Dodatki do psich karm – jakich unikać?

Dodatki do psich karm – jakich unikać?

Wielu właścicieli czworonogów lekceważy wybór odpowiedniej karmy. Bierzemy pierwszą lepszą paczkę z półki i podajemy ją zwierzęciu. To jednak duży błąd. Źle dobrane pożywienie może bowiem doprowadzić do groźnych chorób i przykrych dolegliwości. Odpowiedni skład karmy dla psów ma niebagatelne znaczenie. Warto przede wszystkim unikać niektórych komponentów. Jakich? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Zboża i soja

Oczywiście pies nie jest tak jak kot bezwzględnym mięsożercą. Jego układ pokarmowy skonstruowany podobnie do ludzkiego. W jego diecie mogą poza mięsem pojawić się zatem owoce, warzywa, zioła i inne komponenty. Wybierając mięso nie trzeba stawiać wyłącznie na to gotowane albo wyłącznie na surowe. Istotne jest tylko, by było to rzeczywiście mięso, a nie produkty odzwierzęce albo mączki mięsne. Warzywa i owoce są natomiast naturalnym źródłem witamin, przeciwutleniaczy, włókna pokarmowego i enzymów trawiennych, dlatego także nie powinno ich zabraknąć w karmie dla psa. Należy jednak uważać na zboża i soję. Produkty zawierające gluten są najczęściej źródłem różnorodnych, psich alergii. Mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunkę albo wymioty, a także objawy skórne, w tym zaczerwienienia i zmiany ropne. Soja z kolei zawiera tak zwane fitostrogeny sojowe, które mogą prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu rozrodczego. To składniki groźne szczególnie dla zwierząt w zasadniczej fazie wzrostu, a także po sterylizacji. Właśnie dlatego warto stawiać wyłącznie na dobre karmy dla psów.

Sztuczne barwniki i konserwanty

Wysokiej jakości karmy dla psów nie będą miały w swoim składzie także sztucznych barwników i konserwantów. One również stanowią czynnik alergenny. Dodatkowo często skutkują niestrawnością u psów. Nie należy przy tym kierować się tym, że „psu smakuje taka karma”. Zadaniem barwników i konserwantów, a także rozmaitych polepszaczy smaku jest bowiem stworzenie iluzji, że jest to najlepszy posiłek na świecie. Dodatkowe aromaty zapachowe łatwo przyciągną psa, ale na pewno nie wpłyną pozytywnie na jego zdrowie. Od samego początku warto zatem kupować pupilowi wysokiej jakości karmy dla psów, zawierające starannie dobrane i zrównoważone komponenty. Tania karma to tylko pozorna oszczędność. Najczęściej taka dieta będzie bowiem prowadziła do różnorodnych schorzeń u pupila, a jednocześnie konieczności częstych wizyt u weterynarza.

Gdzie kupić dobrą karmę dla psa? Dobre karmy dla psów dostępne są przede wszystkim w specjalistycznych sklepach zoologicznych. Można je też znaleźć bezpośrednio u producentów. Wybierając karmę warto starannie przeczytać jej skład i zweryfikować wszystkie, znajdujące się tam składniki.

Dodaj komentarz