Ile kosztuje wykonanie projektu w biurze projektowym – Poznań

Ile kosztuje wykonanie projektu w biurze projektowym – Poznań

W Poznaniu i jego okolicach z roku na rok buduję się coraz więcej domów. Aby jednak budowa domu mogła się w ogóle rozpocząć, w pierwszej kolejności konieczne jest przygotowanie jego projektu. W tym celu osoby planujące budowę domu najczęściej zwracają się o pomoc do biura projektowego. Warto zatem wiedzieć, co taki projekt powinien zawierać i ile może kosztować.

Indywidualny projekt domu – ile kosztuje?

Jeśli chce się zamieszkać w niepowtarzalnym domu, to najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie jego projektu w biurze projektowym. Ogromną zaletą tego rozwiązania, jest fakt, że projekt, a następnie dom będzie idealnie dopasowany do potrzeb domowników. Aby architekt mógł taki projekt przygotować, dokładnie poznać musi oczekiwania klienta. Często w takim przypadku projektanci przygotowują wstępne propozycje i na ich podstawie przygotowywany jest projekt końcowy. Cena indywidualnego projektu domu uzależniona jest od kilku czynników. Wymienić można tu choćby wielkość projektowanego domu oraz zastosowane rozruszania architektoniczne. W związku z tym trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile konkretnie kosztuje taki projekt. Przyjść można, że w Poznaniu ceny projektów wahają się od 50 zł do 200 zł za m2. Pamiętać jednak trzeba, że w tym przypadku nie cena, a jakość projektu jest najważniejsza. Właśnie pod tym kątem powinno się wybierać biuro projektowe.

Co powinien zawierać projekt domu?

Projekt domu musi być oczywiście zgodny z obowiązującymi normami budowlanymi. Dlatego dokumentacja projektowa składać się powinna z trzech części. Pierwsza to projekt architektoniczny. Zawiera on rozwiązania funkcjonalne i techniczne oraz niezbędne rysunki, czyli rzuty pomieszczeń. Druga część to projekt konstrukcyjny. W jego skład wchodzą rzuty fundamentów, stropów, nadproży, więźby dachowej oraz konieczne obliczenia wytrzymałościowe. Z kolei trzecią część stanowi projekt instalacyjny. W tym przypadku mowa jest tutaj o rysunkach z instalacją elektryczną, sanitarną, gazową, grzewczą oraz ogrodową. Te trzy części składają się na podstawową i obowiązkową dokumentację projektową. Dobrze, jeśli do dokumentacji projektowej dołączony zostanie także dzienniki budowy oraz propozycje energooszczędne. Dokumenty te mogą być pomocne już przy samej budowie domu.

Gdzie zlecić wykonanie projektu domu?

Jak już wspomniano, nie ma sztywnej ceny wykonana projektu domu. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań klienta. Natomiast jeśli chodzi o to, gdzie taki projekt zamówić, to odpowiedź jest jasna. W dobrym i doświadczonym biurze architektonicznym z Poznania. Samo zamówienie projektu jest dziś bardzo proste. Najczęściej można to zrobić po prostu przez internet. Przed złożeniem zamówienia warto jednak zapoznać się z dotychczasowymi realizacjami biura. Żadnego dobre biuro projektowe nie będzie miało problemu z tym, aby swoimi pracami pochwalić się na stronie internetowej. Zapoznanie się z dotychczasowymi realizacjami z pewnością będzie bardzo pomocne przy podejmowaniu decyzji o współpracy z danym biurem projektowym.

Dodaj komentarz