Ile razy dziennie powinien jeść pies?

Ile razy dziennie powinien jeść pies?

Częstym zjawiskiem wśród właścicieli czworonogów jest przenoszenie nawyków żywieniowych z człowieka na psa. Niestety może mieć to bardzo negatywny wpływ na jego rozwój i zdrowie. Nie wiesz jak prawidłowo karmić pupila, żeby był zdrowy i wesoły? W tym artykule znajdziesz kilka porad.

Pies to nie tylko zwierzę domowe. To także przyjaciel, kompan zabaw, a dla wielu członek rodziny. Posiadanie czworonoga, poza przyjemnymi aspektami, wiąże się również z obowiązkami, takimi jak prawidłowe karmienie. Dobrze zbilansowane karmy, odpowiednie do wieku psa znajdują się na stronie https://apetete.pl/karma-dla-psa.html.

Ogólne zasady karmienia psa

Sposób karmienia naszego zwierzaka zależy od wielu czynników. Prawidłowo ułożony system odżywiania powinien uwzględniać wiek, masę ciała oraz sytuację fizjologiczną. Inny pokarm powinna dostawać suka w połogu, a inny dojrzały pies. Istotny jest także stopień aktywności zwierzaka. Typowe kanapowce potrzebują znacznie mniej jedzenia niż psy aktywne.

Pod uwagę należy wziąć również takie aspekty, jak anatomia i fizjologia ich układu pokarmowego. Żołądek naszego pupila jest o wiele mniejszy niż ludzki. Sam proces jedzenia trwa krótko, natomiast pokarm trawiony jest w organizmie psa kilka godzin, a niektórych przypadkach nawet całą dobę. Żeby mieć pewność, że nasz pupil je w prawidłowy sposób, można w tej kwestii poradzić się lekarza weterynarii. 

Jak często karmić szczeniaka?

Mały piesek powinien mieć podawane małe porcje w krótszych odstępach czasu. Wraz ze wzrostem pupila należy zwiększać porcję posiłku, zmniejszając jednocześnie jego częstotliwość. I tak kilkutygodniowe warto karmić około 4-5 razy w ciągu dnia. Natomiast czworonogi, które skończyły 6 miesięcy, mogą dostawać większe porcje, trzy razy dziennie.

Szczeniaczkom należy także serwować odpowiednią karmę, zawierającą składniki odżywcze dobrane do etapu ich rozwoju. Pokarm małych psów musi zawierać przede wszystkim tłuszcz, białko oraz witaminy i minerały. Bardzo istotny jest potas i fosfor odpowiadające za prawidłowy rozwój kości pieska. Prawidłowe zbilansowanie diety szczeniaka może być wyjątkowo trudne, dlatego warto korzystać z gotowych karm.

Jak często powinien jeść dorosły pies?

Dorosłe psy karmi się zazwyczaj 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Ten system może jednak nie zadziałać dla pewnych ras psów. Chodzi głównie o psy niewielkich gabarytów, takie jak: yorki, jamniki oraz chihuahua. Ich przemiana materii przebiega o wiele szybciej. Takim czworonogom lepiej serwować pokarm 3 razy dziennie. Posiłki muszą być wartościowe, a przy okazji lekko strawne, zawierając odpowiednią ilość błonnika.

Częstsze karmienie zalecane jest również w przypadku psów zaangażowanych w sport, pracę, gdy są w podeszłym wieku czy też otyłe. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy z nich potrzebuje innego rodzaju karmy. Dbałość o prawidłowe żywienie pupila pozwoli uniknąć problemów zdrowotnych, zapewniając mu jednocześnie energię i dobre samopoczucie czworonożnego domownika.  

Dodaj komentarz