Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne, co wiąże się z realnymi oszczędnościami dla inwestorów, a także ochroną środowiska naturalnego. Jedną z technologii bazujących na odnawialnych źródeł energii jest fotowoltaika, która wykorzystuje promieniowanie słoneczne do produkcji prądu. Tym samym inwestorzy zyskują znacznie niższe, a niekiedy niemal zerowe rachunki za energię elektryczną. Jednak fotowoltaika to inwestycja, która wiąże się z określonymi kosztami. Jaka jest jej cena i co wpływa na finalne wydatki?

Jaki jest koszt fotowoltaiki?

W obecnych czasach, gdy płacimy coraz więcej za energię elektryczną ze względu na rosnące ceny prądu, idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na znaczne oszczędności, jest fotowoltaika. Ile kosztuje fotowoltaika i inwestycja w nią?

Przede wszystkim należy podkreślić, że z instalacją fotowoltaiczną wiążą się korzyści w postaci realnych oszczędności. W oparciu o całkowicie bezpłatne promieniowanie słoneczne wytwarza ona bowiem darmową energię elektryczną, w wielu przypadkach całkowicie pokrywając zapotrzebowanie na prąd. Tym samym rachunki za prąd maleją nawet do zera. Inwestycja w fotowoltaikę jest długoterminowa, a zyski z niej czerpie się przez wiele lat – nawet 25-35. Z kolei zwrotu z inwestycji można spodziewać się już po 8-10, a przy stale rosnących cenach prądu oraz możliwych do uzyskania dofinansowaniach – niekiedy znacznie szybciej.

Cena instalacji fotowoltaicznej zależna jest od wielu czynników, w tym od:

  • rodzaju i jakości komponentów – szczególne znaczenie mają moduły fotowoltaiczne oraz inwerter fotowoltaiczny,
  • miejsca montażu – czy instalacja zostanie zamontowana na gruncie czy na dachu,
  • zapotrzebowania na moc instalacji fotowoltaicznej,
  • usługi montażu paneli fotowoltaicznych.

Z kolei koszt instalacji fotowoltaicznej można pomniejszyć korzystając z dofinansowań z programów takich jak Mój Prąd bądź Czyste Powietrze, a także odliczając fotowoltaikę od podatku dochodowego dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Elementy składowe ceny instalacji fotowoltaicznych

Na to, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna wpływ na wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę cenę paneli słonecznych, inwertera fotowoltaicznego oraz innych elementów tworzących instalację.

Ceny paneli fotowoltaicznych

Istotnym elementem instalacji PV są panele fotowoltaiczne, które są odpowiedzialne za wytworzenie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Ich wybór ma ogromne znaczenie dla działania całej fotowoltaiki. Można go dokonać decydując się na wyróżniające się najwyższą wydajnością panele monokrystaliczne lub tańsze i mniej wydajne panele polikrystaliczne. Panele fotowoltaiczne posiadają również różne parametry techniczne (ranking paneli fotowoltaicznych znajdziesz na stronie: https://e-energia.pl/moduly-pv/), a ich ceny wahają się od 500 do 2000 zł.

Koszt inwertera solarnego

Falownik fotowoltaiczny to urządzenie, które jest niezbędne do działania instalacji fotowoltaicznej. Powoduje on przekształcenie prądu stałego generowanego przez panele fotowoltaiczne w prąd zmienny, odpowiedni do zasilania sieci elektroenergetycznej. Pełni także funkcje kontrolne oraz sterujące, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Koszt zakupu inwertera wynosi od 4 tys. do 10 tys. zł.

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznych

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej to przewody łączeniowe i zabezpieczenia (2-4 tys. zł) oraz system montażowy (3-5 tys. zł). Dodatkowo zainstalować można magazyn energii, który kumuluje nadwyżki prądu wytworzone przez panele słoneczne. Ceny magazynów oscylują w granicach od 6 tys. do 50 tys. zł.

Ile kosztuje montaż paneli słonecznych?

Do całkowitego kosztu inwestycji w instalację fotowoltaiczną należy również doliczyć koszt wykonania jej montażu. Wpływ na cenę usługi może mieć miejsce montażu paneli, stopień skomplikowania prac, wielkość instalacji, a także doświadczenie i kwalifikacje specjalisty wykonującego zlecenie. W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej warto wybrać fachowców, którzy znajdą się na swojej pracy i posiadają niezbędne narzędzia. Jest do gwarancja, że fotowoltaika zostanie założona prawidłowo i będzie działać niezawodnie przez lata. Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej waha się w granicach 3-5 tys. zł.

Dodaj komentarz