Ile zarabia opiekun w żłobku?

Ile zarabia opiekun w żłobku?

Czy warto kształcić się w tym kierunku? Kto może pracować z dziećmi do lat trzech? Gdzie wybrać się na kurs? Czy inwestycja w ten zawód się opłaca?

Zawód opiekuna w żłobku, w świetlicy czy praca jako niania u rodziny daje mnóstwo satysfakcji. Małe dzieci są niezwykłymi towarzyszami każdego dnia. Opiekun wprowadza je w otaczający świat, uczy nowych rzeczy, towarzyszy przy pierwszych czynnościach. A sama praca w żłobku to stabilne i pewne zatrudnienie do emerytury. Z możliwością awansu i stworzenia własnej placówki dla najmłodszych.

Kto może pracować z dziećmi do lat trzech

Z racji tego, że praca polega na opiece nad najmłodszymi, pracownikom- opiekunom w żłobku stawiane są konkretne wymagania. Osoba chcąca pracować w tym zawodzie nie może między innymi mieć odebranej władzy rodzicielskiej ani obecnie, ani w przeszłości, nie może być też karana. Dodatkowo każdy zatrudniony musi dać gwarancję (rękojmię) co do tego, że należycie będzie sprawował opiekę nad dzieckiem.

Kolejne wymagania dotyczą wykształcenia. Z najmłodszymi dziećmi mogą pracować absolwenci kierunków między innymi medycznych i pedagogicznych. Drogi do zawodu nie mają zamkniętej osoby, które posiadają wykształcenie średnie. W ich przypadku opcją jest kurs, o szczegółach przeczytasz na stronie: https://niania.pro/zlobek/. Jego częścią jest praktyka i towarzyszenie opiekunowi podczas codziennej pracy. Obecnie kurs można zrobić online, jeśli chodzi o teorię, co ułatwia połączenie opieki nad dziećmi czy pracy z nauką.

Ile zarabia opiekun w żłobku?

Zarobki uzależnione są od kilku czynników:

  • wykształcenia,
  • stażu pracy, doświadczenia,
  • placówki- państwowa, prywatna,
  • dodatkowym umiejętności, kompetencji (np. znajomości języków obcych, odbytych szkoleń, kursów),
  • miasta- im większe, tym zarobki są wyższe.

Średnie wynagrodzenie na stanowisku opiekunek dziecięcych to około 2300 netto (brutto 2900 zł). Można zarobić więcej.

Zalety pracy z najmłodszymi

Ukończony kurs dla niani to nie tylko możliwość pracy z najmłodszymi w żłobku czy klubie malucha. Możesz pracować również w domach prywatnych. Rodzice cenią wykształcone nianie, dzięki temu mają pewność, że pozostawiają swoje pociechy w dobrych rękach. Dodatkowo w weekendy można pracować jako opiekun podczas różnych imprez, a inwestując w kurs animatora, nabywamy kolejnych umiejętności.

Praca z dziećmi w żłobku to praca od godzin porannych do popołudniowych. Jej dużą zaletą jest to, że pracujemy od poniedziałku do piątku. Wolne są weekendy, święta i wakacje. Te ostatnie najczęściej wiążą się z miesięczną przerwą, czyli przez miesiąc są otwarte. Praca w takim systemie jest pożądana przez niejedną osobę. Poza tym mamy pewność pracy, bo coraz więcej dzieci trafia pod opiekę żłobków, po prostu mamy decydują się na szybszy powrót do pracy.

Praca w stałych godzinach, regularnie wpływająca pensja i szersze możliwości pracy to trzy argumenty, dla których warto rozważyć tą ścieżkę zawodową.

Źródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-opiekunka-dziecieca

Dodaj komentarz