Budowa hal stalowych to skomplikowany, wieloetapowy proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania, przemyślenia koncepcji i poznania wszelkich oczekiwań inwestora. Jak się go przeprowadza, żeby uniknąć błędów? Na co zwraca się szczególną uwagę podczas projektowania, a na co w trakcie montażu konstrukcji?
Hale stalowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Inwestorów do budowy obiektów o konstrukcji stalowej przekonuje m.in. relatywnie niska cena, możliwość szybkiej realizacji projektów i natychmiastowego korzystania z budynków po zakończeniu prac, a także łatwość rozbudowy lub przebudowy hal w przyszłości.
Trzeba jednak pamiętać, że chociaż hale magazynowe, hale logistyczne czy inne obiekty przemysłowe powstają w krótkim czasie, wymagają przeprowadzenia szeregu prac, żeby mogły zostać oddane do użytkowania.
Od czego zaczyna się budowę hal stalowych?
Poznanie oczekiwań i potrzeb
Tak naprawdę od rozmów z inwestorami. Zanim przystąpi się do tworzenia projektu, trzeba nie tylko poznać oczekiwania i potrzeby klienta, lecz także zrozumieć branżę, w której działa, dowiedzieć się, jak dokładnie będzie użytkowany obiekt, gdzie ma być położony, jakie technologie zostaną w nim wykorzystane i ile wynosi budżet. Dopiero na podstawie tych informacji można zacząć projektować konkretną halę.
Projektowanie hal przemysłowych i dokumentacja
Projekt hali przemysłowej obejmuje m.in. wygląd obiektu z zewnątrz i wewnątrz, przebieg systemów instalacji, ścieżek komunikacyjnych i linii produkcyjnych, usytuowanie budynku na działce, przebieg dróg oraz rozmieszczenie placów manewrowych i parkingów.
W zakres pełnego projektu budowlanego wchodzą koncepcje zagospodarowania terenu, zagospodarowania architektury, zagospodarowania konstrukcji, struktura instalacji sanitarnych i elektrycznych, a także propozycja rozmieszczenia dróg i zjazdów.
Prefabrykacja elementów stalowych i przygotowanie placu budowy
Gdy projekt jest już gotowy i zaakceptowany, a generalny wykonawca hal taki jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl) ma pozwolenie na budowę, przechodzi się do kolejnego kroku. Na tym etapie przygotowuje się plac budowy i tworzy fundamenty oraz równolegle produkuje się elementy konstrukcyjne i nakłada na nie zabezpieczenia antykorozyjne, żeby uzyskać odpowiednią trwałość, a także estetyczny wygląd.
Montaż hali stalowej
Kolejny etap budowy hal stalowych to montaż prefabrykowanych elementów konstrukcji. Aby hale przemysłowe mogły powstać, należy połączyć ze sobą śrubami słupy stalowe, rygle dachowe, płatwie i stężenia tak, aby stworzyły jedną całość. Na tak przygotowany szkielet montuje się następie okładziny ścienne i dachowe, a wtedy, gdy konstrukcja jest ukończona, wykonuje się stolarkę – drzwi, bramy, okna i świetliki dachowe – oraz obróbki blacharskie.
Prace instalacyjne i wykończeniowe
Budowę hali stalowej kończą tak zwane prace instalacyjne i wykończeniowe, do których zalicza się wykonanie posadzki, montaż instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, w tym instalacji elektrycznych, grzewczych i wentylacyjnych oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół obiektu. Kiedy wszystko jest gotowe, można wystąpić o pozwolenie na użytkowanie budynku.