Edward Dwurnik – kim jest ten współczesny malarz?

Edward Dwurnik – kim jest ten współczesny malarz?

O współczesnych geniuszach malarstwa często się zapomina. Ich postacie pomijane są w szkolnych podręcznikach. Trzeba włożyć zatem sporo wysiłku, by trafić na ich dzieła w galeriach lub specjalistycznych czasopismach. Jedną z takich osób był Edward Dwurnik. Dlaczego warto zapisać sobie jego nazwisko? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Pierwsze kroki w stronę malarstwa

Edward Dwurnik urodził się w 1943 roku. Od zawsze interesowała go szeroko rozumiana sztuka, dlatego podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1963-1970 studiował malarstwo i grafikę, a potem przez trzy lata również rzeźbę. Długo szukał swojego własnego stylu, aż w końcu trafił na wystawę Nikifora. To on trwale wyznaczył jego drogę w malarstwie i stał się główną inspiracją. Edward Dwurnik stworzył wiele znaczących cykli, w tym „Podróże autostopem”, „Warszawa” oraz „Portret”. Można powiedzieć, że był przedstawicielem prymitywizmu, ale tak naprawdę jego dzieła wychodziły poza wszelkie kanony. Miał swój niepowtarzalny styl.

W Polsce i w Europie

Dzisiaj wiele osób nie kojarzy Edwarda Dwurnika, a jednak to niezwykle istotna postać dla polskiego świata sztuki. Krajowi krytycy bardzo cenili jego dzieła. Widzieli w nich ogromną świeżość i indywidualny, niepowtarzalny rys. Zresztą Edward Dwurnik był doceniany wśród ludzi sztuki nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Wielokrotnie prezentował on swoje prace na arenie międzynarodowej. Jego wystawy odbywały się w różnych stolicach europejskich. Miał okazję przedstawić swoje dzieła szerokiemu gronu odbiorców nawet podczas Celebracji Prezydencji w Unii Europejskiej, które to wydarzenie było organizowane w Pałacu Chojnata w Woli Chojnata.

Edward Dwurnik – wielokrotnie nagradzany

Warto też wspomnieć o nagrodach, które zdobył Edward Dwurnik, a było ich niemało. Na uwagę zasługują przede wszystkim te przyznane mu w latach 80 i 90. Wówczas otrzymał chociażby Nagrodę Kulturalną „Solidarności”, Nouvelle Biennale de Paris, a także Nagrodę Fundacji Sztuki Współczesnej. Edward Dwurnik tworzył niemal do ostatniego dnia życia. Zmarł 28 października 2018 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Na szczęście nie pozostawił jednak świata bez godnego następstwa. Jego córka – Pola Dwurnik – również jest malarką i graficzką. Uczyła się malarstwa w pracowni swoich rodziców, a potem studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Dzisiaj ma dwie własne pracownie – jedną w Berlinie, a drugą w Warszawie.

Dodaj komentarz