Drewno w łazience – TAK czy NIE?

Drewno w łazience – TAK czy NIE?

Drewno jest jednym z najstarszych i najtrwalszych materiałów budowlanych. Wystarczy spojrzeć na domy drewniane, które w swojej świetności służą przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Czy jednak ten naturalny, ekologiczny budulec nadaje się, aby wykorzystywać go w ramach wykończenia czy wyposażenia łazienki? Czy jest w pełni odporny na wyjątkowe warunki, które panują w łazienkowej przestrzeni? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Moda na drewno 

Drewniane elementy wyposażenia wnętrz nie wychodzą z mody nigdy, natomiast dzisiaj można śmiało potwierdzić, że panuje na nie istny boom. Deski drewniane wykorzystywane są w ramach aranżacji wnętrz w stylu basic, ale też tym skandynawskim, boho, retro, loftowym, a nawet nowoczesnym. W łazience drewniane dodatki nadają wyrazistości i tworzą klimat niczym w profesjonalnym SPA. 

Okazuje się jednak, że drewno w czystej postaci długo nie przetrwa w łazienkowej przestrzeni. Niestety, nie jest odporne na działanie wilgoci i wody. Może ciemnieć, wypaczać się, a nawet mięknąć i gnić. Jeśli zdecydujesz się na drewniane wyposażenie łazienkowego wnętrza, musisz wybierać tylko takie, które są odpowiednio zabezpieczone. Musisz też wziąć pod uwagę, że ich impregnacja i renowacja będzie stosowana regularnie i to co kilka miesięcy. 

Na szczęście, dzisiaj producenci akcesoriów łazienkowych oferują nam dobrej jakości wyposażenie łazienkowe z drewna. Świetnie sprawdza się bambus oraz drzewo egzotyczne. Te ostatnie gatunki nadają się nawet do stworzenia w łazience podłogi. 

Jeśli nie drewno, to co?

Jeśli chcesz stworzyć łazienkę w pełni praktyczną i funkcjonalną i niezbyt chcesz martwić się o nie do końca odporna na wodę i korozję elementy jej wyposażenia, lepiej postaw na materiały imitujące drewno. Płytki, które do złudzenia przypominają naturalne deski, będą świetnie pasować do białej armatury łazienkowej ze sklepu Wanna czy Kabina, za to zyskasz optymalną jakość i wygodę ich użytkowania. Trzeba zaznaczyć, że gładkie płytki bez chropowatej struktury czyści się znacznie łatwiej, niż naturalne drewno. 

Warto wziąć również pod uwagę, że w łazience sprawdzają się także inne materiały, które wykazują znacznie lepszą wytrzymałość i odporność, do tego również są niezwykle modne. Wymienić można chociażby naturalny kamień, jak granit czy marmur, beton, który pięknie prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych, w stylu skandynawskim czy loftowym, stara cegła, która pasuje do aranżacji retro i industrialnych czy wzorzysta albo bardziej stonowana ceramika. Zawsze możesz też wykorzystać uniwersalne szkło hartowane, które nigdy nie wychodzi z mody. 

Pamiętaj, że remont łazienki wiąże się ze sporymi wydatkami finansowymi. Aby zniwelować konieczność przeprowadzania takich prac w krótkim czasie, dobrze przemyśl swój wybór w zakresie elementów wykończeniowych łazienkowej przestrzeni. Jeśli jednak stawiasz na drewno, może niech lepiej pojawi się tylko w niewielkich akcentach czy dekorach, które można łatwo wymienić na nowe.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz