Farby do betonu – rodzaje i zastosowanie

Farby do betonu – rodzaje i zastosowanie

Beton jest materiałem, który znajduje niezwykle szerokie wykorzystanie zarówno w budownictwie konstrukcyjnym i przemysłowym, jak i coraz częściej także dekoracyjnym. Pomimo tego, że zalicza się go do wytrzymałych produktów, to jednak wymaga on odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. Niezastąpione w tym zakresie są farby do betonu. Jakie są rodzaje tego typu farb i gdzie znajdują one zastosowanie?

Rodzaje farb do betonu oraz ich funkcja

Podstawowym podziałem, jaki kategoryzuje farby do betonu, jest miejsce ich aplikacji. W tym przypadku możemy je podzielić na farby do betonu zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze będą musiały sprostać bardziej wymagającym czynnikom atmosferycznym i ich podstawową rolą będzie ta ochronna. Natomiast farby wewnętrzne najczęściej pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

Trzeba bowiem wspomnieć, że w ostatnich latach beton stał się bardzo modnym materiałem służącym do wykańczania wnętrz, zwłaszcza ścian. Gołe betonowe posadzki spotykamy natomiast w garażach, piwnicach, na strychu i ewentualnie w postaci surowych schodów i betonowych chodników oraz podjazdów. Wszystkie te powierzchnie powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć i z pomocą przychodzą różne rodzaj farb do betonów.

Farby do betonu możemy podzielić również na farby akrylowe (np. Śnieżka Beton Posadzka) czy akrylowo-silikonowe (np. wodorozcieńczalna farba do betonu Malexim). Oprócz tego istnieje również szereg wyspecjalizowanych farb do betonu, takich jak:

  • farby żywiczne
  • farby poliuretanowe
  • farby epoksydowe
  • farby chlorokauczukowe

To, jaki rodzaj farby do betonu użyjemy, zależy również od tego, jakich właściwości po danej farbie i pokrytej nią powierzchni oczekujemy. I tutaj pojawia się przeznaczenie danej powierzchni i rodzaj jej użytkowania.

 Farby do betonu i ich zastosowanie

Beton jest powierzchnią, którą spotykamy zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i komercyjnym. Betonowe posadzki bardzo często znajdują się w różnego rodzaju magazynach, halach czy warsztatach. Przy takim zastosowaniu posadzka betonowa wymaga odpowiedniej ochrony, którą gwarantują farby do betonu epoksydowe, żywiczne i chlorokauczukowe. Zapewniają one bowiem zabezpieczenie zarówno przed uszkodzeniami i naprężeniami, jak i różnego rodzaju szkodliwymi substancjami.

Kiedy natomiast chcemy pomalować powierzchnie betonowe, które nie są narażone na tak dużą eksploatację, to zastosowanie znajdują przede wszystkim farby do betonu akrylowe i akrylowo-silikonowe (np. Malsilbet Malexim). Świetnie sprawdzają się one jako farby ochronno-dekoracyjne do posadzek, schodów, ścian czy elementów betonowych (np. płoty), które znajdują się w naszych domach. Przy czym tego typu farby są dostępne w bogatej palecie kolorystycznej.

Podstawowe zasady malowania betonu

Powierzchnie betonowe przed malowaniem należy dokładnie oczyścić. Jeśli znajdują się w niej jakieś ubytki, trzeba je uzupełnić specjalnie do tego przeznaczonymi masami naprawczymi. Przed pierwszym malowaniem konieczne jest również zagruntowanie powierzchni betonowej. Kolejne malowania już tego nie wymagają. Przy czym malowanie betonu na zewnątrz powinno odbywać się w optymalnych warunkach atmosferycznych. Jakich dokładnie informuje producent danej farby do betonu.

Dodaj komentarz