Historia o ekogroszku – ciekawostki o rzeczach pospolitych

Historia o ekogroszku – ciekawostki o rzeczach pospolitych

Ekogroszek to wydajne i ekologiczne paliwo opałowe do efektywnego ogrzewania budynków mieszkalnych. Cechuje go obniżona zawartość siarki, dzięki czemu podczas spalania nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji. Czyni go to ekologicznym materiałem do opału, bezpieczniejszym dla środowiska od tradycyjnego węgla. Ekogroszek w połączeniu z odpowiednim nowoczesnym kotłem sprawia, że wystarczy raz na kilka dni załadować podajnik i usunąć znikomą ilość popiołu.

Konkurencyjny ekogroszek 

Szukasz energetycznego i wysokojakościowego paliwa, które  zapewni ciepło i komfort domownikom? Gdy przychodzi sezon jesienno-zimowy można kupić ekogroszek online. To bardzo wygodna forma zakupu bez wychodzenia z domu. Nie trzeba również martwić się o dostawę. Ponadto cena ekogroszku jest bardzo konkurencyjna w stosunku do pozostałych paliw opałowych np. pelletu.

Historia ekogroszku – skąd się wziął? 

Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego, nie zawiera drobnej frakcji oraz miału. To paliwo sprzyjające naturze. Prekursorem zastosowania  paliw ekologicznych w Polsce był Katowicki Holding Węglowy S. A. Pomysł spalania węgla w bezdymnych piecach powstał jako alternatywa do stosowania oleju opałowego. Intensywne prace nad stworzeniem nowego eko- paliwa w latach 1995-2000 spowodowały w efekcie wydobycie węgla o zawartości siarki poniżej 0,5%. Stał się on podstawą do produkcji ekologicznego opału, który śmiało mógł konkurować z olejem opałowym i gazem. Tym oto sposobem węgiel z kopalń Murcki, Mysłowice, Wieczorek i Kleofas zaliczał się do ekopaliw i zaczęto go eksportować do Austrii, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szkocji i Norwegii. 

Pierwszy kocioł do spalania niskoemisyjnego węgla

Momentem przełomowym w zastosowaniu węgla o niskiej zawartości siarki było zaprojektowanie pierwszego kotła do spalania przez firmę Urzoń z Pszczyny. Firma ta stale współpracowała z Katowickim Holdingiem Węglowym, który posiadał szerokie kontakty handlowe w Europie m.in w Anglii. Polscy inżynierowie i kadra menadżerska wyjeżdżali tam często i podpatrywali nowoczesne technologie. Zaowocowało to stworzeniem pierwszego pieca do spalania niskosiarkowego węgla przez inż. Leona Kurczawińskiego. Tak rozpoczęła się nowa era ekologicznego węgla opałowego ze Śląska. Pierwszy kocioł  został zakupiony przez użytkownika z Brodnicy i służył 20 lat. 

Skąd nazwa „ekogroszek” – historia nazwy

Ekogroszek to wyselekcjonowany technologicznie rodzaj węgla kopalnianego. Ma formę małych, regularnych kamyczków w rozmiarze od 5 do 25 mm. Trzymając się tej definicji to okazuje się, że jest to nadal węgiel, który akurat ma niewiele wspólnego z ekologią. Ale należy też pamiętać, że jest produkowany z węgla brunatnego lub kamiennego o niskiej zawartości siarki. Normy bezwzględnie określają, jakie produkty można nazwać eko. Paliwo opałowe w formie ekogroszku spełnia te rygory – emituje do atmosfery niewielkie ilości szkodliwych substancji, zostawia mało popiołu, cechuje go niska spiekalność, mała zawartość wody i substancji niepalnych. 

Dodaj komentarz