Niektórzy, wychodząc z domu po zmroku, zapominają zabrać ze sobą odblask, z kolei inni zwyczajnie nie mają świadomości, kiedy tak naprawdę powinni nosić gadżety odblaskowe. Wedle prawa każda poruszająca się po zmierzchu po drodze w obszarze niezabudowanym osoba powinna mieć na sobie odbijający światło element.
W Ustawie o ruchu drogowym trudno jest doszukać się szczegółów dotyczących sposobu noszenia odblasków, czy innych istotnych informacji na ich temat. By dowiedzieć się, jak prawidłowo nosić elementy odblaskowe, trzeba przyjrzeć się, jak pada światło z reflektorów nadjeżdżających pojazdów. Właściwie założony odblask powinien znajdować się w polu jego działania. Okazuje się, że nie tylko sposób założenia odbijającego światło elementu ma znaczenie, ale także jego jakość. – Niskiej jakości odblask zazwyczaj ma zaniżony odczynnik luminacji świetlnej, przez co po zmroku nie jest skuteczny – tłumaczy ekspert sklepu kamizelkiodblaskowe.com.pl.
Naklejki odblaskowe na odzież i inne odblaskowe gadżety – jakie powinny spełniać normy?
Wydawać by się mogło, że każdy odblask działa tak samo dobrze. Niestety czasem nawet na pierwszy rzut oka nie widać różnic między odblaskiem zakupionym w przypadkowym sklepie a tym od rzetelnego dostawcy. A te zwykle są i to znaczne.
Każdy powinien być świadom, że niskiej jakości odblaski mogą nie zapewnić nam dobrej widoczności po zmroku. Po czym zatem rozpoznać skuteczne gadżety odblaskowe? Kupując odbijające światło elementy, należy zwrócić uwagę na to, czy spełniają one europejskie normy.
Odblask powinien spełniać normę EN471. Norma ta precyzuje wymagania, jakie obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Co za tym idzie, kupując naklejki odblaskowe i inne odblaski na ubrania spełniające normę EN471, zyskujemy pewność, że są one odpowiedniej wielkości i mają właściwą liczbę luksów światła padającego i odbitego.
Dla osoby, która po raz pierwszy styka się z odblaskami, różnice w wyglądzie elementów odblaskowych bez certyfikatów i odblasków zgodnych z europejskimi normami nie są widoczne, lecz to wcale nie oznacza, że ich nie ma. A warto wiedzieć, że niskiej jakości odblaskowy gadżet nie zapewni nam bezpieczeństwa na drodze. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzać jakość kupowanych odblasków.
Na co zwrócić uwagę wybierając naklejki odblaskowe na kurtkę?
Naklejki dla przedszkolaków powinny mieć możliwie jak największą powierzchnię, tak samo zresztą, jak naklejki wodoodporne dla dorosłych. W praktyce odblaskowe naklejki zwykle nie są duże, dlatego najlepiej od razu nakleić na wybrany ciuch dwie naklejki lub więcej, dzięki czemu będziemy lepiej widoczni na drodze.
Charakterystyczną cechą dobrego odblasku jest nadrukowany znak CE. Jest on potwierdzeniem pomyślnego przejścia przez odblask odpowiednich testów. Jeśli gadżet nie posiada takiego znaku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że choć wygląda jak odblask, to nie spełnia dobrze swojej funkcji.
Gadżety odblaskowe – jak prawidłowo je nosić?
Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, niebagatelne w kwestii bezpieczeństwa znaczenie ma sposób założenia odblaskowego gadżetu. Oczywiście kamizelka odblaskowa czy ubrania odblaskowe mają jedną właściwą opcję noszenia, ale za to takie naklejki odblaskowe dla dzieci mogą być przyklejane na ubraniach w różnych miejscach. Tak samo opaski odblaskowe, które można nosić na ramieniu lub na kostce.
Nie da się jednoznacznie wskazać uniwersalnego prawidłowego sposobu noszenia odblasku. Każdy powinien samodzielnie ocenić sytuację. Właściwe dla odblasku miejsce należy ocenić z uwzględnieniem sposobu poruszania się względem drogi. Jeśli pieszy idzie lewą stroną drogi, odblaskowe gadżety powinien założyć na prawą stronę ciała, w dodatku jak najwyżej. Wtedy znajdą się one w polu działania świateł samochodów, a przecież o to nam właśnie chodzi.
Handel podróbkami odblasków kwitnie. Dlatego kupując odblaskowy gadżet, należy zachować szczególną czujność i zwrócić uwagę zarówno na jego wygląd, jak i to, czy spełnia europejskie normy i czy ma stosowne certyfikaty. W końcu od skuteczności odblasku zależy nasze życie i zdrowie.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Sergey Ryzhov