Idealny ogród dla dzieci – 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać

Idealny ogród dla dzieci – 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać

Nowoczesny ogród jest przestrzenią w głównej mierze rekreacyjną, w której z przyjemnością spędzamy czas. Korzystają z niego zarówno dorośli, jak i najmłodsi domownicy. Dlatego też przestrzeń powinna spełniać wymagania wszystkich użytkowników. W ogrodach, z których na co dzień przebywają dzieci, trzeba jednak zadbać o dobór odpowiedniego wyposażenia oraz spełnienie restrykcyjnych wymagań bezpieczeństwa, aby najmłodsi mogli spokojnie spędzać czas na nieskrępowanej zabawie.

Dzieci w ogrodzie – pełna koncentracja i uwaga

Ciekawskie maluchy uwielbiają spędzać czas na zabawach na świeżym powietrzu. Należy im zatem zapewnić odpowiednie warunki do tego. Ogród może stać się idealnym miejscem do wielogodzinnego spędzania czasu. Należy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Idealna przestrzeń do zabawy dla najmłodszych w ogrodzie

Maluchy powinny mieć w ogrodzie własną, wydzieloną przestrzeń do zabawy. Powinna znajdować się ona w zasięgu wzroku opiekunów przebywających w domu lub spędzających czas w przestrzeni wypoczynkowej w ogrodzie.

Warto wyznaczyć plac zabaw w zacienionej części ogrodu, z dala od drogi. W pobliżu nie powinny się również znajdować żadne cenne okazy roślin, które mogłyby ucierpieć podczas zabawy. Wiadomo przecież, że podczas szalonej gry w piłkę lub innej zabawy z kolegami, łatwo mogą ucierpieć delikatne łodyżki lub gałązki. Pamiętajmy, że w pobliżu placu zabaw nie powinny rosnąć okazy trujące. Mali odkrywcy miewają bowiem skłonność do zjadania rozmaitych przedmiotów – nie warto zatem ryzykować ich zdrowia bez potrzeby.

Odpowiednie wyposażenie przestrzeni do zabawy dla najmłodszych

Najmłodsi użytkownicy ogrodów potrzebują odpowiedniego wyposażenia do ogrodu. Mowa oczywiście o praktycznych i funkcjonalnych placach zabaw, na których ustawimy domki ogrodowe dla dzieci, modułowe konstrukcje z huśtawkami, zjeżdżalniami i piaskownicami.

Wszystkie produkty powinny być oczywiście wykonane z trwałych materiałów (najczęściej drewna lub polipropylenu) oraz posiadać stosowne atesty bezpieczeństwa. Warto wybrać modele łatwe w utrzymaniu czystości – będą przecież przechowywane na zewnątrz, dlatego też sprawne utrzymanie ich w czystości zwiększa bezpieczeństwo higieniczne oraz wpływa korzystnie na dobrą kondycję samego sprzętu.

Składowanie zabawek i innych przedmiotów

Sam plac zabaw to oczywiście nie wszystko. Oprócz dużego wyposażenia i konstrukcji w ogrodzie pojawia się sporo zabawek, które maluchy wykorzystują podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Warto pomyśleć od razu o umieszczeniu w pobliżu miejsca zabaw specjalnej skrzyni ogrodowej, w której będzie można bezpiecznie przechowywać wszystkie zabawki. W ten sposób zachowamy je przez długi czas w dobrej formie, nie ulegną zniszczeniu oraz nie zabrudzą się w trakcie jesiennej słoty.

Miejsce do odpoczynku dla najmłodszych

Dzieci oczywiście spędzają czas także w ogrodowej strefie rekreacji, bawiąc się z rodzicami lub odpoczywając po zabawie. Warto zatem wprowadzić dedykowane dla maluchów stoliki i krzesełka, dopasowane do ich wieku i potrzeb.

Mogą to być zwykłe stoliki z drewna lub tworzyw sztucznych oraz wielofunkcyjne stoliki z szufladkami oraz dodatkowymi pomysłami na zabawę.

Zabezpieczenie niebezpiecznych sprzętów w ogrodzie

Na koniec warto jeszcze zadbać o zabezpieczenie wszelkich sprzętów ogrodowych, które mogłyby stać się zagrożeniem dla najmłodszych.

W ogrodzie wykorzystujemy rozmaite, ostre narzędzia oraz szereg preparatów chemicznych. Wszystkie tego typu przedmioty należy bezwzględnie przechowywać poza zasięgiem małych dłoni. Warto do tego wykorzystać specjalne szafy i skrzynie na narzędzia ogrodowe. Zmieści się w nich cały ogrodowy sprzęt, który nie dość, że zabezpieczymy przed szkodliwym działaniem deszczu i wilgoci, ale też odizolujemy od dzieci, dla których mógłby stanowić poważne zagrożenie.

Dziecko w ogrodzie – bezpieczeństwo ponad wszystko

Ogród, w którym przebywają maluchy, przede wszystkim musi być bezpieczny. Dlatego warto przemyśleć przestrzeń dostępną dla dzieci już na samym początku organizowania placu zabaw. Trzeba dokładnie sprawdzić wyposażenie oraz usunąć wszelkie niebezpieczne elementy.

Dopiero wówczas można myśleć o przyjemnej i nieskrępowanej zabawie, która sprawi najmłodszym użytkownikom ogrodu na pewno wiele radości.

***

Chcesz stworzyć piękny i bezpieczny ogród, ale nie wiesz, co powinno się w nim znaleźć? Odwiedź stronę Bazkar i zobacz zalecenia ekspertów, jak stworzyć przestrzeń przyjazną dla wszystkich użytkowników.

Dodaj komentarz