangażowania podpytać na tematycznych forach.

Doświadczenie połączone z odpowiednimi kwalifikacjami

Adwokat kościelny musi wiedzieć, jak podejść do nawet bardzo skomplikowanych spraw, ale jednocześnie musi uczciwie informować klientów o realnych szansach i ryzykach. Dlatego niezmiernie istotna jest tutaj nieposzlakowana opinia oraz wysokie kompetencje poparte zdobytą wiedzą, jak i doświadczeniem, w prowadzeniu spraw o unieważnienie małżeństwa kościelnego, ale także umiejętność usunięcia klauzuli wyrokowej. Idealnie, jeśli adwokat ma doświadczenie w składaniu również apelacji czy prowadzeniu specjalistycznych konsultacji prawa nie tylko kanonicznego, ale też wyznaniowego.

Dodaj komentarz