Instalacja fotowoltaiczna krok po kroku

Instalacja fotowoltaiczna krok po kroku

Panele fotowoltaiczne, cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Każdy z nas bowiem w obliczu rosnących cen energii, chce jak najbardziej uniezależnić swoje gospodarstwo od sieci energetycznej, a tym samym zaoszczędzić. Droga do tego, by stać się właścicielem instalacji fotowoltaicznej nie należy co prawda do najprostszych, ale bez inwestycja ta zwróci się nam w przeciągu kilku lat. Jak więc krok po kroku doprowadzić z instalacji paneli fotowoltaicznych?

1. Oszacuj moc i znajdź miejsce na instalację fotowoltaiczną

Pierwszym zadaniem jakie stoi przed przyszłymi właścicielami instalacji fotowoltaicznej jest określenie jej mocy i znalezienie na nią miejsca. Niezbędne jest więc rozeznanie się ile energii zużywamy rocznie i jak przedstawiają się nasze rachunki. Dzięki temu oszacujemy jakie jest zapotrzebowanie na energię w naszym gospodarstwie domowym, a to jest punktem wyjścia do zdecydowania, jak dużej instalacji fotowoltaicznej potrzebujemy. Kolejno, należy znaleźć miejsce na cała instalację. Pamiętajmy, że jeden kilowat fotowoltaiki zajmuje około 5 metrów kwadratowych powierzchni. Dodatkowo grunt nie może być zacieniony. Weź pod uwagę także nośność dachu, gdyż zwykle tam montuje się panele fotowoltaiczne.

2. Poszukaj odpowiedniego sprzętu i wykonawcy

Osprzęt do instalacji fotowoltaicznej musi być nowy i w pełni sprawny- o ile zależy ci na skorzystaniu z różnego rodzaju dotacji i ulg. Porównaj ceny zarówno producentów polskich jak i zagranicznych. Sprawdź czy oferują oni najnowsze technologie jak np. https://gaia.solar. Wybieraj takie panele, które pochodzą od renomowanych i godnych zaufania dostawców, by cała instalacja służyła ci jak najdłużej. Kolejnym krokiem jest poszukanie odpowiedniej firmy, która zajmie się montażem instalacji fotowoltaicznej. Zwróć uwagę na tych wykonawców, którzy są na rynku już od dłuższego czasu i cieszą się pozytywnymi opiniami. Pamiętaj, że montaż musi być przeprowadzony zgodnie z najwyższymi standardami.

3. Zgłoś swoją niezależność energetyczną do zakładu 

Instalacja fotowoltaiczna wymaga również dopełnienia kilku formalności, które niestety cię nie ominą. W tym momencie potrzebna będzie pomoc ze strony fachowca-elektryka. Jednak musi on posiadać także niezbędne uprawnienia w zakresie projektów. Musi on bowiem złożyć swój podpis, pod całym projektem instalacji fotowoltaicznej, który z kolei musisz złożyć w odpowiednim zakładzie energetyczny. Co dalej? Otóż zakład energetyczny ma obowiązek do przyłączenia cię, o ile nie zajdą obiektywne przesłanki, które przemawiałyby za odrzuceniem wniosku. Po przyłączeniu twojej instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego, będzie on miał obowiązek odbierać prąd, który wyprodukuje instalacja w takiej samej ilości, która wyrówna twoje roczne zużycie prądu. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, podpisujesz umowę, a w przeciągu kilku dni odwiedzi cię fachowiec z zakładu energetycznego, by wymienić twój stary licznik na nowy, dostosowany do wymagań instalacji fotowoltaicznej.

Dodaj komentarz