Ekstrawertyk (ekstrawertyzm) – kim jest i jaka jest jego osobowość?

Ekstrawertyk (ekstrawertyzm) – kim jest i jaka jest jego osobowość?

Ekstrawertyk (ekstrawertyzm) kim jest, jakie ma cechy, jaka jest jego osobowość? Obecnie dzięki rozwiniętej dziedzinie psychologii można wyróżnić kilka typów osobowości. Co ciekawe, każda z nich wyróżnia się innym zestawem cech charakterystycznych. Jednym z nich jest osobowość ekstrawertyczna. Osoba obdarzona tą osobowością czerpie energię w momencie, kiedy przebywa wraz z innymi ludźmi. Szybkie tempo życia i realizacja swoich dynamicznych pasji są cechami rozpoznawczymi ekstrawertyka. Niemniej jednak kim on dokładnie jest i czym się wyróżnia?

Ekstrawertyk – kim on jest?

Ekstrawertyk jest jednym z typów osobowości, które zostały wyróżnione przez psychologię. Można powiedzieć, że osobowość ekstrawertyczna jest całkowitym przeciwieństwem introwertyzmu. Ekstrawertyk jest osobą, która świetnie czuje się pomiędzy ludźmi i uwielbia przebywać w centrum zainteresowania. Duże grupy ludzi, a także możliwość żywiołowej dyskusji są dla ekstrawertyka siłą napędową. Osoba obdarzona tym typem osobowości bardzo źle znosi samotność i niezwykle szybko się nudzi wykonując rutynowe czynności. Można powiedzieć, że dla ekstrawertyka nie ma rzeczy niemożliwych. Chętnie podejmuje on ryzyko, a dawki adrenaliny są w jego życiu prawdziwie niezbędne.

Ekstrawertyk – czym się charakteryzuje ekstrawertyzm?

Ekstrawertyk to niezwykle dynamiczny i żywiołowy typ osobowości. Wyróżnia go ponadprzeciętna aktywność zarówno w życiu prywatnym jak i w życiu zawodowym. Jednak czym charakteryzuje się ten typ osobowości? Otóż:

  • ekstrawertycy mają w zwyczaju mówić niezwykle szybko i bardzo głośno, często gubiąc przy tym główny wątek
  • ekstrawertycy obdarzeni są ponadprzeciętną pamięcią jednak jest ona krótkotrwała
  • ekstrawertycy często na początku swojej edukacji są wstanie szybko osiągnąć o wiele lepsze wyniki w nauce niż pozostałe typy osobowości.
  • wydajność ekstrawertyków wzrasta w momencie, kiedy czują się oni doceniani
  • są niezwykle pewni siebie i zdecydowani
  • ekstrawertycy zawsze utrzymują kontakt wzrokowy podczas rozmowy
  • ekstrawertycy mają w zwyczaju działania niezwykle impulsywne, często podyktowane emocjami, myślą dopiero po zrobieniu lub powiedzeniu czegoś
  • ich głównym źródłem energii jest przede wszystkim praca z ludźmi, a także prowadzenie niezwykle aktywnego trybu życia
  • nie są wstanie za każdym razem kontrolować swojego zachowania, często wpadają w histerię i agresję
  • ekstrawertycy wykazują się ponadprzeciętną energią, więc często szukają dodatkowych aktywności fizycznych i form aktywnego spędzania czasu
  • często odczuwają oni zmęczenie w związku z natłokiem spraw, a także w związku ze zbyt intensywnym trybem życia
  • są świetnymi przywódcami w grupie
  • szybko zyskują znajomych i nie mają problemów z nawiązywaniem kontaktów
  • ekstrawertycy czują rosnący dyskomfort, kiedy czas ich wypoczynku znacznie się wydłuża

Czy ekstrawertyk potrzebuje wsparcia psychologicznego?

Ekstrawertycy są z natury ludźmi niezwykle pozytywnymi i pełnymi energii. Niemniej jednak mają również tendencje do histeryzowania, a także niekontrolowanych wybuchów złości czy agresji. Niestety, są to cechy negatywne tej osobowości, które znacznie mogą pogorszyć komfort życia. Wobec tego z pomocą może przyjść psycholog, który podczas pracy z ekstrawertykiem przede wszystkim nauczy go panowania nad negatywnymi emocjami, a także kontrolowania własnych emocji. Ekstrawertycy niestety mają problem z zapanowaniem nad zachowaniami, które często są wynikiem nadmiernego skumulowania się negatywnych emocji, a także i nadmiernego zmęczenia organizmu. Współpraca z psychologiem wówczas może okazać się niezwykle owocna i pomoże przywrócić spokój w życiu ekstrawertyka.

Dodaj komentarz